Megnézheti magát, aki panaszkodni menne a parlamentbe

Kínában évente egyszer ülése-zik a parlament, ez több ezer ember számára azt jelenti, hogy házi őrizetbe kerülnek vagy letartóztatják őket.Ugyanis ilyenkor lehet hivatalosan panaszkodni a parlamenti panaszirodában a vidéki elvtársak túlkapásai és egyéb sérelmek miatt.

Kínában évente egyszer ülése-zik a parlament, ez több ezer ember számára azt jelenti, hogy házi őrizetbe kerülnek vagy letartóztatják őket.

Ugyanis ilyenkor lehet hivatalosan panaszkodni a parlamenti panaszirodában a vidéki elvtársak túlkapásai és egyéb sérelmek miatt. Azonban a panaszosok el sem jutnak a fővárosba, és akinek szerencséje van, azt nem nagyon verik össze.

Egy ilyen ügy miatt támadták meg a BBC forgatócsoportját egy közép-kínai faluban. Interjút akart készíteni egy nővel, aki arra készült, hogy Pekingbe utazik, és a parlament évenkénti gyűlése előtt a panaszirodában petíciót ad be a családját ért jogsérelmek miatt.

A hatalom által megbízott, civil ruhás emberek a faluban útját állták a forgatócsoportnak, összetörték a berendezéseiket, és töröltették a már elkészült felvételeket. Később csatlakozott hozzájuk néhány rendőr és két hivatalnok, és arra kényszerítették a csoport vezetőjét, John Sudworth újságírót, hogy írjon alá egy vallomást, amelyben beismeri, hogy a tévések megzavarták a közrendet, és illegálisan akartak interjút készíteni.

Panasz helyett házi őrizet

Az állami panaszirodához akkor fordulnak az emberek, ha úgy gondolják, hogy a kommunista párt irányította helyi bíróságokon nem szolgáltattak nekik igazságot például földkisajátítás, hivatali visszaélés, az egészségügy vagy a hatóságok velük szembeni gondatlansága, rendőri brutalitás miatt. Évente több tízezren vannak ilyenek. Miután az irodát is a kommunista párt működteti, kicsi a panaszosok esélye arra, hogy ott nagyobb sikert érjenek el, mint lakóhelyükön. Ennek ellenére az emberek állhatatosan próbálkoznak, és azt gondolják, hogy az országos népi gyűlés ülésszaka idején nagyobb az esélyük. Ám keveseknek van esélye egyáltalán eljutni az irodához – szinte csak új panaszosoknak –, mert szerte az országban sok vidéki tisztségviselőnek éppen az a feladata, hogy a már ismert panaszosokat mindenféle fondorlatos módon vagy a legdurvább esetekben házi őrizet elrendelésével megakadályozza abban, hogy el tudjanak indulni.

A szóban forgó interjúalany, Jang Ling-hua az ellen akart panaszt emelni, hogy a hatóságok elkobozták apja földjét. Ő először ment volna ezzel Pekingbe. Annak idején, amikor apja panaszkodott, őt megverték, és később belehalt sebesüléseibe. Jang Ling-hua anyja és nővére is járt már a pekingi panaszirodában, de azóta – nem hivatalosan – házi őrizetben vannak.

A dpa német hírügynökség is érdeklődött az esetről a helyi rendőrségnél, de azt a választ kapta, hogy nem tudnak róla. A külföldi tudósítók klubja Kínában készített tavaly egy felmérést, amely szerint tagjaik 57 százaléka tapasztalt valamilyen beavatkozást a munkájába, rosszabb esetben zaklatást vagy erőszakot is elszenvedett. Nyolc százalékukat fizikailag bántalmazták, 26 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a forrásaikként szolgáló embereket zaklatták, előállították vagy őrizetbe vették.

Milliárdos képviselők

A Hurun kínai folyóirat a törvényhozó testület éves ülésszakának kezdetére készített összeállítást a képviselők vagyonáról. A pekingi néppalotában a Kínai Kommunista Párt legmagasabb rangú tisztségviselői üléseznek a napokban. A kínai népi politikai konzultációs tanács (CPPCC) és az országos népi gyűlés ül össze tizenegy napra. A két testület mintegy 5100 tagja közül 209 mesés vagyonnal rendelkezik. A leggazdagabb 112 képviselő és 97 tanácsadó összvagyona eléri a 3500 milliárd jüant (nagyjából 500 milliárd eurót). Ez az összeg Belgium, Svédország vagy Lengyelország éves GDP-jének felel meg, Magyarország bruttó hazai termékének pedig nagyjából a négyszerese.

A száz leggazdagabb kínai képviselő 2013 óta összesen 64 százalékkal növelte vagyonát, dacára Hszi Csin-ping kínai elnök korrupcióellenes kampányának. A Kínai Kommunista Párt 2002-ben megnyitotta a törvényhozást a korábban ádáz ellenségnek számító, kapitalizmusból hasznot húzó magánszektor képviselői előtt. Az országos népi gyűlés tagjai között ott van Poni Ma, a Tencent Holdings internetkonszern vezérigazgatója, Lei Csün, az okostelefonokat gyártó Hsziaomi atyja és Cung Csing-hou, az üdítőitalokat gyártó Hangcsou Vahaha alapítója is. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?