Kettészakadt az ország

„Semmi dráma és problematikus dolog nem vár ránk ebben az esztendőben” – biztatott Mikuláš Dzurinda miniszterelnök első új évi sajtótájékoztatóján. Az ország szekere csak úgy szalad előre, az alkotó, azaz a kormány végre megpihenhet.

„Semmi dráma és problematikus dolog nem vár ránk ebben az esztendőben” – biztatott Mikuláš Dzurinda miniszterelnök első új évi sajtótájékoztatóján. Az ország szekere csak úgy szalad előre, az alkotó, azaz a kormány végre megpihenhet.

A 2006-os parlamenti választásokig már csak a diákok idegeit szeretnék borzolni a tandíj bevezetésével, más gyökeres fordulatra se erő, se idő. A kormányfőnek abban igaza van, hogy Szlovákia gazdasága tartósan emelkedő pályára állt, az évi öt százalék körüli növekedés és a fokozatosan csökkenő infláció kettős hatásaként nőnek a reálbérek, és némileg mérséklődik a munkanélküliek száma.

Az igazi problémát viszont az okozza, hogy a vitathatatlan fejlődés egyelőre pontszerű, és nem sugárzódik szét valamennyi régióba. Ma már ott tartunk, hogy Pozsony és vonzáskörzete az egy főre jutó bruttó hazai összterméket tekintve némileg meghaladja az Európai Unió átlagát, miközben Kelet-Szlovákia az uniós átlag alig egyharmadát éri el.

A Szlovák Tudományos Akadémia Szociológiai Intézete által kidolgozott legfrissebb tanulmány pedig arra mutat rá, hogy a meglévő látványos regionális különbségek egyre mélyülnek. A szociológusok úgy látják, napjainkban egyenesen civilizációs törésvonalakról beszélhetünk, annyira élesek és szembeszökők a különbségek a fejlett és a fejletlen térségek között. Ez különösen Kassa esetében nyilvánvaló.

A kelet-szlovákiai nagyváros Szlovákia egyik legfejlettebb régiójának számít, miközben tágabb vonzáskörzete teljes egészében a leginkább elmaradottak közé tartozik. A Szlovák Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetének tanulmánya odáig megy, hogy leszögezi: az ország területének legalább az egyharmadát kitevő sereghajtók önerőből nem képesek felzárkózni, és az ezekben a térségekben élők szegénységüket akár a szélsőséges pártokra történő tömeges szavazataikkal is kifejezhetik.

Sajnos, Pozsonyt és Kassát, továbbá a Szenci, a Galántai, a Vágsellyei és a Dunaszerdahelyi járást leszámítva, a magyarok lakta összes többi régió a sereghajtók közé tartozik. A halmozottan hátrányos helyzetből történő kitörés egyik útja a külföldi beruházók becsalogatása. Szlovákia napjainkban kitűnő hírnévnek örvend, szinte divat nálunk letelepedni.

Pavol Rusko gazdasági miniszter éppen tegnap jelentette be, hogy Losoncot választotta letelepedési helyéül az amerikai Johnson Controls autóalkatrész-gyártó. Ha minden délvidéki járás legalább egy közepes nagyságú beruházóval gazdagodna, akkor esély nyílik arra, hogy ne csak a nyugati országrész és Kassa élvezze a szerény, ám tartósnak ígérkező fellendülés gyümölcseit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?