Nagy dilemmát okozó kényes ügy volt az egyes nyugati országok, valamint Oroszország és Fehéroroszország között megvalósítandó fogolycsere-megállapodás – jelentette ki pénteken Annalena Baerbock német külügyminiszter.
Német külügyminiszter: nagy dilemmát okozó kényes ügy volt a nyugati-orosz fogolycsere-megállapodás
„A német kormány nem könnyű szívvel hozta meg a döntést” – mondta Baerbock a BR24 német rádiónak nyilatkozva, különösen arra utalva, hogy az alku keretében el kellett engedni Németországból a gyilkosság miatt életfogytig bebörtönzött Vagyim Kraszikovot, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) korábbi magas rangú tisztjét. Kraszikov 2019-ben Berlin belvárosában meggyilkolt egy korábban Csecsenföldön harcoló hadvezért.
A csütörtöki fogolycserében a két oldal összesen 26 embert adott át a másiknak Ankarában.
Baerbock elismerte, hogy az ügy heves vitát váltott ki, de a végén megkönnyebbülést hozott.
Boris Pistorius német védelmi miniszter dél-koreai látogatásán azt mondta az ügyről, hogy a megszületett megállapodás a tárgyalások sikerét tükrözi.
„Úgy vélem, a kancellári hivatal ebben az esetben briliánsan tárgyalt, és jó eredményt sikerült elérnie (...), ami nyilvánvalóan vitatható, hiszen az egyik ember bánata a másik öröme az ügyben” – fogalmazott a védelmi tárcavezető.
Hangsúlyozta, hogy az ügy kulcsfontosságú mozzanata az, hogy ártatlan embereket sikerült orosz börtönökből kiszabadítani.
Joe Biden amerikai elnök csütörtökön nyilvánosan is köszönetet mondott Olaf Scholznak a fogolycsere-megállapodásban játszott szerepéért, mondván, hogy a német kancellár „jelentős engedményeket” tett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.