TALLÓZÓ

MLADÁ FRONTA DNES
A cseheknek és a németeknek nem elsősorban egymással, hanem a múlttal kell megbékélniük – mondta Václav Klaus cseh elnök abban az interjúban, amelyet szombaton, államfővé választásának első évfordulóján közölt a prágai lap. Klaus az interjúban kifejtette, hogy véleménye a II.

MLADÁ FRONTA DNES

A cseheknek és a németeknek nem elsősorban egymással, hanem a múlttal kell megbékélniük – mondta Václav Klaus cseh elnök abban az interjúban, amelyet szombaton, államfővé választásának első évfordulóján közölt a prágai lap. Klaus az interjúban kifejtette, hogy véleménye a II. világháború utáni eseményekről, a szudétanémetek Csehszlovákiából történt kitelepítéséről nem változott, s az akkori dolgokat ma már megváltoztathatatlannak tartja. Nem tervez semmiféle gesztust. „Nincs semmiféle tervem, s a gesztusok kérdését eleve értéktelennek tartom. Nem tudom, milyen gesztusokat lehetne tenni. Ez csak játék a szavakkal” – jegyezte meg. Ugyanakkor úgy véli, hogy nem a cseheknek és a németeknek kell kiegyezniük egymással, hanem elsősorban a múlttal kell megbékélni. „Én mindenkit arra szólítanék fel, hogy ne egymással béküljenek ki – mert ez már megtörtént –, hogy békéljenek meg a múlttal. És kérem azokat (a németeket) is a másik oldalon, hogy békéljenek meg a múlttal, amelyet nem mi (csehek) okoztunk, s nem mi alkottunk” – szögezte le Klaus. Példaként megemlítette: a cseheknek sem kellene a svéd kormánytól visszakövetelniük azokat az értéktárgyakat, amelyeket a harmincéves háború idején vittek el Prágából. „Ez az út valóban nem vezet megoldáshoz” – állítja a cseh államfő. A II. világháború után a csehszlovákiai szudétanémeteket és a magyarokat Prága kollektív háborús bűnösnek minősítette, megfosztotta őket vagyonuktól, elvette állampolgárságukat, majd a több mint három millió németet kitelepítették az országból. A magyarok kitelepítését a potsdami nagyhatalmi értekezlet 1945 nyarán nem hagyta jóvá, ezért Prága más módszerekkel próbálta meg felszámolni őket. A 62 éves cseh politikus tart attól, hogy a kitelepített szudétanémetek kérdését az Európai Unió keretében újra megnyithatják. „Az Európai Unióban sok mindentől tartok, egyebek között ettől is, mert a szervezet nem ismeri a problémát. Totálisan érzéketlen húzásokra, megoldásokra és lehetőségekre számítok. Ilyen értelemben félek tőlük. Úgy vélem: vannak dolgok, amelyeket nekünk magunknak kell megoldanunk, s abba nem kell bevonni Brüszszelt” – fejtette ki véleményét Klaus. (-kes)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?