Játék határok nélkül

<p>A klasszikus vicc szerint nagy nap volt Magyarország életében a 2004-es uniós csatlakozás, mivel az országhoz fennállása óta még soha nem csatoltak ekkora területet. A küszöbön álló európai parlamenti választások abból a szempontból számítanak úttörőnek a magyar nemzetpolitikát tekintve, hogy feltűntek a határon túli, jobbára szimbolikus jelöltek &ndash; arra nem lehet panaszkodni, hogy ne lenne választék.</p>

A jelenség nem egyedi, az Európai Parlament határok és nemzetek felettisége korábban is megmutatkozott. Csak egy szimbolikus történet: Ari Vatanen, akit az idősebb generáció még raliversenyzőként ismerhetett, megtette azt a bravúrt, hogy 1999-ben a finn Nemzeti Koalíciós Párt, öt év múlva pedig a francia Unió egy Népi Mozgalomért listáján került Brüsszelbe (újabb öt év elteltével ismét Finnországban próbálkozott, akkor már hiába).

Ha az egyszeri szlovákiai magyar szavazónak megmutatjuk, kikből áll össze a politikai felhozatal a májusi EP-választásokon, minden bizonnyal elcsodálkozik. A Magyar Közösség Pártja és a legújabb törpepárt, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség tisztán magyar jelölteket indít, a Híd magyar és szlovák jelölteket, Petőcz Kálmán pedig az SaS listáján indul. A magyarországi listákat áttekintve Gubík László tűnik fel a Fidesz jelöltjei között, Popély Gyula (egyébként mindketten MKP-tagok) a Jobbik listáján kapott helyet, s az Együtt-PM jelöltjei között felfedezhető Krasztev Péter, a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet volt vezetője, ha már a létező vagy múltban kiépített szlovákiai szálakat keressük. E jelöltek közös jellemzője egyébként, hogy egyikük sincs befutó helyen. Az EP-választások kapcsán ez a szertelenség elkerülhetetlen, európai viszonylatban a frontvonalak teljesen máshol húzódnak, a politika az egypártiságon könnyen túllép. Akárhogy is alakulnak az eredmények, a korábbi, egyszerűen értelmezhető képlet aligha valósul meg ismét, konkrétan az, hogy a szlovákiai magyar brüsszeli érdekérvényesítés egyedüli letéteményese az MKP két jelöltje.

A verseny fényében érdekesebbnek tűnik, hogy az egyes jelöltek milyen módon próbálják megmagyarázni a választóiknak, hogy a felhozatalból ők személyesen a legalkalmasabbak arra, hogy Brüsszelben képviseljenek minket, és egyáltalán milyen módon próbálják ezt megtenni. Fontos, hogy a szlovákiai magyar témákat valaki demonstratív módon be tudja vinni az európai köztudatba, de 766 képviselő között sem egy, sem pedig kettő nem csinál nyarat. Egyelőre senki nem tudott erre releváns választ adni az indulók közül. Csak a személyes szimpátiára és a szereplők korábban kialakított imázsára támaszkodhat az egyszeri állampolgár – például a listavezetőket említve ismeri Csáky Pál vagy Simon Zsolt ténykedését.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?