Az Overtrail az NX egyenetlen utakra való változata
Lexus NX 350h Overtrail: Jóval több annál, amit az alapmodell kínál
A Lexus tavaly mutatta be a népszerű NX valamivel robusztusabb változatát. Az Overtrail kivitel nem csak a dizájnelemekről szól, a megemelt hasmagasságnak és az egyenetlen terepre is illő abroncsoknak köszönhetően bátrabban térhetnek le vele az egyenes aszfaltútról.
Az NX aktuális generációja nem számít újdonságnak, hiszen már 2021-ben bemutatták. Az Overtrail változat viszont új a kínálatban, s egyértelmű, hogy elsősorban azokat kívánja megszólítani, akik robusztus terepjárót szeretnének, ugyanakkor nem akarnak megválni a prémiumkategóriás autók nyújtotta kényelemtől.
Ami változott
Az Overtrail terepjáró változata a 2025-ös modellsorozat részeként érkezett, és nem csak az 1200 eurót érő Bézs Sivatag elnevezésű metálfényezés különbözteti meg a hagyományos modellektől – ezen kívül még további hat metálfényezést találnak az Over-trail kínálatában, amely egyébként a legdrágább NX, hiszen már alapban is 76 100 euróba kerül. A Tahara Overtrail kárpitozás is egyedi, az ülések közepe fekete, oldala pedig sötétbarna, az ajtókon pedig világos dekoratív elemeket találnak. Ugyanúgy fekete a külső visszapillantó tükrök búrája, valamint a kilincsek.
További változás, hogy az autó hasmagasságát 15 mm-rel megemelték, ennek köszönhetően jelenleg már eléri a 200 mm-t. Az NX ugyanakkor megkapta a dinamikusan szabályozott aktív lengéscsillapítást (AVS), amely javítja a menetstabilitást, és minimalizálja a karosszéria nemkívánatos kimozdulásait. Az egyes lengéscsillapítók feszességét kerekenként külön szabályozva képes megelőzni például az oldaldőlést ívmenetben, vagy a karosszéria úgynevezett bólintását intenzív fékezésnél. Ez a rendszer korábban csak a sportosabb kivitelek számára volt elérhető.
Ami nem tetszett
Erről az NX-ről sem hiányoztak az elektromosan vezérelt e-latch kilincsek, amelyek ugyan mutatósak, de használatukat egyszerűen szokni kell. Az ajtót nem klasszikusan, a kilincs meghúzásával, hanem a belső oldalán levő gomb megnyomásával kell kinyitni. Ugyanez a helyzet belülről is, gombnyomásra nyílik az ajtó. Vészhelyzet esetére meghagyták a klasszikus nyitás funkcióját is, normál esetekben viszont csak a gombos megoldás elérhető. Ez az az újítás, amit nem igazán értek. Szerintem azt, ami pofonegyszerűen és jól működik, fölösleges lecserélni.
A további dolog, ami a Lexusokban általában zavar, a sebességátlépésre figyelmeztető rendszer, illetve az a kormánykeréken található kamera, amely azt figyeli, hogy a sofőr az utat nézi-e. Az előírt sebesség betartásának figyelését egyszerűen ki lehet kapcsolni, bár elvileg még bekapcsolva sem zavar annyira, mint a volán kamerája. Elég behajtani egy alagútba, amikor megváltoznak a fényviszonyok, s a rendszer azonnal jelez, hogy nem az utat nézem, holott igen. Elég egy töredékmásodpercre az út melletti táblára nézni, s a rendszer ismét sípol.
A meghajtás
Az Overtrail kivitel mindkét meghajtással elérhető: a hagyományos 350h hibriddel, valamint a 450h+ kivitelben, amely már hálózatról tölthető plug-in hybrid. Ez utóbbi 18,1 kWh kapacitású akkumulátorral körülbelül 70 kilométert képes megtenni egyetlen feltöltésre, de a klasszikus hibridnél több mint 8000 euróval drágább. Míg a nagy RX-ben ennek a 227 kW összteljesítményű (de egyben nagyobb tömegű) változatnak szerintem van értelme, addig a kisebb NX-ben nyugodt szívvel beérném az alapváltozattal, ezért is volt jó, hogy a tesztelt példány is csak klasszikus hibrid volt.
Azt, hogy az NX Overtrail valamivel magasabb, vezetés közben végképp nem fogják érzékelni, az autó nagyon pontosan reagál a volán elfordítására, tehát ezzel a járgánnyal kész öröm vezetni. Még akkor is, ha a klasszikus, két elektromotorral (134 és 40 kW), illetve négyhengeres 2,5 literes (139 kW) motorral szerelt, 179 kW összteljesítménnyel rendelkező járgány nem alkalmas a száguldozásra, ami viszont végeredményben jó. A japán prémiumkategóriás autó volánja mögött ülve ugyanis a sofőr lenyugszik. Ez a járgány egyszerűen azoknak való, akik nem sietnek, nem agresszívak a volán mögött, és szeretik a nyugodt, visszafogott tempót. Ha ebbe a kategóriába tartoznak, akkor a tesztelt modell volánja mögött is inkább az árammeghajtást fogják preferálni, ami viszont azzal jár, hogy nagyon óvatosan kell bánni a gázpedállal.
A fogyasztás
A fogyasztás tekintetében az NX értelemszerűen városban érte el a legjobb eredményeket, itt érezni leginkább a hibridmeghajtás adottságait. A gyártó által meghatározott átlagfogyasztás az összkerékhajtású NX 350h esetében 5,7 és 6,4 liter között mozog. A teszthetet, amikor a hőmérséklet gyakorlatilag végig fagypont körül mozgott, 7,3 literes átlaggal fejeztem be úgy, hogy különösebben nem összpontosítottam a takarékos vezetésre. Sőt, gyakran kihasználtam az alternatív meghajtás adta dinamikát, s épp ebben rejlik a modern hibridek legnagyobb előnye: a hétköznapi életben is takarékosak maradnak. Ráadásul a tapasztalat azt mutatja, hogy az aránylag komplikált technológia ellenére a legmegbízhatóbb autók közé tartoznak. Városban a fogyasztás bőven hat liter alá csökkenhet, sztrádán viszont hét liter feletti átlaggal kell számolni. A fogyasztás tekintetében egyébként mindkét végletet megéltem: volt egy szakasz, ahol a városban négy liter alatti átlaggal vezettem, sztrádán pedig olyan, ahol a nyolc litert is túllépte az átlag.
Összegezve
Hogy kinek jó az NX Overtrail változata? A megemelt hasmagasság jól jöhet, bár szerintem az alapmodell 185 mm-es hasmagassága is elegendő. Ugyancsak jó, ha van aktív lengéscsillapítás, ám az NX enélkül is nagyon kényelmes autó. Előny, hogy pontosan olyan kerekei vannak, amilyenek egy SUV-hoz illenek: 235/60 R18 méretűek, így nem kell félni a buckáktól, a járdaszegélyektől és a könnyebb tereptől sem. Itt viszont felmerül a kérdés, hány ember járna egy 76 ezres autóval terepre. Ha valahol hegyvidéken lenne egy víkendházam, nem mondom, de így, városban szerintem a klasszikus összkerékhajtás és a minőségi téli abroncs is megteszi. Mindez persze nem vesz el az NX Overtrail minőségéből, mert tényleg egy jól összeállított, előkelő járgányról van szó, amely az alapmodellnél többet is kibír, s meggyőződésem, hogy ennek a kivitelnek is meglesz a vásárlóbázisa.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.