Az állam megritkítaná az egyéni vállalkozók sorait

vállalkozók

A munkaügyi minisztériumban jelenleg is folynak a tárgyalások az egyéni vállalkozók státuszáról. Ha ezek lezárulnak, valószínűleg sokkal nehezebb lesz kisvállalkozói státuszt szerezni. 

A baloldali politikusok azzal védik a közelgő változásokat, hogy a munkavállalók jobb védelmét szeretnék elérni. Ez azonban nem lesz ingyen – az egyéni vállalkozók havi nettó jövedelme több száz euróval fog csökkenni az állandó munkaviszonyra való áttérés után. A Munka Törvénykönyve már most is tiltja a függő munkavégzést mint szakmát. Például a gyártószalag mögött dolgozó embereknek munkavállalói státusszal kell rendelkezniük. Az ok? A szakmájuk gyakorlása teljes mértékben a vállalattól függ. Semmiképpen sem olyan vállalkozásról van szó, ahol a kereskedő saját maga köti meg a szerződéseit, majd a saját termelőeszközeinek köszönhetően állítja elő a terméket. Ez sokkal inkább kérdéses például egy könyvelő esetében, aki otthonról, kényelmesen, saját számítógépén dolgozik, de csak egy cégnek. A munkaügyi minisztérium ezért a Munka Törvénykönyvének további módosításairól tárgyal, amelyek egyértelműen meghatározzák, hogy a munkaviszony mikor állandó és mikor szakma.

A pénzügyi konszolidáció igénye a kormányt arra készteti, hogy korlátozza a kisvállalkozásokat. Egy bruttó 1 569 eurós fizetésért dolgozó személy nettó 1 190 eurót fog kapni. A vállalkozással együtt havonta 931 euró adót és járulékot fog fizetni az államnak. Egyéni vállalkozóra váltva a munkavállaló havi nettó jövedelme 1 750 euróra emelkedik, az államnak pedig csak 371 euró jut. Egy alkalmazott tehát havonta 560 euróval többet fizet be a társadalombiztosítási rendszerbe, mint egy egyéni vállalkozó. Ez egy hozzávetőleges számítás, mivel az egyéni vállalkozó minimális szociális és egészségügyi járulékot fizet, és az átalányköltségek és a 15 százalékos adókulcs kombinációjának köszönhetően alacsony jövedelemadót. Vannak más lehetőségek is, hogy legálisan még kevesebbet fizessenek az államnak. Például egy vállalkozás alapítása után másfél évig csak minimális egészségügyi hozzájárulást lehet fizetni. Szociális járulékot ez idő alatt nem kell fizetni. Az állam így évente több tíz- vagy százmillió eurót nyerhet azzal, hogy a szakmabelieket állandó munkaviszonyba tereli.

A hazai piacon a vállalatok már régóta képtelenek betölteni közel 100 ezer munkahelyet. A munkanélküliek száma szlovákiai viszonylatban már régóta alacsony. Ezért Martin Vlachynský, az INESS elemzője szerint nehéz azzal érvelni, hogy a vállalatok kényszerítik az embereket az egyéni vállakozói létbe, és a legtöbben inkább az állandó foglalkoztatást választják. „Bár az egyéni vállalkozóknak alacsonyabbak az adó- és járulékköltségeik, mint az alkalmazottaknak, ugyanakkor lemondanak a Munka Törvénykönyve által biztosított kiváltságos státuszukról, és kevésbé részesülnek a társadalombiztosítási rendszerben” – mutat rá M. Vlachynský. Más szóval az egyéni vállalkozók egyrészt kevesebbet járulnak hozzá a szociális rendszerhez, másrészt pedig lényegesen kevesebbet kapnak belőle. Ezt a koncepciót csak a minimálnyugdíj intézménye ássa alá.
(trend)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?