Azt mondták neki, sosem lesz gyereke: ma már kétéves a kisfia, akinek az egészségéért küzd

Adamko

Azt mondták neki, soha nem lesz édesanya, de a sors másképp rendezte. Bár nem állt rá készen, végül anya lett, a párja támogatása nélkül is. Akkor boldog volt, hogy egészséges kisfia született, de néhány hónappal később minden megváltozott.

Az édesanyja elhagyta, az édesapja egyedül nevelte, de már egyik szülője sem él. Teljesen egyedül maradt. Aztán megszületett a fia, Adamko. „Adamko négy hónapos koráig egészséges csecsemőnek tűnt, de aztán már nem reagált a nevére, nem tartotta a szemkontaktust,” – kezdte történetét a 38 éves Martina. A gyermekorvos elküldte őket a neurológiára, de ott a vizsgálat során nem találtak semmit.

Adamkónak egyértelműen valami problémája volt, nem érdekelte sem a környezete, sem a játékai, és az édesanyja megérzése beigazolódott. Egy másik neurológus később Adamkónál visszamaradt fejlődést, beszédregressziót, autisztikus viselkedési jegyeket diagnosztizált. „Adamko megtanult olyan alapvető szavakat, mint mama, papa, baba, ham-ham, de ezeket aztán teljesen elhagyta. Mintha mindent, amit tudott, elfelejtett volna” – folytatta Martina.

Nyolc hónapos korában már csak kiabált, és az egyetlen szó, amit ma ki tud ejteni, az a „jaba-baba-baba”, ezen kívül csak hangokat ad ki, hümmög és sikít. A „mama” szót sem mondja már ki, pedig Martina mindennap tanítja neki. Bár az édesanyja próbálja Adamkót a játszótéren szocializálni, a kisfia nem érdeklődik a többi gyerek iránt.

A diagnózist még senki sem tudja

„Mivel Adamko még kicsi, senki sem tud végleges diagnózist adni, csak pszichiáter állíthatja fel” – mondja az édesanyja. Azonban ez is nagy gondot jelent számára, mert Martina február óta nem kapott időpontot a gyermekpszichiáterhez. Fél évre előre minden időpont foglalt.

ujszo

Ezért kért segítséget a hét évnél fiatalabb gyermekek számára létrehozott Korai Intervenciós Központ pszichológusaitól, akik tudják, hogyan kell az ilyen gyerekekkel dolgozni. Ott azt mondták neki, hogy Adamko helyzete nem reménytelen, de foglalkozni kell vele. A végső diagnózis fontos az édesanya számára, hogy megtudja, Adamko rendes óvodába vagy speciális óvodába fog-e járni.

„A végleges diagnózist, amelyet a hivatalok elfogadnak, csak pszichiáter adhatja meg, de a vizsgálat csak hároméves korában történhet meg” – magyarázza Martina, hozzátéve, hogy az az egy év nagyon fontos, hogy foglalkozhasson vele.

Az édesanyának több hónapba telt, mire Adamko megtanult szemkontaktust tartani vele, amit a gyermekorvos által ajánlott Korai Intervenciós Központnak köszönhetően ért el. A központ munkatársai havonta egyszer látogatják meg őket otthon, és igyekeznek megtanítani valamire a kisfiút. „Mivel Adamko nem tud beszélni, először elkezdtünk jelbeszédet tanulni, hogy elmondhassa, mit szeretne” – vallotta be Martina, hozzátéve, hogy eddig nem jártak sok sikerrel. A központ munkatársai azonban nyugtatják, hogy legyen türelmes, egy nap megmutatkozik az eredmény.

A speciális terápia segíthet

Adamko apró lépésekkel halad előre. A központ ABA terápiát ajánlott, ami egy alkalmazott viselkedéselemzés, amely egy sok lépésből álló rendszert állít fel a kommunikáció és a beszéd, a figyelem támogatása, a viselkedésutánzás, a szociális viselkedés fejlesztése és az érzelmek fejlesztése érdekében.

ujszo

„Az ABA terápia a gyerek motiválásán, jutalmazásán alapul, bár sok szülő elítéli ezt, mert a terápiák parancs alapúak. De megvan a haszna” – magyarázza Adamko édesanyja. Most például az „Állj!” parancsot tanítja a fiának. „Azt szeretném elérni, hogy a gyerek, ha másképp nem érti meg, álljon meg például az út mellett. Így működik az ABA terápia, megtanítja a gyerekeknek az élethez szükséges alapvető dolgokat, amelyeket másképp nem tudnak megtanulni” – mondja Martina.

Ha a gyerek megérti, amit a terapeuta vagy az anya akar tőle, akkor jutalmat kap – egy kis édességet, gyümölcsöt vagy amit szeret. A terapeuta 45 percet tölt egyénileg a gyermekkel az anya jelenlétében, aki ezután „házi feladatot” kap, hogy otthon folytassa a munkát a gyermekkel.

Ehhez azonban pénzre van szükség, amit Martina igyekszik előteremteni. Egy 45 perces terápiás ülés 60 euróba kerül, és egy éven keresztül hetente kétszer kell abszolválni, ami már 5760 eurót tesz ki. Ezért gyűjtést indított Adamko számára.

Martina egyedülálló anya, és havi jövedelme, beleértve a gyermek apjától kapott gyermektartást, aki egyáltalán nem törődik Adamkóval, mindössze 535 euró. „Szerencsére sok jó barátom van, akik szintén segítenek nekünk a gyűjtés megosztásában és a történetünk terjesztésében” – zárta az asszony.

(pluska.sk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?