EU: csatlakozási stop

<p>Immár hivatalos: visszavonta az Európai Unióhoz való csatlakozási kérelmét Izland. A reykjavíki kormány döntése persze nem érte váratlanul Brüsszelt (és a bővítési ügyekre figyelő európai közvéleményt), ennek ellenére fontos mérföldkőről van szó.</p>

Izland 2009-ben kezdte az uniós csatlakozási folyamatot. Az ország 1970-től az EU-nál lazábban integrált Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagja, de a 2000-es évek első évtizedének vége felé az EU által kínált gazdasági mentőháló arra ösztönözte a reykjavíki döntéshozókat, hogy Brüsszel felé orientálódjanak. A folyamatnak az vetett véget, hogy Izland a gazdasági világválságot végül képes volt önerőből, komoly strukturális reformok árán kezelni, felhasználva ehhez saját önálló pénzét, az izlandi koronát is. Az önálló kármentés sikere leapasztotta a csatlakozási kedvet. 2013-ban az akkori vörös–zöld kormány felfüggesztette, majd az őt követő euroszkeptikus–konzervatív kormány most kukába dobta az ország csatlakozási kérelmét. Izland esete egy nagyobb trendbe simul bele, melyet talán bővítési fáradtságnak nevezhetnénk az EU részéről. Hosszú idő után ebben a kormányzati ciklusban nem várható új ország csatlakozása; olyannyira, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság új, luxemburgi elnöke a bővítési biztos 1999 óta létező portfólióját összeolvasztotta a szomszédságpolitikaival. Ezt sokan – okkal – értékelték az EU önmagával szembeni elvárásainak egyfajta kifelé is kommunikált csökkentésének. Ez különösen azért fura lépés, mert több ország csatlakozási kérelmének rendezése is folyamatban van: ez számukra mindenképpen csalódás. A helyzet különösen kiélezett a Balkán EU-ba még nem integrált részén. Macedónia (2005), Montenegró (2012), Albánia és Szerbia (2014) is jelezte csatlakozási szándékát, Bosznia és Koszovó jövőbeli integrációja is valószínűnek tűnik. Ezen országok kormányzatai bizonyára nem vették jó néven Junckerék lépését. Ennél is nagyobb probléma, hogy minimum Szerbia és Bosznia esetében az EU komoly riválisa Oroszország a befolyási övezet kiterjesztésében. Az oroszok úgy értékelik, hogy az ortodox szerbek (a saját államukban és a boszniai Republika Srpska keretein belül) vonzalommal tekintenek Moszkva vezető pozíciójára, s ezt a nyugati államok elmúlt évtizedek balkáni konfliktusaiban tanúsított, Belgrádból nézve akár szerbellenesnek is látható (egyébként a népirtás visszafogását szándékozó) lépései is táplálják. Középtávon az EU-nak elemi érdeke, hogy képes legyen a Balkán összefogására, így végre hosszú távon szavatolható lenne a régió békessége. A fentiek mellett problémát jelent még az elakadt török csatlakozás (amiből valószínűleg nem lesz semmi), valamint az, hogy a keleti végeken Ukrajna, Grúzia és Moldávia esetében úgy fest, az atlantista integráció motorja inkább az újult erőre kapó NATO lesz, mint az EU. Pedig az európai projekt addig nem tekinthető késznek, amíg egy közös unió nem képes magába integrálni az EFTA államait, a Balkánt és az egykori keleti blokk bővítés iránt érdeklődő államait. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?