Dacia Jogger: ettől olcsóbb újcsaládi járgányt nem fognak találni

Jogger
Pozsony |

Teljesen mindegy, milyen Dacia került a kezem ügyébe, az utóbbi években arra lettem figyelmes, hogy mindegyik tetszett. A modellek mindegyike jelentős fejlődésen esett át az utóbbi években, ezért sok vásárló számára jelenthetnek racionális választást. Legutóbb a családi csapatszállító Joggert teszteltem, LPG-meghajtással.

Manapság talán minden korábbinál jobban meg kell gondolni az autóvásárlásra fordított összeget. Autó nélkül sok család objektív okokból nem tud létezni, de nem mindenkinek van arra pénze, hogy több tízezer eurós családi járgányt vegyen, s épp nekik jelenthet megoldást a Jogger, amely alapban, gyárilag szerelt LPG-meghajtással csak 15 650 euróba kerül ötszemélyes kivitelben. A hétszemélyes kiszerelés alapára 16 550 euró. Ilyen tágas és praktikus autót, ettől olcsóbban garantáltan nem fognak tudni venni.

A Jogerről egyébként a bemutatása óta aránylag sokat írtam már, így az egyszer már leírt információkat a dizájnról és a praktikumról nem fogom megismételni. Kivételt csak a csomagtér méreténél teszek, mert ez az egyik legfontosabb adat, ha tágas családi autóról beszélünk. Az ötszemélyes kivitelben alapban 696 literes tér áll rendelkezésre, a hátsó sorban levő üléstámlák lehajtása után pedig 1807 literesre bővül a tér.

Jogger

A motorházban

Koncentráljunk kicsit az erőforrásra. A Jogger jelenleg két háromhengeres benzinmotorral rendelhető, az egyiket LPG-meghajtással párosították. Jövőre érkezik a hibridmeghajtású változat, amely már automata sebességváltóval lesz kombinálva, jelenleg csak hatgangos kézi váltóval tudják megrendelni.

A tesztautóban 999 köbcentis háromhengeres benzinmotor volt, gyárilag szerelt LPG-meghajtással. Azt, hogy gyárilag szerelt, azért hangsúlyozom olyan gyakran, mert az ilyen autóra teljesen egészében vonatkozik a garancia, ami sokkal praktikusabb, mintha utólag szereltetnék be a gáztartályt. A motor teljesítménye, ha LPG-re kapcsolnak, 74 kW (4600–5000 fordulaton), míg benzinmeghajtásnál 67 kW (4800–5000 fordulaton). A forgatónyomaték gázmeghajtásnál 170 Nm (2000–3500 fordulaton), benzin esetében pedig 160 Nm (2100–3750 fordulaton). Nem csak a számok igazolják, hogy a motor mintha nagyobb összhangban lenne a gázmeghajtással. A gyakorlatban is érezhető volt a különbség, LPG-vel agilisabb és halkabb volt a motor, a gyorsulás is sokkal folyamatosabbnak tűnt. Ennek ellenére sem kell attól tartani, hogy a benzinmeghajtásnál lomha lenne a Jogger. Tény, hogy a megnyilvánulása kicsit durvább, s a gázpedált is valamivel erőteljesebben kell taposni, a benzines furikázás még így is kellemes.

Egy hét alatt több mint nyolcszáz kilométert vezettem le különböző utakon, így volt lehetőségem kipróbálni. Ráadásul, ilyen távolság megtétele után sem kellett még megállnom benzinkúton. A Jogger ugyanis LPG-re 450–500 kilométert is megtesz, benzinre aztán tovább körülbelül 800 kilométert, így egyszeri tankolás után akár 1300 kilométert is levezethetnek. Mindez a negyvenliteres LPG-tartálynak, és a teljes értékű 50 literes benzintartálynak köszönhető.

Sztrádán egyébként – gáz- és benzinmeghajtásnál egyaránt –, 3000 fordulat alatt dolgozott a motor a hatos sebességfokozaton. Még nagyobb sebességeknél is meglepően stabil. Mindezt úgy, hogy négy személy ült az autóban. Utastársaimat is meglepte a nagyon jó minőségű hangszigetelés, főleg a szélzajt sikerült szinte teljesen minimalizálni a Joggerben.

motor

Milyen a fogyasztás?

Több, mint kedvező. A gyári adatok szerint benzin esetében 6–6,1 literes átlagfogyasztásra kell számítani 100 kilométeren, míg az LPG esetében 7,6–7,8 literes átlag valószínű. Az esetek többségében a gázmeghajtást választottam, a kombinált átlag pedig 8,5 liter volt, bár el kell ismernem, hogy kicsit óvatosabban bántam a gázpedállal. Országutakon, amikor lassabban haladnak, az LPG-fogyasztás 5,8 liter volt. Benzinmeghajtásnál már nem sajnáltam a járgányt, sztrádán stabil 140 km/órás sebességgel közlekedtem, s az átlag 6,7 liter lett.

Különösen most, hogy a benzin ára megugrott, sokkal jobban megéri az LPG. Tény, hogy az autógáz ára is emelkedett, de a benzinhez képest még így is körülbelül fele annyiba fognak kerülni a megtett kilométerek. Ha például az LPG-fogyasztást felkerekítem hat literre, akkor a kiadásaim szempontjából az olyan, mintha a benzinfogyasztás csak három liter lenne 100 kilométeren. Ilyen értékeket pedig aligha fognak találni a konkurenciánál. Az LPG tartály teletankolása jelenleg körülbelül 38 euróba kerül. Ismét felmerül egy kérdés: milyen más autót tudnak teletankolni 38 euróért úgy, hogy aztán akár 450–500 kilométert is megtehessenek vele? A válasz egyszerű: semmilyent.

Összegezve

A Dacia Jogger korunk egyik legideálisabb családi autója. Rendkívül kedvező ár/érték arányt kínál, a leggazdagabb felszerelés sem fogja tönkretenni a családi költségvetést, a gyárilag szerelt LPG-tartály pedig olyan dolog, ami minden eddiginél olcsóbbá teszi a vezetést. A Jogger ráadásul rendkívül tágas, kényelmes, hatalmas csomagtérrel rendelkezik. Egyébként nem csak én voltam ilyen lelkes tőle. Egy haverom, aki életében először ült a Joggerben, néhány kilométer után eldöntötte, hogy ezt a járgányt fogják megvenni, s azóta már meg is rendelte. Ilyenre is ritkán van példa.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?