„Visszafizetnek” a kisebbségek

Több mint 4,8 millió koronát használtak fel jogtalanul, törvénytelenül a csehországi nemzeti kisebbségek – köztük a magyarok is – 2002-ben és 2003-ban a nekik nyújtott állami támogatásból – állítja a számvevőszék.

Az intézmény átfogó ellenőrzést végzett az országban működő kisebbségi szervezeteknél, valamint az állami támogatásokat nyújtó kulturális, oktatási és munkaügyi tárcánál. A vizsgálatokról készült jelentést szerdán tárgyalta meg a cseh kormány. Az ellenőrzés több mint 20 kisebbségi szervezetet érintett.

A hatályos törvények szerint az állami támogatásokat a kisebbségek konkrét projektekre kérik az egyes tárcáktól, ahol a szintén központilag meghatározott szabályok szerint döntenek a rendelkezésre álló pénz szétosztásáról. Egységes szabály, hogy az egyes projektek költségének maximum hetven (esetenként magasabb) százalékát állhatja az állam, a többit az előterjesztőnek kell biztosítania saját forrásból. A számvevőszék szerint azonban mind a három tárca számos esetben saját döntés alapján többet adott a hetven százaléknál, s elfogadta a kisebbségi szervezetek olyan elszámolását is, amelyben túllépték ezt az arányt. Több esetben hibás volt az elszámolás, s néhány olyan eset is előfordult, hogy az állami támogatás magasabb volt, mint a projekt előterjesztői által eredetileg kért összeg. Az ily módon jogtalanul megszerzett pénzeket a szervezetek az év leteltével nem adták vissza az államnak.

A vizsgálat eredményéről készült jelentés élesen bírálja a tárcákat, hogy nem ellenőrizték következetesen, miképp használják fel a kisebbségek a projektekre kapott állami támogatásokat. A munkaügyi és az oktatási tárcánál olyan esetek is előfordultak, hogy a támogatásokat nem a szervezetek, hanem magánszemélyek számláira küldték. Gyakori hiba, hogy a projektekből munkabérként kifizetett összegek többször is magasabbak voltak, mint az ilyen tevékenységért általában szokásos bérek.

A kulturális és az oktatási minisztérium az összes kisebbséget támogatja, viszont a munkaügyi tárca gyakorlatilag csak a romák integrációjával és problémáival foglalkozik.

A számvevőszék döntései ellen nem volt fellebbezési lehetőség. Ennek ellenére néhány szervezet a mai napig nem volt hajlandó visszafizetni a kapott pénzeket, amivel büntetésnek teszi ki magát. Az esetek rendezése nélkül az érintettek nem kaphatnak újabb állami támogatást sem.

Laptükrözés a Prágai Tükörnél is

Prága. A számvevőszéki ellenőrzés a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségét is érintette. A vizsgálatok eredményeképpen a magyar szövetségnek mintegy 210 ezer koronát kellett visszafizetnie azért, hogy 2002-ben a Prágai Tükör című, évente öt alkalommal megjelenő folyóiratra több állami pénzt használt fel, mint az összköltség engedélyezett százaléka. Ez egyébként részben azért következett be, mert 2002-ben a magyar szövetség nem kapott magyarországi támogatást. Korábban általában és nagyrészt ebből a pénzből fedezték a lap kiadásának önköltségi részét. A csehországi magyarok szövetségének ugyanis saját bevételi forrásai minimálisak. A szervezet már rendezte tartozását, s a Prágai Tükör erre az évre is majdnem egymillió cseh koronát kapott; ez pontosan a tervezett összköltség 70 százaléka. (kj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?