„A zene az, amiben otthon vagyok”

v
Dunaszerdahely |

Dunaszerdahely város díját a Pro Urbe Juvenis kategóriában 2023-ban Mórocz Virág nyerte el. A testület 2018 után első ízben adott át ebben a kategóriában elismerést. A díj olyan, 26. életévét be nem töltött fiatal részére adományozható, aki tevékenységével érdemet szerzett a város fejlődésében, kitűnő tanulmányi eredményt ért el, alkotó tevékenységet végzett, vagy kiemelkedő eredményt ért el a kultúra és sport, oktatás, nevelés és tudomány, társadalmi élet területén.

Mórocz Virág 2022 nyarán kapta meg klasszikus ének-előadóművész alapfokú oklevelét a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán. Ugyanebben az évben sikeres felvételi vizsgát tett, jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem mesterszakos hallgatója, oratórium- és dalének művész szakon. Jövőre fog diplomázni. Virágot öröm hallgatni, ahogyan a zenéről beszél.

Azt mondta, nagyon megilletődött, amikor átvette a díjat. Ez az első, amiben pályája során részesült és biztosak lehetünk benne, hogy számos követi még.

Hatalmas dolognak tartom, hogy az idén én vehettem át a Pro Urbe Juvenis díjat. Úgy tudom, elsősorban Antal Áginak köszönhetem (Antal Ágota Dunaszerdahely város idei Pro Urbe díj díjazottja), tulajdonképpen neki jutottam az eszébe. Ő ezt meglepetésnek szánta, de miután a jóváhagyásomra volt szükség a jelöléshez, kiderült a dolog. Onnantól kezdve, hogy megtudtam, felterjesztettek, elgondolkoztam azon, mindent megtettem-e, hogy kiérdemeljem ezt az elismerést. Megfogalmazódott bennem, hogy ezek után még jobban szeretném képviselni a városomat és jó hírét vinni. Óriási örömet és hálát érzek, nagyon jólesik és megtiszteltetésnek tartom.

Virág középiskolás kora óta Magyarországon tanul, a konzervatóriumot Győrben végezte, utána Pécsre került, most Budapesten tanul.

Galéria

„Az, hogy mivel szeretnék foglalkozni, ha felnövök, talán nem volt egyértelmű. Viszont, hogy gyerekkorom óta a zenével létezem, az igen. Mindig ott volt az életemben, ebben nőttem fel, és erről jócskán a családom tehet. Nagypapám is énekel a Peredi Férfi Daloskörben, anyukám is, apukám is, keresztapukám is zenél, bár ő a színpad másik oldalán, hangmérnökként dolgozik. A nagymamám is zenében él, mindig énekel és mindenben támogat. Ráadásul, ő a legjártasabb a témában, ő szokott felhívni ajánlásokkal, hogy melyik riportot, beszélgetést nézzem meg. Ő a legnagyobb menedzserem is egyben, szívesen osztja meg a fellépéseimről készült felvételeket a barátaival. Az általános iskola után, az iskolaválasztás előtt arra jutottam, csak a zene az, amiben otthon vagyok, amit a magaménak érzek. Tulajdonképpen soha nem volt más választásom, ezt az utat kaptam elsősorban és a Jóisten erre vezetett. Nagyon hálás vagyok anyukámnak, ő fedezte fel a győri konzervatóriumot. A segítségével tudtam letenni a szolfézsfelvételit, végig biztatott. Minden vasárnap, minden héten, több hónapon keresztül ő vitt Győrbe szolfézsfelkészítőre, hogy megcsináljam a felvételi vizsgát és bejussak a középiskolába. Onnantól kezdve már nem volt kérdés. A konzervatórium hatalmas tudást adott, nagyon jó emberi kapcsolatokra tettem szert. Az ének- és zongoratanárnőm – nyilván, mivel a főtárgy-tanáraim voltak – különösen a szívemhez nőtt. Nagy szeretettel emlékszem vissza arra az öt évre, olyan tanárokól tanulhattam, akik a mai napig felülmúlhatatlanok számomra. Ott éreztem azt, hogy megtaláltam a helyemet, olyan emberek között, akik szintén a zenét szeretik és abban élnek.”

Virágnak a zene a mindennapok természetes része. Egy éve van még hátra a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.

Megpróbálom ezeket a pillanatokat megélni, és amit csak lehet, megtanulni az egyetemen. Azt hiszem, a lehető legjobb helyen vagyok.

És, hogy mi az, amit a zenével közvetíteni szeretne a közönségnek?

Virág Kodály Zoltántól idézett: „ Teljes lelki élet zene nélkül nincs. Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. Nagyon szeretek szórakoztatni, azt szeretném elérni, ha valaki eljön egy koncertemre, akkor érezni tudja azt, amit szeretnék elmondani a dalokkal. Tudjon nevetni a dalokon, vagy akár sírni, ha éppen szomorú, nehéz témáról van szó, értse a zene üzenetét és tudjon hozzá kötődni. Az lenne a legcsodálatosabb, ha olyat tudnék adni az embereknek, amiből megértik, a klasszikus dalok ugyanolyanok, mint a mai popszámok, vagy mint a népdalok. Mind az alapvető emberi érzésekről, sorsokról szólnak. Ugyanerről szól a klasszikus zene is. Bízom benne, ha közérthetően tolmácsoljuk, akkor érthető, befogadható és szerethető lesz mindenki számára. Ezekhez a dalokhoz hozzá szabad nyúlni, lehet, hogy a hallgatásuk közben megérintenek minket, hiszen általános emberi sorsokról szólnak.”

Mórocz Virág következő koncertje május 10-én lesz Budapesten, a Benczúr Házban, ahol Meláth Andrea növendékeivel lép színpadra. Ha minden jól megy, akkor Virág a nyáron Dunaszerdahelyre is készül egy dalesttel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?