Emberarcú normalizáció a szocializmusban

Antonín Novotný, korabeli csehszlovák köztársasági elnök leváltásával a kommunista párt (CSKP) első titkári pozíciójából és Alexander Dubček megválasztásával ebbe a befolyásos tisztségbe 40 évvel ezelőtt, 1968. január 5-én, megkezdődött a prágai tavasz. Az „emberarcú szocializmus” megvalósításának világszerte nagy érdeklődéssel követett kísérletét már az említett év augusztusában a Varsói Szerződés öt tagállama hadseregeinek bevonulása szakította félbe.

Az 1968 januárjában elindult megújhodási, reformfolyamat feltételei az ötvenes évek végétől érlelődtek Csehszlovákiában, s alapvetően a háború utáni sztálinizmus bukásával és kritikájával, a csehszlovák gazdaság mélyülő válságával, a cseh–szlovák viszonyban meglevő feszültségekkel és a nemzetközi – a kelet–nyugati kapcsolatokban is – akkoriban tapasztalt enyhüléssel kapcsolhatóak össze. A kommunista pártban a Novotný vezette konzervatív csoport mellett egyre hallatni kezdték hangjukat a mérsékeltebb irányzat képviselői is, akik úgy vélték, a válsághelyzetből való kiutat a társadalmi-gazdasági reformok jelenthetik.

A megenyhült társadalmi légkörben már 1967-ben, különösen a Csehszlovák Ifjúsági Szövetség, valamint a Csehszlovák Írók Szövetségének kongresszusán nyíltan elhangzott a szabad és pluralista véleménynyilvánítás követelménye, valamint a CSKP politikájának éles bírálata. Novotnýék akkor még erőteljesen közbeléptek, néhány írót kizártak a szövetségből és a pártból, s betiltottak néhány irodalmi hetilapot. A rendszer vezérkara azonban egyre idegesebb volt, aminek egyik bizonyítéka, hogy 1967 őszén a prágai Strahov diáknegyedben gumibotos kommandókat vetett be az áramkiesések miatt az utcán tiltakozó fiatalok ellen. Antonín Novotný, a párt első titkára és köztársasági elnök ugyanakkor 1967-ben vérig sértette a szlovákokat botrányos viselkedésével turócszentmártoni látogatásakor. Történelmi paradoxon, hogy Novotný leváltását a reformfolyamatot nyilvánosan elindító januári pártplénumon az a Vasiľ Bilak szorgalmazta a legerőteljesebben, aki a prágai tavasz eltiprása utáni „normalizációs” időszak egyik legfőbb alakítója lett.

Alexander Dubček személyében első ízben került Csehszlovákia Kommunista Pártja élére szlovák politikus. Az akkor 46 éves, sokak által gyenge, határozatlan politikusnak tartott Dubčeknek rövid időn belül sikerült megnyernie a közvélemény támogatását, és az 1968-as reformfolyamat jelképévé vált.

Márciusban Novotnýt az államfői tisztségéből is menesztették, s Csehszlovákia új elnöke Ludvík Svoboda hadseregtábornok, második világháborús hős lett. Oldřich Černík lett az új kormányfő, míg a parlament élére Josef Smrkovskýt választották. A megújhodási folyamatnak új keretet, új lökést adott áprilisban a CSKP Akcióprogramjának elfogadása, amely koncepcionálisan megfogalmazta a reform politikai és gazdasági céljait. A gazdaságban például néhány piaci elem is megjelent. Az alapvető cél azonban nem a mai pluralista politikai berendezkedés és a piacgazdaság volt, hanem az „emberarcú szocializmus”.

A hatalmas társadalmi támogatásnak örvendő reformfolyamat azonban a maga életét kezdte élni, s irányítása, ellenőrzése kezdett kicsúszni a kommunista párt kezéből. Megszüntették a sajtócenzúrát, s megindult az 50-es évek kirakatperei áldozatainak rehabilitációja. A felszabaduló légkörben sorra újították fel tevékenységüket a polgári Csehszlovákia kommunisták által megszüntetett társadalmi, ifjúsági egyházi szervezetei, s újabb, kommunista ellenes szervezetek is alakultak. Közülük a legismertebb a KAN és a K 231.

A konzervatív kommunista erők, különösen Moszkva fokozódó gyanakvással tekintett a csehszlovákiai reformokra. A szovjetek és a szövetséges „testvéri” szocialista országok vezetői már márciusban figyelmeztették Prágát „az ellenforradalom veszélyére”. A nyílt vita júliusban érte el tetőfokát, amikor öt kelet-európai kommunista párt (bolgár, kelet-német, lengyel, magyar, szovjet) közös levelet intézett a CSKP vezetéséhez. A levél, amelyet a csehszlovákok nyilvánosságra hoztak, figyelmeztetés volt: katonai beavatkozásra kell számítani, ha Csehszlovákia letér a szocialista útról.

A későbbi ágcsernyői cseh?szlovák–szovjet, valamint a pozsonyi hatoldalú találkozón a csehszlovák pártvezetés kötött ugyan néhány kompromisszumot, de még mindig bízott abban, hogy folytathatja a januárban megkezdett utat.

Ez az illúzió 1968. augusztus 20-ról 21-re virradóra azonban végképp szertefoszlott: a Varsói Szerződés öt tagállamának (Szovjetunió, Magyarország, Bulgária, Lengyelország, NDK) hadseregei átlépték a határt és megszállták Csehszlovákiát. Ezzel véget ért a prágai tavasz, s néhány hónapos utóvédharcok után 1969 áprilisában Alexander Dubčeket lemondatták, helyére egy másik szlovák politikus, Gustáv Husák került. A Husák nevével fémjelzett „normalizáció” 1989 novemberéig, a bársonyos forradalomig tartott. Az utolsó szovjet katona 1990 nyarán hagyta el Csehszlovákiát.

Az „emberarcú szocializmus” kísérlete a korabeli antikommunista körök reményeit sem váltotta valóra: ezek a körök abban bíztak, hogy a Nyugat beavatkozik a csehszlovákiai fejleményekbe, s rendszert vált. Kiderült azonban, hogy a Nyugat nem akart beavatkozni, mert az akkori európai status quo lényegében az ottani demokráciáknak is megfelelt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?