Ezt a villanyautót az átlagos halandók is megengedhetik maguknak! Kipróbáltuk a Dacia újdonságát, a felújított Springet!

Spring
Pozsony |

Szeretem, ha egy autó racionális választás. Ha az árért azt kapjuk, amit szeretnénk. Lehet nem a legtökéletesebb minőségben, és leg-előkelőbb csomagolásban, de megfizethető áron. Manapság nincs attól fontosabb, hogy egy új autó megfizethető legyen és jól teljesítse azt a feladatot, amit elvárunk tőle. Villanyautókra ez az állítás többszörösen igaz. A Dacia pedig az a márka, melynek járgányai megfelelnek az imént felsorolt igényeknek. Érvényes ez a felújított villanyautóra, a Springre is?

A Dacia 2021-ben lépett a villany-autók világába az olcsó, kínai alapokra épült Spring járgánnyal. Azóta 150 ezer kelt el belőle, 2023-ban a leggyakrabban vásárolt villanyautók európai listáján a harmadik helyre került. Most felújították, ám a változások a vártnál jóval jelentősebbek. Az újdonságot múlt hét végén próbálhattuk a fővárosi menetpróbák során.

A legnagyobb előnyei

Értelemszerűen az ár. Ugyanis a Dacia kis, városi villanyautója 45 lóerős (33 kW) elektromotorral már 16 900 euróért is megvásárolható. Ezt követi a 65 lóerős (48 kW) változat minimum 18 900 euróért, a legmagasabb Extreme felszereltségi szinttel rendelkező autóban is az utóbbi villanymotor van, ám az ár ebben az esetben 19 900 eurónál kezdődik.

A Spring legújabb változata tehát két kivitelben kapható, az Electric 45 és az Electric 65 között csak minimális különbségek vannak. A gyengébb változat kombinált hatótávolsága 225 kilométer, az erősebbé 228, a városi hatótávolságot mindkét esetben 305 kilométerben határozták meg (WLTP-szabvány).

Különösebb teljesítményt ettől a járgánytól ne várjanak, a végsebesség 130 km/óra, s ha véletlenül bekapcsolják az Eco üzemmódot, akkor még attól a kis dinamikától is elbúcsúzhatnak. Városban viszont ez is elég. Ez az autó ugyanis értelemszerűen csak városi közlekedésre, illetve a városba való ingázásra szolgál, bár véleményem szerint leginkább a kézbesítéssel foglalkozó társaságok és a postások fogják kihasználni. Nekik készült egy speciális cargo kivitel is, amely csak elülső ülésekkel rendelkezik, hátul rakodótér áll rendelkezésre.

Spring

A töltés

Ami az átlagos halandókat illeti, a Dacia kiszámolta, hogy többségük, 75 százalékuk otthon tölti a járgányt, és naponta átlagban 37 kilométert tesz meg. Egyébként a Spring tulajdonosainak 79 százaléka számára ez a járgány volt az első Dacia, tehát a márkának épp ezzel a modellel sikerült növelni a klienseinek számát.

S ha már szó esett a töltésről, nézzük, hogy mit tud a Spring. 20-ról 100 százalékra való feltöltés 10 A-os konnektorból kevesebb mint 11 órát tart, tehát egy éjszaka alatt kényelmesen feltöltik az autót. Ha 16 A-os fali töltővel rendelkeznek, akkor a töltés hét órát sem vesz igénybe. A Springhez viszont opciósan rendelhetnek 30 kW teljesítményű DC töltést is, amellyel 20-ról 80 százalékra való feltöltés csak 45 percet vesz igénybe.

a töltés

Ami nem tetszett

Az első dolog, ami nagyon fura, hogy az autó utastere rendkívül szűk. Szélességre csak 1380 mm, és ezt egyszerűen érezni fogják. A mellettem ülő kollégámmal majdnem összeért a vállunk, s ez a közelség eleinte nagyon fura. Mármint értékelni fogják, ha másképp is közelíteni szeretnének utastársukhoz, ellenkező esetben viszont elég szokatlan lesz az autóban eltöltött első néhány kilométer. Aztán viszont az ember aránylag gyorsan megszokja a szűkös teret és már nem zavaró.

Amit ugyancsak meg kell szokni, az az ajtók pléh hangja minden kinyitásnál és becsukásnál. A gyártónak egyszerűen spórolnia kellett, és ezt leginkább az ajtók hangján hallani. A takarékosságot akkor is érezni fogják, amikor a kanyarokat kicsit gyorsabban próbálják bevenni, a Spring mintha hajlamos lenne felborulni – bár az igazsághoz hozzátartozik, ezt csak akkor éreztem, amikor fölöslegesen gyorsan szeltem a kanyarokat. A tervezők egyébként jó munkát végeztek, hiszen a járgány nem egész egy tonnát nyom, ez pedig hozzájárul a hatótávolság növeléséhez.

Galéria

Ami nagyon furcsa, hogy a Springben az automata sebességváltón nem tudják beállítani a P, tehát a parkolási fokozatot. Ezért ha megállnak és kikapcsolják az autót, mindig be kell húzni a klasszikus kéziféket, vagy sebességben (D) hagyni a sebességváltót. Erre pedig érdemes gondolni, mert az autó könnyen el kezd gurulni az egyenetlen úttesten, ha a behúzott kézifék nélkül szálunk és mondjuk a neutrál (N) fokozat van beállítva.

Az utastér

A csomagtér kellemes 308 literes rakóderet kínál alapban, a hátsó üléstámlák lehajtása után a tér 1004 literesre bővül. Az utastérben jobb minőségű anyagok kerültek és ezt érezni is, bár azért tagadhatatlan, hogy a felületek többsége kemény műanyag. A Springben nagyobb (10 colos) és átláthatóbb képernyőt találnak, amely kicsit túl csillogó felületet kapott, a digitális műszeregység az alapmodellek tartozéka. A Springből sem hiányzik a Youclip elnevezésű pohártartó, amelyet az utastér több részén is tudják rögzíteni. Nagyon érdekes a sebességváltó szokatlan formájú karja is.

Azt, hogy milyen az együttlét a Springgel, hamarosan egy hosszabb tesztelés során is kipróbálom. A leginkább az fog érdekelni, valójában mennyit bír ki az autó akkumulátora, és milyen a reális hatótávolsága.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?