Cukor utca – ismét

A doktornő, akivel munkájáról utoljára úgy 1980 táján beszélgettem, 1950-ben szerzett diplomát, és kezdettől fogva a tuberkulózis gyógyítására szakosodott. Diplomaosztáskor egyik professzora azzal engedte útjára, hogy a tbc-gyógyítás az az orvosi szakma, amelynek művelői legalább száz évig nem válnak munkanélkülivé.

A doktornő, akivel munkájáról utoljára úgy 1980 táján beszélgettem, 1950-ben szerzett diplomát, és kezdettől fogva a tuberkulózis gyógyítására szakosodott. Diplomaosztáskor egyik professzora azzal engedte útjára, hogy a tbc-gyógyítás az az orvosi szakma, amelynek művelői legalább száz évig nem válnak munkanélkülivé. Valóban, tájainkon évszázadok óta népbetegség volt a gümőkór. Ezernyi orvos és számos falukutató szociográfus ezzel a kurta kifejezéssel magyarázta a baj okát: szegénység. A doktornő akkor panaszkodott, hogy több évtized után átképzésre kell gondolnia, mert úgy tűnik, tudása rövidesen feleslegessé válik. Panaszába azonban jó adag dicsekvés is vegyült. Feleslegessé válása annak a következménye, hogy úgyszólván nullára sikerült országosan is leszorítani a tuberkulózisban megbetegedettek számát. Az orvosi egyetemen az oktatók már-már nem találtak „tőről metszett” tébécés beteget, akinek leletével a hallgatóknak demonstrálták volna az elméleti tananyagot. Nyugat-Szlovákiában a „Cukor” fogalom volt Őrsújfalutól Pozsonybesztercéig és Bögellőtől Vágújhelyig. A tüdőgondozó központ utcája néha kisebb buszpályaudvarra emlékeztetett. Busszal hordták oda a népet, ha akarta, ha nem. Már nem tudnám megmondani, hogy milyen időközökben, de kötelező volt vizsgálaton megjelenni, és nemegyszer megtörtént, hogy egy-egy faluból rendőri segédlettel hozták Pozsonyba azokat, akik vonakodtak lefényképeztetni a tüdejüket. Enynyit a tébécé elleni küzdelem tegnapjáról és eredményéről. A jelenéről pedig annyit, hogy az egészségügyi hatóságok szerint ismét terjedőben e kór, és gyakorisága aggasztó. A kórokozó – ezen most ne mikrobákat értsünk – ma is ugyanaz, mint 1913-ban vagy 1950-ben: a szegénység. Még élnek, akik fiatal korukban saját szemükkel látták, hogy a háború után néhány év alatt hogyan pusztult ki tbc-ben számos népes család. Vannak jelenségek, amelyek megszellőztetőire könnyen ráüthető a bélyegző: populista. Populizmusnak nevezhető – és joggal –, ha valaki közíróként a két korona negyvenfilléres kenyeret és az egynegyvenes sört kéri számon a piacgazdaságon. Nem ez a helyzet az egészségüggyel és keretei között a tuberkulózis terjedésének kezelésével. Innen nem vonulhat ki az állam. A Cukor utca már csak jelkép. Nem csupán azért, mert az intézményt néhány éve felszámolták, és munkatársai elszéledtek, hanem elsősorban mert az itteni tébécéközpontban dolgozóknak történelmileg rövid idő alatt sikerült visszaszorítaniuk egy évszázadokig pusztító népbetegséget. Érdemes ismét feltenni a kérdést: hogyan csinálták?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?