Miért éppen Szingapúr?

Napok óta Szingapúrra figyel a világ, ahol a történelem so-rán első alkalommal találkozik hivatalban lévő amerikai elnök a kommunista Észak-Korea vezetőjével.

Napok óta Szingapúrra figyel a világ, ahol a történelem so-rán első alkalommal találkozik hivatalban lévő amerikai elnök a kommunista Észak-Korea vezetőjével. De miért éppen a délkelet-ázsiai városállamban tartják a csúcsértekezletet?

Szingapúr a két Korea közötti demilitarizált övezetet, Mongóliát és Pekinget megelőzve lett a befutó – írta a BBC, hozzátéve, hogy adódik a kérdés: a világ egyik legnagyszerűbb repülőtere és a gondosan ápolt botanikus kertek mellett miért esett az Egyesült Államok és Észak-Korea választása a városállamra?

Phenjan kevés országgal ápol kereskedelmi kapcsolatokat, Szingapúr a lista élmezőnyében található: 2016-ban a nyolcadik helyen állt, bár így is csak az észak-koreai külkereskedelem 0,2 százalékát adta. Szingapúr egyike azon kevés országnak, ahol még van észak-koreai nagykövetség, és legalább két szingapúri vállalat a szankciókat megkerülve még mindig üzletel Észak-Koreával.

Kellemetlenség kizárva

A Kim család rendkívül otthonosan és biztonságban érzi magát Szingapúrban. Ott voltak a bankszámláik, és úgy tudni, orvosi vizsgálatokra is Szingapúrba jártak. Kim Dzsong Un számára az is meghatározó, hogy a városállam nem részese a Nemzetközi Büntetőbíróság létrehozásáról szóló római statútumnak, így nem kell attól tartania, hogy ott-tartózkodása alatt eljárást indítanának ellene az emberi jogok megsértése miatt. Emellett valószínűtlen, hogy Trump- vagy Kim-ellenes tüntetések lennének, a szigorú jogszabályairól ismert országban ugyanis tilos tömegrendezvényeket tartani rendőrségi engedély nélkül.

Szingapúr a térség bankára is, biztonságos és diszkrét hely, ahol úgy lehet üzletelni, hogy nem tesznek fel túl sok kérdést – mindaddig, míg betartják a helyi törvényeket

Sötét múlt, csillogó jelen

A két vezető vezető Sentosa szigetén, a Capella Hotelben találkozik. Az 500 hektáros Sentosa a luxusingatlanjairól, magánkikötőiről és golfklubjairól ismert. Múltja viszont korántsem makulátlan. Szingapúrt a 19. században alapították brit kereskedelmi állomásként. Ideális választás volt, mivel az India és Kína közötti kereskedelmi útvonalon fekszik. De már a brit uralom előtt is virágzó kereskedelmi központ volt, ahol nemcsak kereskedők, hanem kalózok is megfordultak. Akkoriban Sentosát Pulau Blakang Mati néven ismerték, ami annyit tesz, a halál utáni sziget. Leginkább malájok, kínaiak és az indonéziai Sulawesiről származó tengerjáró nép, a bugik lakták. A II. világháborúban Szingapúr japán kézre került, japán nevet kapott: Sionan, ami azt jelenti, a Dél fénye. A következő években ezreket öltek meg itt a megszállók, a 18 és 50 év közötti kínai férfiakat gyűjtőtáborokba vitték, mielőtt halomra lőtték őket, a holttesteket a tengerbe dobták. A kivégzőhelyek egyike volt Sentosa, azok a partok, amelyekre ma a Capella Hotel néz. Amerikai és brit katonákat is tartottak itt fogva.

A szigetet az 1970-es években a szingapúri kormány nevezte el Sentosának. A szó békét, nyugalmat jelent. Akkoriban kezdődtek a turisztikai fejlesztések, manapság az Universal filmstúdió élményparkja, vízi park és kaszinó is várja a szingapúriakat és a turistákat.

A 30 hektáros területen álló, 112 szobás Capella Hotel gyarmati stílusú épületekből áll. A hely, ahol luxusban olvad össze régi és új – hirdeti magát a szálloda. Itt tartják a tárgyalásokat, a szobákat és lakosztályokat éjszakánként 500 és 7500 dollár közötti áron lehet foglalni. Utóbbi összegért már három hálószobás lakrész jár, saját medencével. Sentosa mellett szólt, hogy közel van a főszigethez, és mivel csakis ellenőrizhető módon közelíthető meg, a lehető legbiztonságosabb.

Szingapúri szigor

A városállam egyébként is szigorú biztonsági intézkedéseiről ismert, most ez fokozza a biztonsági erők tömeges jelenléte. A rendőrség, a nepáli gurkha elit alakulatok és más biztonsági erők vonultak fel, a központi kerületet gyakorlatilag elszigetelték, 23 ezer fölé teszik az egyenruhások számát. Több utcát beton úttorlaszokkal zártak le, fémből készült akadályokat is kihelyeztek, amelyek csak gombnyomással nyithatók.

A forgalmi korlátozások felborítják a lakók életét, de a vezetés szüntelenül emlékezteti az 5,6 millió lakost, hogy a központ terroristák kiemelt célpontja.

A hatóságok minden áron megakadályoznak bármilyen tiltakozást. Teljes tűzijáték-, plakát- és hangosbeszélő-tilalmat rendelt el a diplomata negyedek, illetve a Capella környékén. A légteret is lezárják, Kimnek és Trumpnak így teszik akadálytalanná a távozást, az utasoknak viszont késésekkel kell számolniuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?