Az Iszlám Állam Európa kapujában

MTI-HÁTTÉRA Líbiában jelen lévő Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista fegyveresei csak 350 kilométerre vannak az olasz partoktól, és azt tervezik, hogy menekültnek álcázva magukat beszivárognak Olaszországba és merényleteket követnek el. Például a pápa ellen.

MTI-HÁTTÉR

A Líbiában jelen lévő Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista fegyveresei csak 350 kilométerre vannak az olasz partoktól, és azt tervezik, hogy menekültnek álcázva magukat beszivárognak Olaszországba és merényleteket követnek el. Például a pápa ellen. Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter és Roberta Pinotti védelmi miniszter már katonai beavatkozásról is beszélt, 5 ezer olasz katona Líbiába vezényléséről. Nyilatkozatukat később Matteo Renzi úgy kormányfő cáfolta.

Az olasz sajtó hangsúlyozta, hogy az IÁ fegyveresei az utóbbi hónapokban több videóüzenetben is Róma és a Vatikán elleni támadással fenyegettek. Idézik Abdullah al-Thani líbiai miniszterelnököt, aki kijelentette, ha a nemzetközi közösség nem lép fel, az Iszlám Állam megérkezik Olaszországba.

A Libero olasz napilap szerint a dzsihádisták Itália küszöbén állnak, az egykori olasz gyarmat fanatikusok kezére került. Az újság úgy látja, hogy Matteo Renzi menekül a felelősség elől, és a Líbiát bombázó Egyiptom fogja megvédeni Olaszországot. „Jön az IÁ, fegyverkezzünk!” – írta a Berlusconi-birtokolta Il Giornale. Az Északi Liga pártja ugyanakkor nemet mond a Líbiával szembeni esetleges olasz katonai fellépésre. Matteo Salvini a Liga elnöke szerint a pénzhiánnyal küzdő olasz fegyveres erők képtelenek harcba bocsátkozni a Líbiát uraló több tucat fegyveres csoporttal. Olaszország háborút indít Líbia ellen? – kérdezte az Internazionale hetilap.

Az afrikai állam Itália számára mindig is legközelebbi és a legkomplikáltabb tengeri szomszédnak számított. 1934–43 között olasz kolónia volt, több mint 120 ezer olasz lakossal, számuk a hatvanas évekre egynegyedére csökkent. Az 1969-ben hatalomra került Moammer Kadhafi kiutasította az olaszokat, ennek ellenére továbbra is Róma szövetségese maradt, még akkor is, amikor Kadhafi 1986-ban rakétákat lőtt ki a dél-olasz Lampedusa szigetén levő NATO-központra. A római kormányok soha nem szakították meg az afrikai állammal való barátságot – a közös olasz–líbiai történelemre és főleg az Olaszországba a mai napig Líbiából érkező kőolajra és gázra való tekintettel. 2008-ban a volt kormányfő Silvio Berlusconi és Kadhafi békeszerződést írt alá, amelyben Olaszország 5 milliárd dolláros kártérítésre vállalt kötelezettséget a gyarmatosítás okozta károkért.

Az olasz sajtó most arra emlékeztetett, hogy 2011-es halála előtt Kadhafi figyelmeztette Olaszországot, nélküle a terrorizmus megszállja a Földközi-tengert. A líbiai helyzet rosszabbodásának első következménye az olasz partokra érkező illegális bevándorló hullám ugrásszerű erősödése. Az Észak-Afrikából induló hajókat ugyanis az emberkereskedők majdnem kivétel nélkül Líbiában teszik tengerre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?