Szlovákiában évről évre nő azon nők száma, akik az emlő különféle vizsgálatai – ultrahangos, mammográfiás vizsgálat, szövetmintavétel – után szorongva várnak az eredményekre. Sajnos, sokuknak kell szembesülniük a diagnózissal: mellrák. Jó, ha a nő tudja, mi következhet ezután?
Javult a diagnosztika és a kezelés, de még mindig elmaradunk a környező országoktól
Mindenekelőtt az, hogy az onkológus, a sebész, radioterapeuta és más szakemberek „testre szabva” közösen meghatározzák a kezelés menetét. Ezen a téren már nálunk is javul a helyzet, de még távolról sem értük el a környező országokat. Jó példa erre az a speciális diagnosztikai génteszt, ami bizonyos mellráktípus esetében jelezni tudja, hogy a betegnek hatni fog-e a kemoterápia vagy nem. Mint kiderült, a kemoterápiás kezelés nem jelenti minden betegnek ugyanazt az előnyt. Az Oncotype DX teszt 21 gént vizsgál, és segíti eldönteni a korai emlőrákos beteg esetében, hogy van-e a kemoterápiának hozzáadott értéke, vagy az nem bizonyítható.
Négy betegszervezet fogott össze
„Bár a környező országokban ez a teszt már hozzáférhető, nálunk az egészségbiztosítók még mindig nem térítik meg automatikusan a költségeket. Meg kell jegyezni: nem kis összegről van szó. Ennek a tesztnek köszönhető, hogy a nőnek nem kell feleslegesen alávetnie magát a kemoterápiának, így nemcsak a sok-sok kellemetlenségtől szabadulhat meg, hanem a munkát sem kell megszakítania. Négy betegszervezet összefogott, és sürgeti az egészségügyi minisztériumot: tegyen meg mindent azért, hogy ezt a tesztet az egészségbiztosítók teljes mértékben fizessék” – hangsúlyozza Jana Pifflová Španková, a kezdeményező Nie rakovine betegszervezet elnöke.
Európában különféle új, modern gyógyszerek jelennek meg és néhányat már nálunk is fizetnek az egészségbiztosítók. Nagy esélyt jelent ez arra, hogy a kezelés még a sebészeti beavatkozás előtt megkezdődjön.
- A vizsgálat nem fáj, ha szakképzett radiológus végzi és ha a menstruáció után történik. Ennek ellenére átlagosan egy év telik el, amíg a csomó kitapintása után a hölgy szakemberhez kerül.
- A mammográfiás vizsgálat világszerte elfogadott, és ez az egyedüli és legérzékenyebb diagnosztikai módszer, ami képes korai stádiumban kimutatni a rákot. Szűrővizsgálatként kell kezelni, az egészséges nőknek ajánlott, hogy minél korábban kiderüljön a rák.
- A fejlett európai országokban, mint például Svédországban vagy Angliában, már csaknem 50 éve folynak szűrővizsgálatok, a többi országokban – beleértve Csehországot is – körülbelül 25 éve. Ezért halnak meg mellrákban sokkal kevesebben az említett országokban. Szlovákiában, ahol a legkésőbb vezették be a szűrést, emelkedik a halálesetek száma.
- A digitális mammográfia korában a beteget érő sugármennyiség minimális. A sugárterhelés a mammográfiás vizsgálat esetében többszörösen alacsonyabb, mint a csontok szokásos röntgenvizsgálatánál vagy a CT-vizsgálátnál.
Sereghajtók vagyunk
„Sajnos a mi betegeinknek még nincsenek olyan lehetőségeik, mint a környező országok betegeinek. Már csak Magyarországon rosszabb a helyzet. Ez a két ország a sereghajtó Európában. A fejlett EU-országokban hozzáférhető innovatív onkológiai gyógyszerek fele sem áll rendelkezésünkre, pedig minden betegnek joga van ahhoz, hogy innovatív gyógyszerekkel kezeljék már a rák korai stádiumában, amikor még biztosítható a teljes értékű élet. Ha ugyanis az egészségbiztosító nem hagyja jóvá a kezelést, sok beteg maga fizeti meg a drága innovatív gyógyszert. Sokszor kénytelen hitelt felvenni, eladni a lakást vagy a gépkocsit, ami az egész család számára megterhelő”
– mondja Jana Pifflová Španková, a Nie rakovine betegszervezet elnöke Ha a gyógyszer nincs a támogatott preparátumok listáján, az egészségbiztosító nem köteles megtéríteni a költségeket.
- csomó tapintható a mellben,
- az emlő alakja torzul, zsugorodik,
- a bimbó vagy az emlő bőre behúzottá válik,
- az emlő bőrén olyan seb jelenik meg, amelynek nem tudja az okát, s nem gyógyul,
- az emlő véresen váladékozik,
- az emlőbimbó ekcémásan kipirosodik, duzzadttá válik, viszket,
- a hóna alatt nagyobb vagy több kisebb csomó tapintható.
A férfiak – férjek, apák, nagyapák – felelőssége is, hogy családtagjukat ösztönözzék a rendszeres orvosi ellenőrzésen való részvételre.
Krónikus betegséggé szelídülhet
Dr. Bela Mriňáková onkológus mindehhez hozzáteszi: „Olyan korban élünk, amikor a modern gyógyszerek a rákot képesek krónikus betegséggé változtatni. A egyes gyógyszereket nevezhetjük mozaikkockáknak. Azzal, hogy jól válogatjuk és rakjuk őket össze, sok értékes évet ajándékozhatunk a betegnek.”
Csak a beteg tudja megérteni a beteget. Fontos, hogy a rákban szenvedők érezzék, nincsenek egyedül, van, aki meghallgatja őket, tanácsot ad nekik. A tanácsadót Pozsonyban (Nemzeti Onkológiai Intézet), Kassán (Kelet-szlovákiai Onkológiai Intézet), Nyitrán (Egyetemi Kórház – onkológiai pavilon), Nagyszombatban (Egyetemi Kórház, Onkológiai Klinika) és Eperjesen (Egyetemi Kórház, klinikai onkológiai osztály) találja meg.
Ingyenes infovonal: 0800 800 183
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.