Nagy fordulat Putyin alatt, nehéz lesz Medvegyevnek

Az orosz gazdaság látványos fordulatot hajtott végre a csődközeli állapottól a mai, befektetői szintű adósi megítélésig, és Dmitrij Medvegyevnek, az államfői poszt várományosának nehéz dolga lesz, ha az eddigi elnök, Vlagyimir Putyin idején elért eredményekhez hasonlót akar produkálni.

A Fitch Ratings Londonban kiadott elemzésében egyúttal az is olvasható, hogy erősödnek az orosz gazdaságban a makroszintű bizonytalanságok.

A legnagyobb európai hitelminősítő a hét végi oroszországi elnökválasztás elé időzített összehasonlító értékelésében felidézi: Oroszország szuverén adóskockázati besorolása Putyin elnöki színrelépése – vagyis 2000 eleje – óta az akkori (mélyen spekulatív, államcsőd kockázatára figyelmeztető) „CCC”-ről a jelenlegi közepes befektetői „BBB plusz”-ig jutott.

A „CCC” besorolás a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban rendkívüli kockázatokra inti a befektetőket; az ilyen osztályzattal ellátott adós csak igen drágán, óriási büntetőfelárakkal tud tőkepiaci finanszírozáshoz jutni.

A „CCC” nyolc fokozatnyira van a megszorításokkal már befektetésre ajánlott „BBB” sáv alsó szélétől, a „BBB mínusz”-tól.

Az Oroszországra most érvényes „BBB plusz” besorolást viszont már csak egy osztat választja el az elsőrendű – vagyis alacsony hozamfelárú adósságkibocsátásokat lehetővé tévő – „A” sávtól.

Az orosz szuverén besorolás jelenleg megegyezik Magyarországéval a Fitch Ratings listáján. Szlovákia már az „A” osztályban tanyázik.

A Fitch londoni elemzésében szereplő adatok szerint az orosz gazdaság reálnövekedése a 2007 végével zárult öt esztendő éves átlagában 7,3 százalék volt, miközben az 1999 végével zárult hasonló időszakban átlagosan 1 százalékos éves visszaeséseket mértek.

Az államadósság a GDP-érték 99 százalékáról 8 százalékra csökkent 1999 óta, a múlt évtized végén még nem létező stabilizációs alapban most 157 milliárd dollár van, a devizatartalék 12 milliárd dollárról 474 milliárd dollárra, az egy főre jutó GDP-érték 1320 dollárról 8660 dollárra emelkedett.

A Fitch szerint a szerkezeti reformok felújítása és a politikai bizonytalanságnak a választások utáni enyhülése felfelé irányuló nyomást gyakorolhat az orosz adósosztályzatra (felminősítés esetén Oroszország átkerülne az elsőrendű „A” adósi osztályba, Magyarország „fölé” és Szlovákia „mellé”).

Az elemzés szerint ugyanakkor nehéznek bizonyulhat Dmitrij Medvegyev számára akaratának érvényesítése az erőteljes érdekcsoportokkal szemben, és bizonytalan az is, hogy „mennyire lesz sima az együttélés” Putyinnal, aki valószínűleg a kormányfői posztot veszi át.

Oroszország pénzügyi helyzetének további erősödése ugyanakkor szintén felfelé hajthatja a besorolást. Az államháztartás tavaly 7,6 százalékos GDP-arányos többlettel zárt, az adócsökkentésre és a kiadásnövelésre irányuló nyomás azonban erősödik, és a Fitch várakozása szerint a többlet az idén 3,5 százalék körüli szintre zsugorodik.

Oroszország 2007-ben a GDP-érték 6,2 százalékának megfelelő folyómérleg-többletet produkált, ez azonban jövőre akár deficitbe is fordulhat az import meredek emelkedése, az exportot akadályozó kapacitáskorlátok és az energiaárak gyengülése nyomán – áll az elemzésben.

A Fitch szerint az orosz közfinanszírozás és a fizetési mérleg továbbra is érzékenyen reagál a nyersanyagár-sokkokra.

Az orosz gazdaság tavaly még 8,1 százalékkal nőtt, az állóalap-beruházások 20,8 százalékkal, a magánszektorba kiáramló hitelek 51 százalékkal emelkedtek, a nettó magánszektorbeli tőkebeáramlás elérte a 82 milliárd dollárt.

Erősödött azonban a makrogazdasági bizonytalanság is az utóbbi fél évben: januárban 12,6 százalékra szökött fel az éves infláció, miközben szűk kapacitási keresztmetszetek és költségvetési expanzióval is táplált túlfűtöttség jelei mutatkoztak a gazdaságban.

A jelentős devizatartaléktól függetlenül bizonytalanság forrása az is, milyen hatása lesz a globális hitelpiaci sokknak a tőkebeáramlásra, különös tekintettel arra, hogy az orosz magánszektor külső kötelezettségeiből mintegy 80 milliárd dollárnyi jár le 2008-ban, és a rövid futamú devizaadósság 100 milliárd dollár körüli, áll a Fitch Ratings „elnökválasztási” elemzésében.

A szerző az MTI londoni tudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?