Már itthon is találkozhatunk rovaralapú élelmiszer-összetevőkkel az üzletekben – egy ismert áruházlánc is megerősítte

rovarok

Az elmúlt hetekben kimondottan népszerű témának számított a rovaralapú élemiszerek megjelenése – amire az egyre bővülő uniós szabályozás ad lehetőséget. A lakosság és néhány szakmai szervezet is elutasítja a felvetést, miközben a gyakorlatban már most is megtalálható néhány hasonló összetevővel bíró termék az üzletekben.

Az aktuality.sk weboldal a hetekben bővebben is utánajárt annak, milyen élelmiszereknek lehetnek rovaralapú összetevői. A portál érdeklődésére a szlovákiai áruházláncok közül egyedül a Billa ismerte el, hogy polcra kerülnek hasonló termékek, de a gyakorlatban a legtöbb élelmiszerüzletben találkozhattunk már rovaralapú fehérjéket tartalmazó élelmiszerrel.

Kulturális sokk

A rovarok étkezési célú felhasználása a világ több részén is megszokott jelenségnek számít, például Dél-Amerikában vagy Ázsiában. Európában a társadalmi szokások miatt azonban kimondottan idegenkednek a rovaralapú élelmiszer-összetevőktől. Egy hangsúlyos kivétellel: a méhek által előállított méz és a propolisz édesítőszerként évezredek óta jelen van a kultúrában.

A rovarfehérjék élelmiszerekben való tömeges felhasználása az elmúlt időszakban azért kerülhetett előtérbe, mert a tenyésztésük sokkal olcsóbb és gazdaságosabb is, mint a hagyományos állati fehérjeforrások, a hús előállítása. Az elmúlt időszakban a fogyasztói szokások révén nem történt nagy előrelépés, az Európai Unió azonban megteremtette a rovarokból előállított összetevők fogyasztásának törvényi kereteit.

Az első kapcsolódó intézkedések hét éve történtek, négy éve már négy rovarfajtát azonosítottak, melyek összetevőit fel lehet hasznáni a forgalmazott élelmiszerekben, az elmúlt hetekben pedig tovább bővült a jegyzék.

Fontos kitétel, hogy egy élelmiszergyártó nem használhat fel „rejtett” összetevőket. A rovaralapú származékok jelenlétét egyértelműen meg kell jelölni a csomagoláson, már csak azért is, mert néhány összetevő allergiás reakciókat is kiválthat. A fogyasztókkal ismertetni kell, hogy pontosan milyen rovarokat, milyen módon használtak fel az élelmiszerekben.

A küszöb alatt bejöttek

A rovarokból származó tápanyagok témája kapcsán a legtöbb táplálkozási szakértő megengedően nyilatkozik, de a nyilvánosság sokkal elutasítóbb. Az elmúlt hetekben az 520 pékséget tömörítő Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetsége (SZPCC) adott ki egy nyilatkozatot, melyben határozottan elutasítják a rovarok, például lisztkukacok hozzáadását kenyerekhez és péksüteményekhez. Milan Lapšanský, a szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy Szlovákia búzatermelés terén önellátó, ezért nincs szükség a bevált alapanyagok helyettesítésére.

Az aktuality.sk kérdésére a rovarokból származó összetevők jelenlétével kapcsolatban a Lidl nem foglalt állást, csak annyit, hogy a saját márkás termékei nem tartalmaznak hasonló komponenseket. A Kaufland, a Tesco és a Yeme elutasította, hogy ilyen élelmiszereket forgalmaznának, a Billa hivatalos válaszában viszont rávilágított egy fontos körülményre: már jelenleg is több termékben van rovaralapú származék, megszokott gyakorlatnak számít néhány adalékanyag jelenléte.

A két legismertebb példa az E120-as kóddal ellátott kárminsav valamint az E904-es sellak. A gyakorlatilag szárított bíbortetveket tartalmazó kárminsavat népszerű ételszínezékként használják, vörösre festik vele az élelmiszert. Ártalmatlan összetevőnek számít, a leggyakrabban húsokat, joghurtokat, üdítőitalokat és édességeket színeznek vele. A Kostíci Barvíci vaníliás jogurtja, vagy a Mecom berlini virslije, a Skittles cukorkák mind tartalmazzák ezt a színezőanyagot, valójában a lista ennél is sokkal hosszabb – Magyarországon például Pick- és Kaiser-termékeket, a dunakavicsot és más cukrokat színeznek kárminsavval.

A selak, ami állati eredetű gyanta, jellemzően fényesebbé teszi az ételeket, bonbonokat, zselécukrokat, de gyakran almát és citrusféléket is bevonnak vele, hogy frissebb és szebb gyümölcsök látszatát keltsék. 

A gyakorlatban tehát, míg az önállóan forgalmazott lisztkukacra vagy épp tücsökre várni kell, könnyen előfordulhat, hogy fogyasztunk is rovarokat tartalmazó élelmiszereket. Hogy mennyit és miként – az hosszú távon uniós szabályozástól és az élelmiszerek előállításának költségeitől függ.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?