Visegrád jövője

<p>Nagyon rövid időn belül tíz alkalommal találkozott egymással Andrej Kiska és Bronislaw Komorowski. A szlovák és a lengyel államfő most egy lengyel falucskában egyeztetett a két ország kapcsolatairól.</p>

Egyetértettek például abban, hogy szükség van a visegrádi együttműködésre és a V4-ek jövője fontos a két ország számára. Azért is volt szükség a találkozóra, mert már sokadszor erősödnek fel azok a hangok – ezúttal az ukrajnai válság hatására –, amelyek megkérdőjelezik a csoport értelmét. Mind a négy tagállam, Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia is keresi az alternatívákat.

Az ukrajnai helyzet nem kegyes a közép-európai országokhoz sem. Magyarország némileg légüres térben találta magát és kihűlni látszik az eddigi kiváló lengyel kapcsolat, Szlovákia és Csehország pedig a slavkovi egyezséggel az osztrák szál megerősítése felé kacsingat. Lengyelország pedig a válság okán megpróbálja magát – váltakozó sikerrel – a régió vezető hatalmaként definiálni, miközben az orosz kérdés kezelését illetően jóval keményebb az álláspontja a másik három visegrádi országétól. Ilyen körülmények között érthető, hogy a visegrádi együttműködés is parkolópályára került és kevésbé hangsúlyos az érintett országok szempontjából. Világos, hogy egy rendkívül komoly külpolitikai kérdésben nem képesek közös nevezőre jutni.

Ugyanakkor azt is érdemes tudatosítani, hogy a V4-es országok nem is töltötték be soha azt a külpolitikai szerepet, ahogy azt az 1991-es megalapításkor megálmodták. A nagyon laza szövetség elsősorban szimbolikus célt szolgált, a résztvevő országokat különösen az utolsó évtizedben inkább összekötötte a közös múlt és a geopolitikai helyzetük, mint valós céljaik. A kommunizmus utáni demokratikus átmenet, a történelmi hagyományok és a diplomáciai légüres térben való mozgás elkerülése indokolta, miért kerül közös platformra Szlovákia, Csehország, Magyarország és Lengyelország, de valós tőkét csak ritkán sikerült ebből kovácsolni (ilyen ritka kivétel volt például az uniós csatlakozási tárgyalás). Így aztán gyakran felmerül a kérdés, mi értelme van a visegrádi együttműködésnek.

Némi haszon biztosan származik belőle. A V4 nem külügyi egyeztetési platform és jellegénél fogva alkalmatlan arra, hogy tartósan közös nevezőre hozza a tagországokat, de létezik például a kulturális téren komoly tevékenységet kifejtő Nemzetközi Visegrádi Alap. Van tér az előrelépésre a biztonságpolitika területén, ami különösen a jelenlegi körülmények között vonzóan hangzik. Amire viszont a leginkább szükség lenne, egy jelképes, közös és a széles tömegek felé is értelmezhető gesztus a tagállamok részéről, az minden bizonnyal nem lesz a közeljövőben. Az pedig hosszabb távon tovább gyengítheti vagy bomlasztja a szövetséget, ha a grandiózus vízió helyett nem jönnek friss ötletek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?