Brüsszel Kovács javára döntött

Itt az ideje, hogy a kormány megszüntesse megosztó politikáját Kárpátalján, miután a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke az Európai Emberi Jogi Bíróságon pert nyert Ukrajna ellen – mondta Németh Zsolt, a külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke.

Itt az ideje, hogy a kormány megszüntesse megosztó politikáját Kárpátalján, miután a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke az Európai Emberi Jogi Bíróságon pert nyert Ukrajna ellen – mondta Németh Zsolt, a külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke. Németh Zsolt szerint az a tény, hogy egy kisebbségi magyar érvényesíteni tudta saját jogait az európai bíróságon, jelzi: súlyos jogsértés esett meg a kárpátaljai magyarsággal, amikor – Kovács Miklós személyén keresztül – 2002-ben megfosztották a parlamenti képviselettől. Kovács Miklóstól 2002-ben választási csalás vádjával vették el a mandátumát, és – mint Németh Zsolt fogalmazott – átjátszották Gajdos Istvánnak, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnökének. A fideszes politikus kiemelte: a szocialista kormány akkor szó nélkül hagyta a választási csalást, aminek a hátterében álláspontja szerint az állt, hogy politikailag megbízhatatlannak tartotta Kovács Miklóst, illetve a KMKSZ-t, „sőt a magyar kormány egy ellenszervezetet támoga?tott”. „A szocialista kormánynak 2008-ban meg kell követnie Kovács Miklóst és a kárpátaljai magyarokat” – fogalmazott Németh Zsolt. A képviselő különösen azoktól a tisztségviselőktől várná el, hogy megkövessék Kovácsot, akik hat évvel ezelőtt vezető szerepet töltöttek be a magyar kormány magatartásának kialakításában. A Fidesz politikusa név szerint említette Bársony András jelenlegi kijevi nagykövetet, akkori külügyi államtitkárt, Törzsök Erikát, a kancellária nemzetpolitikai ügyek főosztályának főigazgatóját és Gémesi Ferencet, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbségpolitikáért felelős szakállamtitkárát. „Elvárjuk, hogy a magyar kormány hagyjon fel a kárpátaljai magyar közösség megosztásával. Ez a politika párját ritkítja a magyar nemzetpolitikában” – jelentette ki Németh Zsolt. Kovács Miklós közölte: a döntés politikailag a legitimitás kérdését érinti, hiszen „a magyar kormány Kárpátalja-politikájának sarokköve volt, hogy a KMKSZ ellenszervezetét fogadta el legitimnek a 2002-es választások ered?ménye alap?ján”. Hozzátette: ezt a legitimitási bázist ütötte ki a strasbourgi döntés. Az európai bíróság döntése indoklásában egyértelműen kimondta, hogy azok a módszerek, amelyekkel az akkori végeredményt „előállí?tották”, törvénysértők voltak, a szabad választáshoz való jogot sértették. Kovács Miklós reményét fejezte ki, hogy a döntés után a magyar kormány valamiképpen átértékeli eddigi politikáját. (Magyar Nemzet)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?