A tematikus táborokban különleges foglalkozásokkal készültek a szervezők (Forrás: Ugorj a békával tábor)
Fókuszban a relaxáció és a mozgás
Sok szülőnek kihívás a gyerekek iskolaidőn kívüli foglalkoztatása. Szerencsére ma már a legtöbb településen jócskán akad választék és ha a környező községekben található táborokat is számításba vesszük, akkor folyamatosan 3-4, vagy akár több hetet is eltölthetnek a gyerekek ezekben.
A Dunaszerdahelyi járásban szervezett táborokban a háromszori, vagy akár négyszeri étkezés mellett jellemzően 70 és 170 euró között mozognak a részvételi díjak gyermekenként, néhol adnak valamennyi kedvezményt, amennyiben testvérekkel együtt érkeznek. A speciális tematikájú foglalkoztató táborok, ezen belül is például a lovas táborok kerülnek többe, míg a helyi önkormányzat vagy vallási felekezetek által szervezetett táborok valamennyivel kevesebbe.
Valódi élmények
Ezen a héten tartották Nagyszarván a „Ugorj a békával!” nevű mozgás- és képességfejlesztő élménytábort, két héttel ezelőtt pedig a „Lazulj a lajhárral!” nevezetű tábort, ahol inkább a relaxációra fókuszáltak. A játékos, fejlesztő táborok fő célja az volt, hogy kihozza a gyerekekből azt, amiben kiemelkednek és erősítse azokat, melyekben esetleg nem olyan erősek. A táborok szervezője Lengyel Linett, aki fitoterapeutaként, illetve kineziológusként kissé más szemmel tekint a gyerekekre. Szeretné, ha a nyári táborokban eltöltött idő alatt közelebb kerülnének önmagukhoz és értékes élményeket gyűjtenének, ha az egymásra és természetre való ráhangolódás közben életre szóló emlékeket szereznének.
Érdekes tematika
A relaxációs táborban a mozgás mellett jóval több pihentető, komolyabb összpontosítást igénylő foglalkozás volt, mint például mandalafestés, kreatív rajzolás, jóga és meditáció, játékos stresszoldó gyakorlatok, pogácsagyúrás, retro- és sportjátékok, valamint gyógynövényismertetés, tea- és szörpkészítés. A mozgásra fókuszáló táborban a tervezett programok zöme élményközpontú volt, mint például kincskeresés, táncos foglalkozások, szabadtéri retró játékok, azon belül is a számháború, a méta, a gyolyózás, a gumizás és a csomózás, de ikebanát is készítettek. A héten rendszeresek voltak mozgásterápiás foglalkozások és exatlont, valamint habpartit is szerveztek.
„A a kineziológiából kölcsönöztük az »Ugorj a békával!« gyakorlatot, a tábort pedig már negyedik éve szervezzük. Ehhez remek terepünk van Nagyszarván a halastó mellett, nagyon jó energiájú és sok a fa.. A közelben van a focipálya és egy rét is, ahol a gyerekekkel gyógynövénykedünk. Első évben, amint meghirdettük, azonnal 60 gyerek jelentkezett rá”
– osztotta meg lapunkkal Lengyel Linett. Két éve merült fel először, hogy jó lenne egy relaxációs, meditációs tábor is, amit akkor meg is szerveztek, de ezt már Keszölcésen, a parkban. Itt az alsó korhatár az első osztály elvégzése volt. Mindkét táborban Lengyel Linett vezeti a fő aktivitásokat ő vezeti, de többen is a segítségére vannak: táboronként 5-5 hasonlóan nyitott szakember.
„Mindként táborban kineziológiai gyakorlatokkal indítottunk, olyan testrészeket masszíroztunk, melyekkel összehangoltuk az agyféltekéket. Ezek elindíthatnak a gyerekekben különféle folyamatokat, amiket tudni kell kezelni. Ilyenkor jó, ha egy segítő nem kiabál a gyerekkel, hanem odamegy és megbeszélve a helyzetet közösen kiderítik, hogy ez minek az eredménye lehetett. A gyerekek egymást is segítik, megerősítik a másikat egyes helyzetekben”
– tette hozzá.
Túljelentkezés
Előfordult már, hogy már decemberben kérdezték a szülők, hogy mikor lesznek a táborok, mert akkor a szabadnapjaikat ehhez viszonyítva terveznék. Amit a szervezők közzéteszik a hivatalos felhívást, egy héten belül megtelnek a helyek. Táboronként 150 euró volt a részvételi díj egy gyereknél, de ez sem rettentette vissza a szülőket.
„Azt hiszem, hogy valójában minden tábor ennyibe kerül. Mi a helyeket is béreljük, fontos számunkra, hogy azok mindenképpen jók legyenek. Ha egy minősági tábort szeretnénk, akkor az oktatókat, foglalkozásvezetőket is meg kell fizetnünk, akik még alapanyagokat is maguk hoznak. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy egy jó csapat alakuljon ki, amiben a gyerekek is jól érzik magukat. A táborokban egyszerre több program zajlik. Mivel semmi nem kötelező, ezért azzal foglalkoznak, amihez épp kedvük van. Volt például olyan gyerek, aki három napig kísért engem a gyógynövénysétáknál, de olyan is, aki a foci helyett inkább elment meseterápiázni”
– árulta el a kineziológus.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.