Az Európai Unió kész a tárgyalásra, de szükség esetén határozott ellenlépéseket sem fél megtenni az Egyesült Államok vámfenyegetéseivel szemben – jelentette ki Ursula von der Leyen kedden az Európai Parlamentben.
Von der Leyen: Szükség esetén határozott ellenlépéseket teszünk az USA vámfenyegetéseivel szemben

Alig néhány óra múlva, április 2-án lépnek életbe azok az amerikai vámok, amelyeket Donald Trump elnök az európai acél- és alumíniumtermékekre vet ki, de az intézkedések egyéb, kulcsfontosságú exportcikkeket, például az autóipari kivitel egy részét is sújtják. A Fehér Ház azonban nem titkolja, további szankciókra készülnek, amelyek célkeresztjében a gyógyszerek, a faipari termékek és a félvezetők állhatnak. Az Európai Unió ezért a válaszintézkedések előkészítésén dolgozik. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden kijelentette, az EU minden lehetőséget megfontol, hogy megvédje saját érdekeit.
Nem Európa kezdte ezt a konfrontációt. Úgy gondoljuk, hogy ez helytelen. De mindenünk megvan ahhoz, hogy megvédjük népünket és jólétünket
– szögezte le von der Leyen, aki beszédében arra is kitért, hogy az Egyesült Államokkal való gazdasági kapcsolatokat hosszú távú együttműködésre alapozták, amelyet a washingtoni kormányzat most teljesen indokolatlanul sodor veszélybe.
A vámok valójában adók, amelyeket az emberek fizetnek meg. Az amerikaiak többet fognak fizetni az élelmiszerért, a gyógyszerekért, az alkatrészekért. Ez munkahelyeket veszélyeztet, és felesleges bürokráciát teremt – pont az ellenkezőjét éri el annak, amit szeretnénk
– figyelmeztetett az Európai Bizottság elnöke a vámok kártékony hatásaira.
Ursula von der Leyen egyébként egy három pillérre épülő válaszstratégiát vázolt fel. Elsőként megerősítette az EU tárgyalási készségét, de jelezte, hogy a tárgyalásokra „erőpozícióból” kerül sor, hiszen Európa továbbra is a világ legnagyobb egységes piaca, amely jelentős technológiai, gazdasági és diplomáciai erőt képvisel. Második pillérként a kereskedelmi kapcsolatok diverzifikálását nevezte meg, harmadjára pedig a belső piac megerősítését emelte ki, amely szerinte az EU egyik legnagyobb stratégiai eszköze.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.