Magyar nyelvű táblákat avattak Bősön

23
Bős |

Kétnyelvű közlekedési táblákat adtak át a bősi körforgalomnál, valamint két új utcanévtáblát, melyeken Bős város testvértelepülései, Csíkszentmihály és Enese szerepelnek.

Kultúrműsorral egybekötött ünnepség keretében avatták fel a táblákat a kultúrház mellett felállított szabadtéri kisszínpadon. Wass Albert versének szavalata után Fenes Iván, Bős város polgármestere vette át a szót.

Új utcák elnevezései

„A névadás sokat jelent. Birtoklást, a valakihez tartozást. Ismerni a valódi nevét valakinek, hatalmat jelent felette és befolyást. A megnevezés joga, a Mesteré, az Úré, a birtokosé, vagy a szülőé. Számunkra, a ma élők számára a megnevezés sokkal kevésbé misztikus. Mikor tereknek, helyeknek, földrajzi fogalmaknak, utcáknak és utaknak is elnevezést kívánunk adni, nem csupán a gyakorlatiasság vezérel, hanem a generációk számára nyújtott örökség átadásának a szándéka is” – mondta el Fenes Iván, majd hozzátette, hogy a jelent és a jövőt azok irányítják, akik nevet adnak. 

Őt követve Izsák-Székely Lóránt, Csíkszentmihány polgármestere lépett a mikrofonhoz, aki a magyar nép sorsát egy életfához hasonlította.

 „A kertészetben csodálatos praktika, amikor beleoltanak a fába egy másik fát. A korábban még nagyközség Bős, Enese és Csíkszentmihály fáját összekötözték, majd egybeforrtunk. Van egy mondás, hogy ami összetartozik, az össze is forr. Ez egy történelmi esemény. Amikor mi már nem leszünk, fiaink, unokáink használni fogják ezeket a neveket. Kárpát-medencében ez egy egyedülálló tevékenység, hogy testvértelepülések egymásról neveznek el tereket, de leutánozható” – osztotta meg Izsák-Székely Lóránt. 

Csíkszentmihályon idén pünkösdkor neveztek el Bősről egy teret. A magyarországi Enesében a hétvége során neveztek el utcát egszerre Bősről és Csíkszentmihályről, ahol mindkét település képviselői is jelen voltak. Izsák-Székely Lóránt után Mesterházi József, Enese polgármestere szólt az egybegyűltekhez, aki visszaemlékezett a legnagyobb közös rendezvényekre, eseményekre, a legjelentősebb mérföldkövekre, melyeknél Bős és Csíkszentmihány lakosai is jelen voltak, majd kihangsúlyozta a testvértelepülések közti élő, folytonos kapcsolat fontosságát.

Kétnyelvű táblák

A polgármesterek felszólalásai után rátértek a néhány nappal ezelőtt telepített közlekedési táblákra. Gyimesi György, a Szövetség párt alelnöke szólt a közönséghez, aki a kétnyelvű táblák jelentősége mellett a Dél-szlovákiai régió fejlesztésének sürgetését is kiemelte, majd Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke ismertette a kétnyelvű táblák telepítésének végrehajtási folyamatát. A bősi táblák kihelyezésével kezdődött meg a Bős-Galánta útszakasz, azaz 507-es út kétnyelvűsítése. A belváros körforgalmában minden irányból egy-egy, nemzetközi és szlovákiai szabványoknak megfelelő táblát helyeztek el, melyeken az irány immáron magyarul is olvasható. 

„A megye költségvetéséből 35 000 eurót különítettünk el tavaly is és idén is, hogy éljünk törvény adta lehetőségünkkel és kétnyelvűsítsük a kék forgalomjelző táblákat” – kezdte Berényi József. A beruházás idei szakasza végül 38 000 euróba került és Pozsonytól Galántáig tart majd, ami így együtt pontosan 64 táblát jelent. 

A Bősőn található új táblák a legnagyobbak közé tartoznak, így a legdrágábbak is, áfa nélkül mintegy 400 euróba kerültek. Telepítésüknél némi nehézséget okozott, hogy nem használhatták hozzá a korábbi tartóoszlopokat, hanem egy teljesen újat kellett kihelyezniük. 

„Dunaszerdahely városát most kihagyjuk a folyamatból, mert ott nagyon sok tábla van. Jövő évben valósítjuk majd meg ott a kétnyelvűsítést, mégpedig minden táblát egyszerre” – tette hozzá.

 Megemlítette a hamarosan befejeződő útfelújítást Padány és Csilizpatas között, valamint a Galánta és Királyrév közti útszakasz felújítását. A 2025-ös évben szeretnének egy újabb 35-40 000 eurós összeget elkülöníteni erre a projektre, hogy a választási időszak végéig 80-90 százalékban mindkét járásban, ahol lehet, megjelenhessenek a kétnyelvű táblák.

Újabb utcákat neveznek el

A átadó ünnepségen a beszédek végeztével Szakál László János esperes megáldotta az utcanévtáblákat, majd a közlekedési táblákat is. Az új utcák helyszínére kisvasúton szállították el a jelenlévőket, ahol a parcellák kijelölése után időközben több ház is felépült, melyekben már laknak is. A polgármesterek felszerelték tábláikat a már előre előkészített fémkonstrukciókra, majd összeálltak egy-egy közös fotóra. Visszaérkezésük után az ünnepség a kultúrházban folytatódott. Bős városában további utcák elnevezésén fáradoznak. A névadó bizottság javaslatára, a legutóbbi testületi ülésen elfogadott további utcanevek, melyekhez a névtáblák készítése már folyamatban van a következőek: Hóstád utca, Kövesi Dűlő utca, Szent Flórián utca, valamint Szenczi Molnár Albert utca.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?