Egy varázslatos különc

Budapest. Egy varázslatos különc címmel megnyílt a Friedensreich Hundertwasser osztrák festő, grafikus és építész életművét több mint száz alkotással bemutató kiállítás a Szépművészeti Múzeumban.

A megnyitón Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter a művész életrajzát ismertetve felhívta a figyelmet arra, hogy a színes, vidám alkotásoknak egy mélyebb rétegük is van, amelyben nemcsak a szellem, hanem a félelem hatása is érződik. Ezzel arra utalt, hogy a művész 69 családtagját veszítette el a holokauszt során. A külügyminiszter kiemelte, hogy Hundertwasser már az 1950-es években civilizációs kritikusként lépett fel, foglalkozott a környezetvédelemmel, és világpolgár volt. Felidézte, hogy a művész mindig a természettel való harmóniát kereste, és irtózott az egyenes vonalaktól. „Ha egy ember álmodik, az csak egy álom, de ha többen álmodnak egyszerre, az a valóság kezdete” – idézte Hundertwassert, utalva Magyarország és Ausztria új, egyenértékű partnerségre alapozott kapcsolatára.

Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára azt emelte ki, hogy Hundertwasser művészetére a legnagyobb hatással a szecesszió volt, amely az Osztrák–Magyar Monarchia legfőbb stílusirányzataként Magyarországhoz is köti kissé az alkotót.

Hajdú István műkritikus azt hangsúlyozta, hogy „Hundertwasser mint permanencia létezik”, míg kortársai, a bécsi akcionisták, akik annak idején sokkal ismertebbek voltak nála, mára eltűntek.

Friedensreich Hundertwasser (1928–2000) gazdag alkotói fantáziája a festészet, a grafika, az iparművészet és az építészet területén egyaránt megmutatkozott, ennek a gazdag életműnek a teljes bemutatására törekszik a múzeum legújabb kiállítása – mondta el korábban, a még épülő tárlaton Baán László, a múzeum főigazgatója.

Az egymilliárd forintra biztosított kiállításon a művész hagyatékát gondozó KunstHausWien gyűjteményéből válogatott több mint száz alkotást láthatja a közönség. A gazdag anyagban öszszesen 36 festmény, 50 grafika és 3 kárpit szerepel. Különteremben mutatják be a művész építészeti munkásságát. A kiállítás installációja Hundertwasser organikus, természethez közeli látásmódját tükrözi. Alkotásait rusztikus, rozsdásnak tűnő fémfalakon helyezték el a Szépművészeti Múzeumban.

Az egyedi szín- és formavilágú alkotások mellett Hundertwasser három nagyméretű falikárpitja is látható, amelyek mexikói szövők műhelyeiben készültek. Emellett japán felkérésre készített papírsárkány-sorozata is szerepel az anyagban. Építészeti terveit csak fotókon mutatják be egy különteremben, ahol kiállítják az általa tervezett környezettudatos biovécét is, valamint a látogatók megtekinthetik azt a filmet, amelyben Hundertwasser maga beszél munkásságáról.

Az alkotó műveit január közepéig tekinthetik meg a látogatók a Szépművészeti Múzeumban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?