Nem csak a keresztények

<p>A keresztények az önkinevezett iszlám Kalifátus általi üldöztetése ellen tiltakoztak kedden Pozsonyban az elnöki palota előtt.</p>

A szónokok – elsősorban kereszténydemokrata politikusok – felhívták a figyelmet arra, hogy eltűnőben vannak az ókori gyökerű közel-keleti keresztény közösségek, és hogy a Kalifátus által végrehajtott csoportos kivégzések barbárságszámba mennek. Nagyon fontos hogy ezek a dolgok ismét elhangzottak a nyilvánosságban.

Mindazonáltal úgy érzem, hogy a tiltakozás ebben a formában kívánnivalót hagy maga után. Ma a Közel-Keleten (még pontosabban: a Szíria–Irak tengely mentén) egy muszlim polgárháború zajlik, áldozatainak száma még óvatos becslések szerint is megközelíti a 300 ezret (zömük Szíriában, de az iraki helyzet az elmúlt hónapokban beállt fokozatos romlása után az ottani szám is gyorsan növekszik). Kik ezek az áldozatok? Valóban vannak köztük keresztények, akiket a Kalifátus szisztematikusan üldöz. A szervezet által irányított településeken a keresztényeknek három lehetősége van: vagy különadót (jizya) fizetnek, vagy elhagyják a helyet, vagy pedig meghalnak. Sokszor egyébként az első kettő esetében sem garantált az utóbbi elkerülése. De a keresztények ennek ellenére is csak töredékét teszik ki az áldozatok számának. A jezidita vallás követői, akikből több mint félmillió él Irak északi részén (ez vallásuk központja), gyakorlatilag népirtással néznek szembe, és csak a (muszlim) kurd erők és a nemzetközi közösség beavatkozása mentette meg őket a teljes pusztulástól. De még ők – és az egyéb kis létszámú, de kiterjedt hagyományokkal rendelkező közel-keleti vallások követői – is csak egy kisebb részét alkotják az érintetteknek.

A fő vesztesek ugyanis, és ezt fontos tudatosítani, maguk a muszlimok. Első körben a szunnita és a síita iszlám követői feszülnek egymásnak, jellegében a 17. századi Európa katolikus–református vallásháborúit idéző konfliktusban. Ezt a párhuzamot nem kell túlságosan komolyan venni, az utalást csak gondolati mankónak szánom annak megértéséhez, hogy egy vallás eltérő irányzatainak követői dühödtebb ellenségei tudnak lenni egymásnak, mint egy másik vallásnak. Szíriában és Irakban is a síiták (ez Irán vallása) által vezetett kormányzatok ellen keltek fel a szunnita tömegek – mindkét országban ők vannak többségben –, és a síita lakosság és történelmi emlékhelyeik hatalmas veszteségekkel néznek szembe a Kalifátus elleni harcban. Olyannyira, hogy ez még a normális esetben ellenséges Iránt és USA-t is egy platformra hozta. Arról a tényről már ne is beszéljünk, hogy még a szunnita felekezeten belül is zajlik a harc: a radikális vallásértelmezésű Kalifátus aktívan küzd az egyéb értelmezések ellen, bünteti a saját területén élő, másképpen gondolkozókat, kivégezi a legkülönbözőbb ellenzékeiket és kisebbségieket.

Nekem azzal maradt adós a pozsonyi tüntetés, hogy nem említette meg, a harcokban nemcsak a keresztények, hanem mindenki más halála is tragikus. Persze ki álljon ki a keresztényekért, ha nem a keresztények? Ez logikus. De a többi áldozat sem másodrangú. Ráadásul az ilyen rendezvények azt az érzetet kelthetik, hogy muszlim–keresztény háború zajlik. Pedig ez messze van az igazságtól: a Kalifátus nem kímél keresztényt, jeziditát, síitát és mérsékelt szunnitát sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?