Hősök vagy gyilkosok voltak Mašínék?

Hatalmas belpolitikai vihart kavart Csehországban Mirek Topolánek miniszterelnök azzal, hogy e heti amerikai látogatásán kormányfői érmet adományozott Josef Mašínnak, aki az ötvenes évek elején egy öttagú csoport élén verekedte át magát a népi demokratikus Csehszlovákiából Nyugat-Berlinbe.

Hatalmas belpolitikai vihart kavart Csehországban Mirek Topolánek miniszterelnök azzal, hogy e heti amerikai látogatásán kormányfői érmet adományozott Josef Mašínnak, aki az ötvenes évek elején egy öttagú csoport élén verekedte át magát a népi demokratikus Csehszlovákiából Nyugat-Berlinbe.

Mašínék menekülésük közben Csehországban hat, német területen pedig három embert öltek meg, akik között védtelen civilek is voltak. Václav Havel és Václav Klaus államfők Mašínék „hős ellenállókként” való állami kitüntetését a múltban mindig elutasították. Németországban az akkori rendőrgyilkosságokért mind a mai napig letartóztatási parancs van érvényben a fivérpár ellen.

A kormányfői érem nem állami kitüntetés, hanem egy elismerés, amelyet a miniszterelnök adományozhat bárkinek saját belátása szerint. Mirek Topolánek elismerte, hogy Mašínék kitüntetése ügyében semmiféle más cseh alkotmányos tényezővel nem egyeztetett. „Szándékosan tettem. Azt volt a célom, hogy vitát váltsak ki a kommunista rendszer elleni ellenállásról, amelybe úgy Mašínék, a fegyveres ellenállók, mint a későbbi disszidensek is beletartoznak. Ha ezt az ellenállást nem ismerjük el, akkor gyakorlatilag azt mondjuk, hogy ezeknek az embereknek az áldozata hiábavaló volt” – hangsúlyozta a közszolgálati televízióban a miniszterelnök.

Václav Havel, egykori disszidens és cseh államfő a közelmúltban megjelent könyvében Mašínékkal kapcsolatban elmondta, hogy ő nem volt hajlandó állami kitüntetést adni nekik. Havel szerint ugyanis először meg kellene vitatni, hogy a kommunizmus elleni harcban alkalmazhatóak-e azok a módszerek, amelyek jók voltak a nácizmus elleni harcban. „Én inkább afelé hajlok, hogy minden kor más módszert kíván” – szögezte le Havel. Petr Uhl, a Charta 77 emberi jogi mozgalom egykori vezető személyisége, aki a szocializmusban kilenc évet ült börtönben ellenzéki tevékenysége miatt, a Právo című lapban élesen elítélte Topolánek gesztusát. „Az erőszak nem lehet mértéke a volt rendszer elleni ellenállásnak” – állítja Uhl.

„Senki sem okozott olyan kárt Csehországnak a világban, mint Mirek Topolánek” – jelentette ki egy pénteki lapinterjúban Jiří Paroubek, az ellenzéki szociáldemokrata párt elnöke. Vojtěch Filip, az ellenzéki kommunisták elnöke pedig egyenesen hazaárulással vádolta meg Topoláneket, s nyilatkozatában azt írja, hogy a kormány ezzel elveszítette legitimitását.

A cseh lakosság Mašínék ügyében nagyon megosztott. Az 1989-es rendszerváltás utáni években elvégzett különféle felmérések szerint az emberek mintegy 60 százaléka elítéli és gyilkosoknak tartja őket, míg 40 százalék szemében hősök, akik fegyverrel a kezükben is szembeszálltak a kommunista rendszerrel. Josef Mašín és testvére, Ctirad antifasiszta katona családból származnak, s mindketten az USA-ban élnek. Csehországba nem kívánnak visszatérni, mert szerintük ott máig él a kommunizmus. A csoport harmadik élve maradt tagja, Milan Paumer 2001-ben tért vissza egykori hazájába.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?