A fapados Octavia megfizethető, takarékos és mint minden Škoda-modell, a praktikumát is megőrzi. Pontosan ez az autó a válasz azoknak, akik szerint a cseh gyártó már csak drága autókat tud a piacra dobni.
Kipróbáltuk, milyen a Škoda Octavia fapados változata
Mivel a forgalmazók az újságíróknak adott tesztautókon szeretnék bemutatni az adott modell összes technikai újdonságát, az esetek többségében az autók legdrágább, legjobban „telepakolt” változatai kerülnek a kezem ügyébe. Néha viszont van lehetőség a fapados változat kipróbálására, s ez volt a felvételeken látható Octavia esete is. A manuális váltótól és attól sem kell tartani, hogy a 22 ezer euró alatti ár miatt szerény lenne az autó felszereltsége.
A Škoda az elmúlt évben 20,7%-os részesedéssel és összesen 19 342 kiszállított járművel megerősítette piacvezető pozícióját; a vállalati és magánvásárlók szegmensében is az első számú márkává vált. A tíz leggyakrabban vásárolt autó között összesen hat Škodát találnak. Az egyértelmű győztes, s egyben az országban leggyakrabban vásárol autó a Škoda Octavia lett 4474 kiszállított járművel. A második helyen nemcsak a Škoda modelljei között, hanem országos szinten is a Fabia van, amelyből 3791-et adtak el.
Megfizethető
Ahhoz pedig, hogy az ország legnépszerűbb autóját is megvegyék, nem kell eladósodni, az Octavia alapváltozata 1,5 TSI erőforrással jelenleg 22 ezer euró alatt megvehető. Tény, hogy a januártól érvényes, megemelt áfát is tartalmazó árjegyzék ennél a modellnél 25 030 eurót határoz meg alapárként, ebből viszont leszámítják a Škoda által kínált 3050 eurós bónuszt, így az autó ára 21 980 euróra csökken. Ez pedig manapság nem sok egy középkategóriás, 600 literes csomagtérrel rendelkező autóért.
Az Octavia tavaly év elején átment egy dizájnváltáson, melynek köszönhetően feljavították a modell alapkínálatát. A sofőr előtt például már egy új, 10 colos digitális műszeregység van, de a 13 colos érintőképernyő is elkérhető – a tesztelt járgányban az alapnak számító 10 colos volt. Ez, tekintettel arra, hogy az általam tesztelt autókban már lényegesen nagyobbak szoktak lenni, kicsit keskenynek tűnt, ám a célját tökéletesen teljesíti. A technikusok feljavítottak a médiarendszer grafikáján és reakcióidején is, amit a gyakorlatban is érezni. Az Octavia médiarendszere pontos, nem akadozik, nem fagy le.
A felszereltség
Az alap, Drive felszereltségi szintet egyébként az erősebb, 110 kW teljesítménnyel bíró 1,5 TSI motorral és dízellel is kombinálhatják. Az így felszerelt, alapmotorral szerelt kombi kezdőára a bónusz levonása után 22 960 euró.
A klasszikus Octavia esetében a Drive felszereltségi szinthez az anyag kárpitozású Studio utastér jár, az autón 16 colos kerekek vannak, de például a kétzónás automatikus klíma, a sebességtartó, a hátsó parkolószenzorok, a hátsó és elülső LED lámpák is ennek a felszereltségnek a tartozékai, ráadásul mind a négy ablak elektromos vezérlésű. Amit hiányolhatnak, hogy ehhez a kivitelhez nem rendelhetnek tolatókamerát és a kulcsmentes nyitás és zárás sem elérhető, ám ha az elsődleges szempont az autóvásárlásnál az ár, akkor ezt a néhány kényelmi kiegészítőt mellőzhetik.
A motor
Az Octavia kínálatából kiestek a háromhengeres motorok, már csak négyhengereseket tudnak megrendelni. A mi esetünkben a már említett 1,5-ös TSI erőforrás teljesítménye 85 kW (115 LE), a forgatónyomaték pedig 220 Nm. Ha az autóban négy felnőtt ül, és még a csomagteret is telepakolják, érezni fogják, hogy veszít a lendületéből, de ezen nincs is mit csodálkozni, ha megnézik a tesztelt Octavia technikai adatait. Az erőforrás egy hatgangos kézi váltóval volt kombinálva, s bár én az automatákhoz vagyok szokva, az Octavia esetében végképp nem zavart. A motorhoz és felszereltségi szinthez hétgangos DSG váltót is kombinálhatnak, ám ezért már néhány ezer euróval többet kell fizetni.
A motor alacsonyabb megterhelésnél két hengert deaktivál, ezt viszont csak akkor fogják észrevenni, ha kifejezetten erre koncentrálnak. Végeredményben aztán ez is hozzájárul az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez. Egy hét alatt javarészt ugyanolyan utat tettem meg autópályán, országutakon és városban, a fogyasztás pedig elérte az 5,8 litert száz kilométeren, ami télen igencsak jó eredmény. Országutakon, visszafogott tempóban simán öt liter alatt is vezethetnek. Az Octaviának ez a változata nem a sportos, dinamikus vezetést támogatja, épp ellenkezőleg, inkább a visszafogott sofőröknek fok illeni. A futómű beállítása is inkább kényelmes, az egyenetlen utakon aránylag jól tartja magát. Az Octavia nagy előnye, hogy az utastér jól hangszigetelt, s ennek köszönhetően még kényelmesebb az utazás.
Összegezve
A tesztelt Octavia a Škoda válasza lehet azoknak, akik állítják, hogy a márka már csak méregdrága és megfizethetetlen modelleket árul. Vannak még a kínálatban megfizethető járgányok is, amelyek esetében csak olyan dolgokról kell lemondani, amelyek mondjuk a kényelmet növelik – biztonság terén ugyanis ez az alapváltozat sem szorítkozik kompromisszumra. Ráadásul nemcsak olcsó céges autóként tudom elképzelni ezt az Octaviát, egy takarékos családi járgányként is megállja a helyét. Aki pedig tudja, hogy az autóval gyakran fog hosszú utakat megtenni, annak még a dízelváltozat is elérhető marad.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.