A Komáromi Napok keretében kiosztották a Polgármesteri és a Pro Urbe díjakat, ill. egyúttal a díszpolgári címeket. A magyar külgazdasági és külügyminiszter Dél-Komárom díszpolgára lett.
Szijjártó díszpolgár lett Dél-Komáromban – Átadták a két Komárom legrangosabb díjait

A szokásosan váltakozó „vetésforgó” szerint ezúttal a dél-komáromi oldalon gyűltek össze a két város képviselő-testületei a Komáromi Napok programsorozatának részeként. A 2023-as alkalomhoz hasonlóan a helyszín ezúttal is a felújított Csillagerőd konferenciaterme volt. A jelenlevőket a két polgármester köszöntötte.
Molnár Attila (Fidesz) dél-komáromi városvezető méltatta a Komáromi Napok erős szimbolikus jelentőségét, ill. annak az üzenetét, amelyet szerinte ezáltal „el kell küldeni a nagyvilágba”. A rendezvénysorozat ugyanis számára a szeretetről, barátságról, példamutatásról, de leginkább az összetartozásról szól, mivel ez utóbbit testesíti meg a két város.
Keszegh Béla (független) észak-komáromi polgármester többek között arról beszélt, hogy az elmúlt 30 évben egyre közelebb kerültek egymáshoz a komáromiak – még akkor is, „ha közösségünkben sokszor szakadékok és konfliktusok keletkeztek“. A ma eltemetett Ferenc pápa (akiről egy perces néma csenddel is megemlékeztek) munkásságára utalva azonban azt mondta, ha az elhunyt egyházvezető gondolatainak
„legalább a felét mindenki hazaviszi“, már akkor „sokkal szebb és élhetőbb lesz“ a világ.
Észak-komáromi elismerések
A Polgármesteri díjat hárman kapták meg.
- Iveta Šoókiová a mentálisan hátrányos helyzetű emberek segítéséért és a társadalomba való beépüléséhez folytatott munkájáért részesült az elismerésben.
- Őt követte Süll Kinga, akit az Észak-Komárom életében végzett aktív szerepe és minden korosztályt érintő közösségszervezők munkája miatt tartott érdemesnek a díjra a polgármester.
- Katarína Vajkai a tanítást megújító, kreatív, oktató-nevelő munkájáért kapott elismerést.
A Pro Urbe díjat in memoriam kapta meg Gidró Bonifác bencés szerzetes, a komáromi bencés gimázium két világháború közti igazgatója. Az elismerést Mihályi Norbert Jeromos, a Tihanyi Bencés Apátság perjele vette át.
A Pro Urbe díjban még kiemelkedő tanári és iskola vezetői munkájáért és értékmentő tevékenységéért Eszenyi József, ill. a gyermekegészségügyi ellátásában végzett kiváló gyógyító és szervezői munkájáért Jozef Gaulieder részesültek.
Az észak-komáromi díszpolgári címet idén az ismert labdarúgó, Priskin Tamás kapta sikerekben gazdag sportpályafutásáért.
A díjazottak nevében Süll Kinga többek közt úgy fogalmazott, a díjak biztatást jelentenek számukra abban, „hogy igenis érdemes közösségünkért szívvel és lélekkel szolgálni“.
Dél-komáromi díjazottak
A magyarországi részről Polgármesteri díjban részesültek Czita József, Dózsa Péter és a Senior Örömtánc Csoport.
Komárom Városáért, vagyis Pro Urbe emlékérmet kapott Bartus Dávid, Blaskó József, Bozsik Péter, Géringer László és Turi Zsolt.
A díszpolgári címet pedig ezúttal Molnárné dr. Taár Izabellának, a Kecskés László Társaság elnökének és Szijjártó Péternek ítélték oda.
A díjazottak nevében a komáromi születésű magyar külgazdasági és külügyminiszter szólt a jelenlevőkhöz.
Hosszan beszélt a városhoz és a térséghez fűződő viszonyáról és emlékeiről, majd kormányának politikáját is ecsetelte. Szerinte a város környékén 1849. április 26-án zajló csata, amikor Klapka György csapatai áttörték az ostromgyűrűt, megmutatta, „hogy nekünk, magyaroknak a szabadság, a szuverenitás, magyarul a hazánk a legfontosabb”. Szijjártó szerint ma is erre építik a magyar külpolitikai stratégiát.
Nem fogadunk el semmifajta nyomásgyakorlást. Nem fogadjuk el azt, hogy kívülről mondja meg bárki, hogy nekünk mi a jó
– hangsúlyozta a politikus.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.