Van mit tanulni egymástól

Komárom. A két település közti testvérvárosi megállapodás szellemében együttműködési megállapodást kötöttek nemrégiben Észak- és Dél-Komárom óvodavezetői.

A dokumentumot a hét magyarországi óvoda igazgatója mellett az öt, kizárólag magyar nevelési nyelvű észak-komáromi óvoda vezetője látta el kézjegyével. „Intézményeink között már több mint egy évtizedre visszatekintő baráti kapcsolat áll fenn, ezt szerettük volna most hivatalos formába önteni – mondta Pálinkás Márta, a Ferences barátok utcai óvoda igazgatója. – Erre elsősorban azért volt szükség, hogy a mi óvónőink is kérhessenek és kaphassanak szabadnapot a közösen szervezett tanfolyamokon való részvétel esetén. Magyarországi kollégáinknak ez eddig sem jelentett problémát, nekünk viszont helyettesítést kellett biztosítanunk, aztán ledolgozni az ott töltött órákat. Pedig ezek a találkozók nem öncélúak, nagyon is fontosak az óvónők szakmai továbbfejlődése szempontjából. Aminek végső soron a gyermekek látják hasznát.” Mi több, Magyarországon az óvodaigazgatók költségvetésükben keretet is kapnak a továbbképzések szervezésére, szakelőadók meghívására.

Pálinkás Márta elárulta azt is, bizony kissé irigykednek magyarországi kolléganőikre, akiknek dadák segítik munkájukat. Anyagi megbecsülésük is sokkal jobb, mint a szlovákiai óvónőké. Hiszen hiába végezték el közülük is jó néhányan a Komáromi Városi Egyetem keretében működő soproni óvodapedagógiai főiskolát, nálunk nem ismerik el végzettségüket. Déli szomszédunknál nagyobb szabadságot élveznek az óvodák saját nevelési programjuk összeállítása terén is. „Ők viszont sóvárogva nézik a mi óvodáink tágas termeit, amelyek több mozgáslehetőséget biztosítanak a gyerekek számára – tette hozzá az igazgatónő. – Napjainkban ez az előny egyre inkább hátránnyá válik, mégpedig a nagy fenntartási költségek miatt. Magyarországi kollégáink szintén nagyra értékelik azt a munkát, amelyet a mi óvodáinkban a hagyományápolás terén kifejtünk. Ez a környező községek óvodáira is nagymértékben vonatkozik.”

Az együttműködési szerződés leszögezi: a két város óvodai intézményei kölcsönösen keresik azokat a lehetőségeket és alkalmakat, amelyek az óvodai nevelés színvonalának emelését szolgálják; megismerik egymás óvodai nevelési rendszereit; segítik az óvodaközi kapcsolatok kialakulását; együttműködnek a közös városi rendezvényeken; lehetőséget teremtenek az egymás szakmai továbbképzésein való részvételre, és megosztják nemzetközi óvodai tapasztalataikat; közös szakmai műhelyeket, munkaközösségeket hoznak létre; tájékoztatják egymást a mindkét felet érintő pályázatokról; keresik a Selye Egyetem Pedagógiai Karával való szakmai együttműködés lehetőségét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?