Az idei díjazottak idén önkéntesek, cserkészek voltak, valamint korábbi alpolgármester, pedagógus, bábcsoportvezető, véradó, orvos és a könyvtár (A szerző felvétele)
Átadták a város díjait Dunaszerdahelyen

Gazdag kultúrműsorral színesített gálaest keretében adták át a hétvégén az idei Pro Urbe, a Pro Educatione és a Polgármesteri díjakat a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban.
Az idei városi díjak ünnepélyes kiosztása Bertók Mátyás „Az én városom, Dunaszerdahely” című filmjének egy részletével kezdőtött, majd a művészeti alapiskola vonósnégyesének előadását követően Hájos Zoltán polgármester köszöntötte a jelenlévőket. Elmondta, hogy a már hagyományos díjátadón a kitüntetettek mellett a város első írásos emlékének 770 éves évfordulóját is ünneplik. A történelmi dokumentum, amely „Syridahel” nevét említi, 1255-ből származik, de a Dunaszerdahely területén feltárt honfoglaláskori sírok is emberi jelenlétet igazoltak.
Városunk nem csupán egy földrajzi pont a térképen, hanem otthon, múlt és egyszerre jövő
– mondta Hájos Zoltán, majd ismertette Dunaszerdahely korabeli társadalmi összetételét, kihangsúlyozva, hogy ami a várost naggyá tette, az mindig is közössége volt. A gálaest kultúrműsorában a vonósnégyes mellett Bíró Bulcsú szavalt, valamint Szabó Ilona előadóművész énekelt Nagy István zongorakíséretében.

Hála az önkénteseknek
A kitüntetettekről a március 25-i képviselő-testületi ülésen szavaztak a képviselők. Pro Urbe-díjat vett át az idén 20. évfordulóját ünneplő katolikus szeretetszolgálat, a Dunaszerdahelyi Plébániai Karitász, a rászorultak önzetlen segítéséért, két évtizedes sokrétű és aktív munkásságuk elismeréseként.
Tevékenységüket 2005-ben kezdték, amikor nehéz sorsú családoknak kezdtek gyűjtést szervezni. Szociális munkájukat később is folytatták, szervezettebb formában, támogatásukba az önkormányzat is bekapcsolódott. 2016-ban a nagyszombati érsek kiadta az alapító dekrétumot a Dunaszerdahelyi Plébániai Karitász működésére. Ma már mintegy 150 rászoruló családnak gyűjtenek 10 állandó önkéntes segítségével, napi rendszerességgel. Segítenek a helyi hajléktalanszálló ellátásában és egészségügyi eszközöket is kölcsönöznek.
Büszke vagyok a karitász csoportunk önkénteseire. Önzetlenül tenni ezt, minden fizetség nélkül, nem a legegyszerűbb
– mondott köszönetet Bozay Krisztián, dunaszerdahelyi lelkipásztor.

Köszönet a cserkészeknek
Több mint három évtizedes elkötelezett tevékenységéért Pro Urbe-díjat jutalmazott a város a 10. számú Szent György Cserkészcsapatnak. A csoport vallásgyakorlásra, a haza és a természet szeretetére, a magyarság megtartására neveli a rájuk bízott gyermekeket és fiatalokat. A város legaktívabb ifjúsági közösségeként segíti a dunaszerdahelyieket. A szervezet 1991-ben alapult.
Az ifjúság nevelésére tettük fel szolgálatunkat, és az »Isten, haza, embertárs« alappillérek mentén neveljük őket. Sok őrsvezető megfordult már nálunk: azt, hogy most itt állhatunk, nekik is köszönjük
– osztotta meg a közönséggel Lelkes Béla cserkésztiszt.

Tisztelet az építőnek
Pro Urbe-díjban részesült Garay László, volt városi képviselő, aki a városi közéletben való szereplésével és az építészeti tevékenységével is maradandót alkotott. Igazgatóhelyettesként dolgozott a kataszteri hivatalban, 2002-től 2006-ig a város alpolgármestere volt. 1984-től a szlovák igazságügyi minisztérium igazságügyi szakértője a geodézia és kartográfia szakterületen. A városi képviselő-testület tagja volt a rendszerváltástól egészen a 2022-es év végéig, ezen belül három választási cikluson keresztül vezette az építészeti bizottságot. Fontos szereplője volt több városi beruházásnak is.
Ha most lennék fiatal, ismét elvállalnám ezt a munkát, ugyanis a sok nehézség ellenére sok jó barátot ismertem meg és sok tapasztalatra tettem szert
– köszönte meg elcsukló hangon Garay László.

A legnemesebb feladat
Idén nem adományoztak Pro Juvenis-díjat, Pro Educatione-díjat viszont igen, melyet Kiss Anasztázia vehetett át. A képviselő-testület még 2021-ben emelte városi-díj rangra a helyi pedagógusok díjat. Kiss Anasztázia pályafutását 1986-ban kezdte a mai Szabó Gyula Alapiskola elődjében. Tanítványait hosszú évek óta készíti fel a Tompa Mihály Országos Versenyre és különféle matematikai versenyekre, ahol rendszerint kiváló eredményeket érnek el diákjai. Nyelvészként elsősorban lektori tevékenységet végzett, és részt vett a magyar nyelv és irodalom tantervének kidolgozásában is, ami a magyar tanítási nyelvű alapiskolák alsó tagozata számára szolgált. 2001-2023 között igazgatóhelyettesként felelt az alsó tagozatosokért a Szabó Gyula Alapiskolában, ahol ma is aktív tanító.
Úgy érzem, hogy ez a pedagógiai díj a munkám megkoronázása
– fogalmazott, majd hozzátette, hogy a szeretetcsomagot, amit eddig kapott, szeretné továbbvinni, hiszen a tanítás, a nevelés a legnemesebb feladat.

A polgármester díjai
Polgármesteri díjban részesült a Dunaszerdahelyi Csallóközi Könyvtár közösségépítő, közösségszervező munkájáért, kiállítások szervezéséért és az olvasásra való nevelésben végzett kitűnő tevékenységéért. Az intézmény több mint 70 éve működik, ebből 47 éve a művelődési központban, melynek vezetője igyekszik megfelelni a korszellemnek és a város teljes közösségének.
Hangyamunka ez, minden nap, minden héten. Célunk, hogy visszavezessük az közönséget az olvasáshoz
– fogalmazta meg Lacza Ilona, majd megköszönte kollégái munkáját.
Polgármesteri díjat kapott Martákné Vésey Katalin a kultúra, az oktatás és a nevelés területén elvégzett kiemelkedő munkásságáért, a helyi bábművészet területén kifejtett tevékenységéért. Magyar szakos pedagógusként végzett, évekig tanított, majd Víg Katica kolléganőjével karöltve létrehozták az első bábcsoportot a városban. A bábokat ő varrta, a szövegkönyveket is ő készítette, munkájukat több szakmai zsűri is díjjal ismerte el.

A véradó és az orvos elismerése
A harmadik Polgármesteri díjat Schevela Roland vette át hosszú évek óta tartó véradói tevékenységéért, aki egész életében fontosnak tartotta az egészséges életmódot. 2003-ban adott először vért, akkor döntött úgy, hogy minden harmadik hónapban eképp szeretne segítséget nyújtani. 2024 októberében átvehette a 80 véradásért járó Janský-plakett gyémánt fokozatát.
Polgármesteri emléklapot kapott a helyi orvos, Angst Svetozár, akit a gyermekgyógyászatban, valamint a klinikai immunológia és allergológia területén végzett kiemelkedő tevékenységéért díjaztak. 1982-től dolgozik a dunaszerdahelyi kórházban, azon kívül csaknem három évtizedig Nyárasdon is rendelt.

A városi díjak átadása után az április 23-án megválasztott, eddig is hivatalban lévő diákpolgármestert, Bíró Bulcsút és új alpolgármesterét, Dziadek Tamást hivatalosan is beiktatták.

Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.