Drukkoljunk Ficónak!

Robert Fico e héten újra kénytelen volt szembesülni a kellemetlen ténnyel, hogy Szlovákia európai uniós tagország. Kormányfőnk még mindig meglepődik, ha az uniós intézményeknek több az információjuk Szlovákiáról, mint amennyit a hivatalos kormánypropaganda sugall.

Robert Fico e héten újra kénytelen volt szembesülni a kellemetlen ténnyel, hogy Szlovákia európai uniós tagország. Kormányfőnk még mindig meglepődik, ha az uniós intézményeknek több az információjuk Szlovákiáról, mint amennyit a hivatalos kormánypropaganda sugall. Ez utóbbinak köszönhetően mára a lakosság nagy részének eldöntött tény, hogy jövőre euróval fogunk fizetni. Ha erre mégsem kerülne sor, a kormány agymosása miatt ezt a lakosság egy része nemzeti katasztrófaként élné meg. Ám az euró bevezetése korántsem olyan biztos, mint azt a többség gondolja. Az első hidegzuhany e héten érkezett az Európai Bizottság jelentése formájában, amely szerint Szlovákia nem számíthat százszázalékosan az euró jövő évi bevezetésére.

A kifelé modern európai szociáldemokrata kormányt játszó, befelé kemény nemzeti szocialista politikát folytató Fico-kabinet tanácsadói is tudhatták, hogy a kettős játékot az információk szabad áramlására épülő EU-ban nem sokáig játszhatják. A kormánynak igaza van abban, hogy Szlovákia teljesíti az összes olyan maastrichti feltételt, amelyek nélkül nem lehet bevezetni az EU közös pénzét. Igazuk van abban is, hogy az eurót még nem használó uniós tagországok közül ma Szlovákia a legfelkészültebb arra, hogy bevezethesse a közös pénzt. A szlovák kormány azonban valószínűleg félrebeszél, ha azt állítja, hogy az euró bevezetéséhez szükséges összes kritériumot fenn tudja tartani. A jegybank a legfrissebb elemzésében már a napokban módosította az idei évre várható inflációs előrejelzését. Idén 2,8%-os inflációra számíthatunk, a jelzett 2,3% helyett. Az EB értékelése szerint Szlovákia az euró bevezetése után az inflációs nyomás erősödésével nézhet szembe, vagyis ha jövőre bevezetjük az eurót, jelentős áremelésre számíthatunk. Szlovákia számára intő példa lehet Szlovénia, ahol az euró bevezetése után 6 százalékos volt a drágulás, noha ott az árak már az euró bevezetése előtt elérték az uniós árszint 71 százalékát. Szlovákiában az átlagos árszint az uniósnak alig fele, így a gazdasági elemzők sem képesek felmérni, milyen árugrásra számíthat az ország az euró bevezetése után.

Az EB felhívta a szlovák kormány figyelmét arra, hogy ha komolyan gondolja az euró jövő évi bevezetését, szigorúbb fiskális megszorításokat kell hoznia, hiszen az átállás után a dráguló élelmiszer és a kőolaj gerjesztette infláció mértékét már nem fogja mérsékelni a korona erősödő árfolyama. A bizottság a gazdasági reformok folytatását sürgeti. Magyarul, olyasmit követel a kormánytól, amit ez csak vért izzadva lesz képes teljesíteni, hiszen a Fico vezette nemzeti szocialista kabinet eddig is elsősorban az előző kormány gazdasági reformjainak lefaragásával és a korábbi kormányhoz képest felelőtlenebb pénzszórásával növelte népszerűségét. Nekünk, egyszerű állampolgároknak mégis szurkolnunk kellene a Fico-kormánynak, hogy jövőre bevezethesse az eurót, mert ha nem, az eddigieknél is nagyobb mértékű kormányzati pénzszórásra és felelőtlenebb gazdaságpolitikára számíthatunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?