Ontja a CIA a frissen végzett kémeket

Washington. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) történetében még sohasem bocsátottak ki annyi végzőst a szervezet „kémiskolájából”, mint idén. Ez az első olyan évfolyam, amelyet a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után „iskoláztak be” a Virginia állambeli williamsburgi központban.

Washington. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) történetében még sohasem bocsátottak ki annyi végzőst a szervezet „kémiskolájából”, mint idén. Ez az első olyan évfolyam, amelyet a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után „iskoláztak be” a Virginia állambeli williamsburgi központban. A terrortámadások után heves bírálatok érték a „céget“, amiért nem tudta megelőzni a merényleteket. A terrortámadás körülményeinek felderítését szolgáló kongresszusi vizsgálat a CIA működésének számos gyenge pontját jelölte meg, például, hogy rosszul áll keleti nyelveken jól beszélő ügynökök tekintetében. Konkrét számokat nem közöltek az újonc kémekről, mivel az államtitok, csupán bizonyos átlagokat: a végzettek átlagéletkora 29 év, egyharmada nő, hozzávetőleg 12 százaléka etnikai kisebbségekhez tartozik, háromnegyede jól beszél idegen nyelveken. Nem volt nehéz a beszervezésük, mert a szeptemberi események után megugrott a jelentkezők száma, 170 ezer szakmai önéletrajz érkezett a toborzóközponthoz. Nem elsősorban anyagi megfontolásból jelentkezett a többség. A hírszerzők fizetése nem rossz, de nem is kiemelkedő. Egy kezdő kém évi fizetése 45-60 ezer dollár. Számos jelentkező jobban jövedelmező állást hagyott ott, hogy a CIA ügynöke lehessen. Minden jelentkezőnek alaposan megvizsgálták a családi hátterét, magánéletét. Előny volt, ha ismeri az arab, a kínai, a fárszi (újperzsa) vagy az urdu nyelvet. A cég elsősorban olyanokat alkalmaz, akik anyanyelvükként beszélik e nyelveket, de követelmény az amerikai állampolgárság, anélkül senki sem lehet a CIA állandó munkatársa. A végzősök jó része most hamis személyazonosságot kap, és külföldre megy titkokat fürkészni. A körülményekhez képest a kémek normális életet élhetnek, persze bizonyos sajátosságokkal. Például nem mindig mondhatják meg szeretteiknek, hova mennek el és mennyi időre. Ha a CIA-hírszerző nem bírja a munkával járó megterhelést, következmények nélkül távozhat a cégtől.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?