Cseh–szudétanémet vita John Kerryről

Csehek vagy szudétanémetek voltak-e John Kerry elődei? – erről robbant ki vita Csehországban azután, hogy a demokrata szenátor komoly esélyesként lépett porondra az Egyesült Államok elnöki székéért folytatott küzdelemben.

Csehek vagy szudétanémetek voltak-e John Kerry elődei? – erről robbant ki vita Csehországban azután, hogy a demokrata szenátor komoly esélyesként lépett porondra az Egyesült Államok elnöki székéért folytatott küzdelemben. Kerry apai nagyapja az észak-morvaországi Horní Benešov városkában jött a világra 1873-ban, amely az Osztrák–Magyar Monarchia része volt, és gyakorlatilag száz százalékban németek, illetve német zsidók lakták. Miután Amerikában beindult az elnökválasztási kampány, s Kerry esélyei emelkednek, Horní Benešov lázban ég. Míg korábban ott senkit sem érdekeltek az amerikai belpolitikai események, most egyszerre minden megváltozott. „Amikor valamelyik amerikai államban demokrata választási nagygyűlés van, a helyi kocsmákban ez központi téma” – mondta Josef Klech polgármester, aki nemrég bejelentette: Ha Kerry amerikai elnök lesz, a város azonnal díszpolgárává választja őt. „Azt már megüzentük neki, s jelezte: ha ideje engedi, meglátogat minket, akár megnyeri a választást, akár nem. Mi azért szurkolunk, hogy ő legyen az USA elnöke” – mondta. A Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek ausztriai szervezete is üzent: Kerry a miénk. Már a Sudetenpost lap első oldalán megjelent cím is sokatmondó: Amerikának szudétanémet elnöke lesz? A lap rámutat: Kerry nagyapja, Fritz Kohn zsidó családban született, nemzetiségét tekintve azonban német volt. „Szudétanémet zsidó” – szögezi le az újság. Fritz Kohn kivándorolt Amerikába, s ott Frederick Kerryre változtatta nevét.

A csehországi zsidó közösség nem szívesen nyilatkozik a kényes kérdésben, azt mondja: hagyjuk Kerryre, hogy milyen származásúnak érzi magát. A szudétanémetek már a múltban is magukénak vallottak néhány zsidó származású jelentős egyéniséget, ami az ismert második világháborús események miatt nem talált egyhangúan megértő fogadtatásra a csehországi zsidó közösségben. A másik csehországi zsidó vélemény viszont az, hogy a zsidó–német együttélés múltját lehetetlen a második világháborús események szemszögéből vizsgálni. A prágai újságok ezzel kapcsolatban Franz Kafkát szokták felhozni, hiszen a híres író szintén német zsidó volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?