FIGYELŐ

Állampolgárok lesznek ismét
A lengyel kormány egy?szerűsített eljárással visszaadja az 1968-as antiszemita kampány miatt 1968 és 1971 között emigrált lengyel zsidók állampolgárságát – jelentette be egy rádióinterjúban Grzegorz Schetyna.

Állampolgárok lesznek ismét

A lengyel kormány egy?szerűsített eljárással visszaadja az 1968-as antiszemita kampány miatt 1968 és 1971 között emigrált lengyel zsidók állampolgárságát – jelentette be egy rádióinterjúban Grzegorz Schetyna. A belügy- és közigazgatási miniszter közölte: utasítást adott a lakóhelyileg illetékes vajdaságok vezetőinek, kérésre adjanak igazolást arról, hogy az állampolgárság akkori megvonása a zsidóktól jogellenes volt, ezért érvénytelen. Az 1968-as antiszemita kampány nyomán emigrált lengyel zsidók állampolgárságának visszaadását vezető lengyel művészek és tudósok követelték nyílt levélben. Az irodalmi Nobel-díjas Wislawa Szymborska költőnő, esszéíró, Andrzej Wajda filmrendező és Olga Tokarczuk írónő is aláírta a Gazeta Wyborcza című lapban közölt nyílt levelet. Az aláírók támogatásukról biztosították Golda Tencer lengyel színésznő korábbi felhívását, amelyet Lech Kaczynski államfőhöz intézett, és amelyben kérte, adják vissza a lengyel állampolgárságot az emigránsoknak az 1968. márciusi események 40. évfordulója alkalmából.

Változtatásra kényszerülnek

Kommentált előzetest közölt szerdán a Der Standard és a Kurier című osztrák napilap a magyarországi népszavazásról. Orbán Viktor ellenzéki vezető abban reménykedik, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „intőt kap” a szavazóktól, illetve arra, hogy lázadás törhet ki a kormányfő szocialista pártjában – írta Gregor Mayer, a Der Standard tudósítója. A szerző utal arra, hogy Orbán a 2006 őszi zavargások csúcspontján jelentette be a népszavazási kezdeményezést. (A cikkíró szerint „jobboldali szélsőségesek vívtak utcai csatákat a rendőrséggel, s Orbán és a Fidesz nem határolódott el a jobboldali radikálisoktól”.) Időközben Orbán szerényebben viselkedik, Gyurcsány pedig nem mond le, akárhogy végződik is a referendum, legalábbis nem közvetlenül a népszavazás után – folytatta fejtegetését a cikkíró. Hozzátette: Orbán azt reméli, fokozhatja a kormányra gyakorolt nyomást a referendummal. A szocialista párt társadalmi bázisának elsorvadására épít. A szocialisták változtatni kény??szerülnek – idézte a szerző az ellenzéki pártvezető kijelentését, majd hozzáfűzte: párttársai váltják le Gyurcsányt. A Kurier szerint a referendum szítja a pártok közti gyűlöl?ködést, a hangnem még durvább az ellenségeskedő táborok között, mint amilyenhez a magyar választóknak rég hozzá kellett szokniuk. A szerző szerint Gyurcsánynak saját táborában is vannak olyan bírálói, akik szerint „autokratikusan és arrogánsan cselekszik”, akik a szemére vetik, hogy „reformokat akar, de nem magyarázza meg ezeket”. Előre programozva vannak március 15-re a tüntetések a kormányfő lemondásának hangos követelésével – idézi a cikk Bayer József magyar politológust . (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?