Bírósági úton akarják leállíttatni Temelínt

A cseh Temelíni Atomerőmű ellenzői bírósági úton akarják leállíttatni az erőművet, arra hivatkozva, hogy a reaktorok üzemelése nem biztonságos.

A cseh Temelíni Atomerőmű ellenzői bírósági úton akarják leállíttatni az erőművet, arra hivatkozva, hogy a reaktorok üzemelése nem biztonságos. Az erőmű ellen eddig sikertelen harcot vívott az osztrák kormány, a bajor és a cseh környezetvédőkkel egyetemben.

A "Szervezet a nukleáris övezetben" (JETE) keresetében arra hivatkozik, hogy egy beszállító szerelési munkálatait nem fejezte be, és munkáját biztonságtechnikai szempontból sem ellenőrizte, mivel munkáját nem fizették ki.

A nukleáris biztonságért felelős cseh állami hatóság szóvivője a CTK hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: minden szükséges próbát elvégeztek, de hibát nem találtak. Időközben a cseh atomerőmű ellenzői a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróságnál is panaszt tettek, mivel újabb atomerőművek építésétől tartanak Csehországban.

Bírálják, hogy a cseheknek nincs lehetőségük nukleáris kérdésekben részt venni a döntéshozatalban. Korábban a cseh ipari tárca nem zárta ki, hogy a Temelíni Atomerőművet további blokkokkal egészítenék ki. A cseh energiagazdálkodásban 2030-ig a szén alapú energiatermelés lesz a döntő, de azután az atomenergia lesz a legfontosabb - hangoztatták. - Az elképzelések szerint 2015-ig új energiatermelő kapacitások építésére kerül sor. Addigra annak is el kellene dőlnie, hogy folytassák-e az új blokkok építését Temelínben, vagy sem. Ha a válasz igen, akkor azok tervezését már 2010-ben el kell kezdeni - közölte a tárca még májusban.

A Temelíni Atomerőmű jelenleg két, egyenként 1000 megawattos szovjet reaktorral és amerikai védőberendezésekkel működik próbaüzemben. Az osztrák kormány, valamint az osztrák, a cseh és a bajor környezetvédők élesen ellenezték az atomerőmű üzembe helyezését, mert az szerintük nem biztonságos. A cseh és az osztrák kormány megállapodása alapján az atomerőművet több nemzetközi szakértői fórum is megvizsgálta, és alaptalannak találta az aggodalmakat, igazat adva a cseh kormánynak.

A nyolcvanas években készült eredeti tervek négy reaktorral számoltak Temelínben. 2001. május 31-én jelentették be az első nukleáris balesetet az atomerőműben, miután a nem nukleáris részben a próbaüzem során már vagy húsz többé-kevésbé jelentős meghibásodást észleltek. Emberi hiba miatt radioaktív víz folyt ki, amely azonban a paláston belül maradt, és nem veszélyeztetett senkit. Az erőművet 2001. augusztus 12-én indították újra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?