Nem egész egy hónappal az ukrán parlamenti választások előtt Kijevben ismertté vált, mennyibe kerül a pártok számára egy „kedvező” közvélemény-kutatás: a Haza Védőinek Pártja számára készítendő, a pártot népszerűnek feltüntető felmérést „250 ezerre” taksálták.
Kedvező népszerűséget vegyenek!
Ezt a párt vezetője, Jurij Karmazin közölte, azt azonban nem árulta el, milyen pénznemben, és milyen cégtől jött az ajánlat. Ha az összeg hrivnyában van megállapítva, potom 50 ezer dollárba került volna a felmérés.
A népszerűségi listákkal való játék nemzeti sport lett Ukrajnában a március 26-i parlamenti választások előtt. Irina Bekeskina ismert ukrán szociológus szerint hat közvélemény-kutató cég csak a „virtuális valóságban” létezik, és felméréseik eredménye elfogult, azaz megrendelésre készült.
Politológusok szerint a többi szociológiai intézet felméréseinek sem lehet hinni. A Razumkov agytröszt korábbi főnöke, Anatolij Hricenko ma védelmi miniszter, a központ új vezetője pedig a Mi Ukrajnánk választási listáján szerepel. Egy másik ismert ukrán politológus, Volodimir Polohalo a Julija Timosenko Tömb képviselőjelöltje.
Február első felében a sajtó 13 közvélemény-kutatás eredményével ismertette meg az ukrán választókat, azaz minden napra jutott egy új népszerűségi lista. Ugyanakkor egyetlen felmérés sem vonja kétségbe, hogy a legnépszerűbb a Viktor Janukovics volt kormányfő vezette ellenzéki tömörülés, a Régiók Pártja. Összességében a Régiók Pártjának a támogatottsága 22,9–32,3 százalék, a Timosenko volt kormányfő vezette pártszövetségé 10,4–24,9, a Mi Ukrajnánké 9,4–21,2, a szocialista párté 4,6–8,8, a kommunista párté 2,7–7,4, a házelnök, Volodimir Litvin Népi Tömbjéé 2,6–5,7, a radikális baloldali Natalja Vitrenko vezette pártszövetségé pedig 2,2–6,9 százalék. A választáson 45 párt indít jelölteket, a választási küszöb 3 százalékos.
Az ukránok nagy része nem veszi komolyan a választási kampány idején közzétett szociológiai felméréseket, legalábbis egy másik, februári közvélemény-kutatás szerint. Az Ukrán Független Szociológiai Szolgálat adatai szerint az állampolgárok 65,8 százaléka nem hisz a választási kampány idején készült felméréseknek, 17,5 százalékuk bízik benne, 17,7 százalék nem tudott válaszolni. (Vajon ezeket az adatokat komolyan lehet-e venni?)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.