Szudétanémet információs iroda nyílt Prágában

Prága.

Prága. A Beneš-dekrétumoknak, amelyek alapján a második világháború után súlyos jogsértés érte a csehszlovákiai szudétanémeteket és a magyarokat, a történelem szemétdombján a helyük – jelentette ki Bernd Posselt, a Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek németországi szervezetének (Landsmanschaft) elnöke tegnap Prágában, miután a cseh fővárosban megnyitotta a szervezet információs irodáját.

Posselt szerint az iroda szudétanémet információs központként kíván működni, s alapvető célja, hogy hozzájáruljon a cseh-német kapcsolatok fejlesztéséhez és elmélyítéséhez. A II. világháború óta most első ízben van a kitelepített szudétanémeteknek állandó képviselete a cseh fővárosban.

„Mindkét félnek hozzá kell szoknia ahhoz, hogy a másiknak más véleménye is lehet. Szükség van azonban a bizalom megteremtésére” – szögezte le Posselt, aki egyben az Európa Parlament képviselője is. Elismerte, hogy számára a Beneš-dekrétumok további létezése miatt igen nehéz támogatni Csehország csatlakozását az Európai Unióhoz, bár azt szükségesnek tartja. Hangsúlyozta, hogy a dekrétumokat hivatalosan meg kellene szüntetni, vagy érvényen kívül helyezni, mert a mai, egyesülő Európában nincs semmi keresnivalójuk. A politikus bízik abban, hogy a témáról sikerül párbeszédet folytatni a vezető cseh politikusokkal is.

Petr Barton, az iroda ideiglenes vezetője, újságíróknak nyilatkozva elmondta: a szudétanémetek nem propagandaközpontot kívánnak Prágában felállítani. Az iroda elsősorban információk gyűjtésére fog szolgálni, mégpedig cseh magánszemélyektől és szervezetektől, akik érdeklődnek a cseh-szudétanémet együttélés, kapcsolatok problémái iránt. Barton szerint az irodának két állandó alkalmazottja és néhány külső munkatársa lesz. „Legfőképpen azt szeretnénk feltérképezni, hogy milyen a hangulat Csehországban, mit mondanak az emberek, mit írnak a lapok, s milyen álláspontot képviselnek a felelős személyiségek” – állítja Posselt, aki az Európa Parlament képviselőjeként is a Beneš-dekrétumok egyik legnagyobb kritikusa.

A II. világháború után kiadott Beneš-dekrétumok a csehszlovákiai szudétanémeteket és a magyarokat kollektív háborús bűnösnek nyilvánították, megfosztották állampolgárságuktól, elkobozták vagyonukat. A csehszlovák hatóságok ezután pedig mintegy hárommillió szudétanémetet kitelepítettek az országból. A magyarok tervezett kitelepítését a potsdami nagyhatalmi konferencia 1945 nyarán nem hagyta jóvá.

A kitelepített szudétanémetek egy része most szeretné visszakapni elkobzott vagyonát, de ezt a hatályos cseh törvények nem teszik lehetővé. A cseh parlament 2002 áprilisában nyilatkozatban erősítette meg, hogy a Beneš-dekrétumok alapján kialakult jogi, vagyoni és területi viszonyok megváltoztathatatlanok érinthetetlenek.

Cseh politikusok és a sajtó egy része ellenezte, s bírálta a szudétanémet információs iroda felállítását Prágában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?