GESZTEI NŐI ÉNEKLŐCSOPORT

Gál Erzsébet, az 1972-ben alakult gesztei női éneklőcsoport vezetője büszkén mesélt nagy sikerű szerepléseikről, hazai és külföldi bemutatkozásokról és megmérettetésekről. Az alapító tagok jelenleg is fellépnek a csoporttal, de az idők során lényegesen megfiatalodott az elhivatott hagyományőrzőkből álló együttes.

Gál Erzsébet, az 1972-ben alakult gesztei női éneklőcsoport vezetője büszkén mesélt nagy sikerű szerepléseikről, hazai és külföldi bemutatkozásokról és megmérettetésekről. Az alapító tagok jelenleg is fellépnek a csoporttal, de az idők során lényegesen megfiatalodott az elhivatott hagyományőrzőkből álló együttes. „Rendszeres résztvevői vagyunk a Tavaszi szél... népdalversenynek, amelyet csoportunk akkori tagjai 1978-ben meg is nyertek. Népdalcsokrukkal jutalmul Kecskemétre, egy ottani fesztiválra is kiutazhattak. Az akkori repertoár bekerült a magyar népdal tárházába, s azóta időnként a Kossuth Rádióban is hallható” – árulta el Gál Erzsébet.

Az asszonyoktól megtudtuk, a népviselet eredeti, valamennyien családon belül – édesanyjuktól, anyósuktól, távolabbi rokonaiktól – örökölték a becses ruhadarabokat. Ha mindenki eljön, tizenketten is vannak egy-egy próba és fellépés alkalmával. Tudják, a népdalt nem lehet költeni. Elsősorban Kodály Zoltán és Ágh Tibor gyűjtése alapján, balladás könyvekben, a Ghymes együttes gyűjtésében és előadásában is szereplő dalokat adnak elő. A közelmúltban szerepeltek Geszte magyarországi testvértelepülésén, Csopakon is, ahol dalaikat nagy tapssal jutalmazták.

A csoportot szerény lehetőségei szerint a helyi önkormányzat támogatja. Az éneklőcsoport igyekszik elsősorban olyan meghívásokat elfogadni, amelyek esetében a szervezők legalább az utazási költségeket téríteni tudják. A tavalyi V. Kárpát-medencei Népdalverseny egyik részvevőjeként elnyerték e megmérettetés nagydíjat. Tavaly októberben egyedüli hagyományőrzőként képviselhették a népi éneklőcsoportokat a Zene Világfesztiválján. Természetesen szívesen fogadják a meghívást a régióbeli falvakba és városokba is, hogy gesztei népviseletben, ízes tájszólással adják tovább az őseiktől tanult dalokat, bús-keserű balladákat. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?