A német újraegyesítés és az európai egység megteremtője

Az országos napilapoktól a helyi újságokig, a televízióktól a hírportálokig a teljes német sajtó Helmut Kohlt gyászolta a hétvégén.A 87 évesen elhunyt kancellár történelmi érdemeit emelik ki, ugyanakkor hibáival és botlásaival is foglalkoznak.

Az országos napilapoktól a helyi újságokig, a televízióktól a hírportálokig a teljes német sajtó Helmut Kohlt gyászolta a hétvégén.

A 87 évesen elhunyt kancellár történelmi érdemeit emelik ki, ugyanakkor hibáival és botlásaival is foglalkoznak. Nemigen van még egy olyan alak a német politikatörténetben, akinél annyira közel van egymáshoz a fény és az árnyék.

A Bild Köszönjük, Helmut Kohl! című vezércikkében kiemelte, hogy a német egység kancellárja és az európai egységfolyamat vezetője tovább él európaiak millióiban és azokban, akik az egykori NDK-ban születtek. Egyik legismertebb kijelentése a keleti tartományok felzárkóztatásáról szólt 1990-ben. Kohlnak sok gúnyos megjegyzést kellett elviselnie e jóslata miatt, mégis neki lett igaza.

Helmut Kohl tovább él a német– francia barátságban is, és az 500 millió európaiban, akik békében és szabadságban élnek együtt, ugyan egyenlőtlenül elosztott jólétben, mégis gazdagabban, mint a világtörténelem bármelyik civilizációja.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint nincs már olyan politikus, mint Kohl. Kancellárságával (1982–1998) véget ért a második világháború utáni politikai korszak, azoknak az államférfiaknak a korszaka, akik minden erejüket és tehetségüket Európa egységéért mozgósították, mert személyesen megtapasztalták, hogy mi mindent tudnak elkövetni az európaiak egymás ellen. Kohl békében és szabadságban akarta helyreállítani Németország egységét, és „művészien fonta egybe a német egységet az európai egyesüléssel”. Mindenkinél többet tett azért, hogy ez a háromszoros szerencse, a béke, a szabadság és Európa egysége már 28 éve megadatik a németeknek. Utódaira „hatalmas politikai örökséget hagyott”.

A Die Welt kiemelte, hogy Kohl természetének fontos jellemzője volt a már-már csökönyösségbe forduló állhatatosság. Akkor is kitartott, amikor mindenki ingadozott, mint például 1983-ban, a NATO nyugat-európai rakétatelepítési programja körüli feszültség idején, 1989-ben, a berlini fal ledöntésének hónapjaiban és az 1991–1994 közötti időszakban, amikor az európai integráció irányáról zajlott éles vita. Azonban éppen ez a vonása okozta bukását a CDU pártadomány-botránya miatt. Ha nem lett volna állhatatos, nem lettek volna illegális CDU-számlák, de újraegyesítés sem – írta a Die Welt.

A Der Tagesspiegel kiemelte, hogy Kohlnak a hatalom megszerzésére és megtartására irányuló akarata legendás volt, mint ahogy az emlékezete is. Soha nem felejtett el senkit és semmit, „sem pozitív, sem negatív értelemben”. A körülötte lévőkben mindig felismerte és ki is használta az erősségeket és a gyengeségeket.

A lehető legjobb Európa

A Süddeutsche Zeitung szerint az utókor olyan kancellárként emlékezik Kohlra, aki „néhányszor a megfelelő időben a megfelelő lépéseket tette”, és egyes lépései annyira jók voltak, hogy történelmi jelentőségre tettek szert. A német egység „nem hullott Kohl ölébe, és az európai egyesülés sem ment végbe csak úgy, magától”. Mindez úgy történt, hogy „Kohlnak volt egy víziója, kormánya pedig kidolgozott hozzá egy stratégiát”, amely ugyan nem mindig vált be, de „végül elvezetett ehhez a nehézkes Európához, amely a menekültválság, az euró körüli bizonytalanságok és a regionális egyenlőtlenségek ellenére a valaha volt legjobb Európa” – írta a lap.

A Passauer Neue Presse azt hangsúlyozta: Kohlnak sikerült egy diplomáciai maraton révén meggyőznie az európai szomszédságot és a világhatalmakat arról, hogy a nagyobb Németország kiszámítható partner marad. Ebből utódai is profitálnak, Helmut Kohl politikai teljesítménye nélkül elképzelhetetlen lenne, hogy Angela Merkel Európa legfontosabb vezető alakja.

Kohl szűkebb hazája, a Rajna-vidék egyik legnagyobb lapja, a Rhein-Neckar Zeitung szerint „ez az ember valójában megérdemelné a Nobel-békedíjat”, hiszen a fal ledöntését „a békés európai együttélés sikertörténetévé tette”. Ehhez egész biztos kellett egy adag szerencse, de ez a szerencse a rátermett, serény, a mások bizalmáért megdolgozó ember és a szívósan küzdő politikus szerencséje volt, egy olyan államférfié, aki „1989/90-ben távlatosabban gondolkodott, mint sokan mások”.

Még Putyin is méltatta

Helmut Kohlnak kulcsszerepe volt a hidegháború lezárásában és a német újraegyesítésben – írta részvéttáviratában Vlagyimir Putyin orosz elnök. „Szerencsém volt személyesen eszmecserét folytatni Helmut Kohllal. Őszintén csodáltam bölcsességét, azt, hogy képes volt kiegyensúlyozott, előremutató döntéseket hozni a legnehezebb helyzetekben is. Oroszországban olyan emberként fognak rá emlékezni, aki elvi híve volt az országaink közötti barátságnak” – fogalmazott Putyin. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?