Csábít a messzeség

A külföldi tanulmányi lehetőségek mindig is vonzották a hazai diákokat. Míg az 1989-es rendszerváltás előtt csak keveseknek sikerült külföldi egyetemen folytatni tanulmányaikat, az azóta eltelt, csaknem másfél évtizedben egyre többen választották és választják az ígéretes külhoni felsőfokú tanulmányokat.

A külföldi tanulmányi lehetőségek mindig is vonzották a hazai diákokat. Míg az 1989-es rendszerváltás előtt csak keveseknek sikerült külföldi egyetemen folytatni tanulmányaikat, az azóta eltelt, csaknem másfél évtizedben egyre többen választották és választják az ígéretes külhoni felsőfokú tanulmányokat.

Ebben vélhetőleg közrejátszik az a tény is, hogy a hazai munkaadók jelentős része előnyben részesíti a messze idegenben diplomát szerzett munkaerőt.

„BOHÉMÉLET“ DIÁK MÓDRA

A szlovákiai fiatalok körében a leginkább kedvelt külföldi egyetemeknek a csehországiak számítanak. Jelenleg mintegy 7 500 hazai diák folytatja felsőfokú tanulmányait a szomszédos Csehországban. Ennyi hallgatóval akár egy közepes nagyságú egyetem padsorait is meg lehetne tölteni. Évente körülbelül ezer szlovákiai fiatal kezdi meg tanulmányait a csehországi egyetemek valamelyikén. A túljelentkezés körükben is jelentős. A csehországi felsőoktatási intézmények elsősorban a hazaiakénál nagyobb befogadóképességük miatt vonzzák a tanulni vágyó fiataljainkat. Talán emiatt is, sokkal kevésbé vonzóak a cseh hallgatójelöltek számára a szlovákiai egyetemek, jelenleg mindössze 300 cseh diák tanul hazánkban.

A hatályos, szlovák és cseh részről három évvel ezelőtt aláírt kormányközi egyezmény értelmében mindkét ország diákjai ingyen tanulhatnak a szomszédos állam egyetemein. Egyedül a felvételi vizsga sikerétől függ, hogy a hallgató megkezdheti-e vagy sem tanulmányait. Az említett megállapodásból adódóan a két országban kölcsönösen elismerik a megszerzett diplomákat, és erre az európai uniós csatlakozásunk sem lesz hatással. A szlovák nemzetiségű hallgatóknak még csak nyelvi nehézségekkel sem kell megküzdeniük, hiszen a cseh és a szlovák nyelv szerkezetében és többé-kevésbé hangzásában is nagyfokú hasonlóságot mutat. Nem kell elkeseredniük azonban a csehországi egyetemekre készülő, felvidéki magyar fiataloknak sem, hiszen az előadások során és a vizsgák alkalmával szlovákul is felelhetnek az oktatók kérdéseire. Sokan a jelentős túljelentkezés és a kívánt tanulmányi szakok hiánya miatt döntenek a cseh egyetemek mellett a hazai felsőoktatási intézmények rovására. Csehország egyébként is vonzó a külföldiek, így a diákok számára is. Ezenkívül a hamarosan bevezetendő tandíjrendszer is növeli a hazai hallgatójelöltek érdeklődését a cseh egyetemek iránt, ahol egyelőre nem kell tandíjat fizetni. Időnként ugyan nyugati szomszédunknál is elhangzanak a megfelelő szakmai és politikusi berkekben vélemények, melyek szükségesnek tartják a költségtérítéses felsőoktatás bevezetését, az oktatási tárca egyelőre nem tervezi a jelenlegi, teljes egészében államilag finanszírozott felsőfokú képzés átalakítását.

A Csehországban tanuló hazai diákok közül legtöbben a jog- és orvostudományi karokat látogatják. A műszaki és közgazdasági tanulmányokat folytató egyetemisták közt is sok a szlovákiai hallgató. Fiataljaink körében nagyon kedvelt a prágai Károly Egyetem, a szintén Prágában működő cseh műszaki, valamint a brünni mezőgazdasági és erdészeti egyetem.

A csehországi kollégiumi díjak körülbelül megfelelnek a hazai diákszállókban kért összegeknek, fekhelyenként a kollégium színvonalától függően havonta 800-1 200 Kč-t kell fizetniük a bentlakásos hallgatóknak. Hozzátartozik azonban, hogy némely diákszállóban már 350 Kč-ért is lehet ágyat bérelni. Mivel a szálláshely kiutalása elsősorban a kérelmező állandó lakhelyének távolságától függ, a szlovákiai hallgatók jó eséllyel számíthatnak kollégiumi elhelyezésre. A cseh hallgatók közül egyébként sokan sérelmezik ezt, mivel ezáltal ők nehezebben juthatnak kollégiumi szobához. Ha az egyetemista a diákszálló helyett inkább az albérletet választja, költségei természetesen magasabbak lesznek. Albérlethez, mint ahogy Pozsonyban, Prágában sem lehet olcsón hozzájutni. Az árak körülbelül azonosak, ha három-négy diák öszszefog, és közösen bérel egy többszobás lakást, fejenként 2-3 ezer koronáért már találhatnak fedelet a fejük fölé.

HALLGATÓINK IDEGENBEN

Csehországon kívül egyebek közt Lengyelország, Oroszország, Ausztria és Németország is nagy vonzerővel bír a hazai fiatalok számára. Az utóbbi két államban a szlovákiai hallgatóknak nem kell tandíjat fizetniük a képzésükért. A szlovákiai hallgatóknak Ausztriában egyébként mindaddig nem kell megtéríteniük tanulmányaik költségeit, míg hazánkban is ingyenes a felsőoktatás. Az ausztriai egyetemek azért is kedveltek a külföldiek számára, mert nem kell felvételi vizsgát tenniük, az érettségi bizonyítvány is elegendő a felsőfokú tanulmányok megkezdéséhez, függetlenül a tanuló középiskolai előmenetelétől. A legtöbb hazai diák közgazdasági és művészeti tanulmányokat folytat Ausztriában. Az elmúlt években a spanyol és olasz egyetemek is felkeltették tanulni vágyó diákjaink érdeklődését. A jobb anyagi háttérrel bíró, és kellő kalandvággyal felvértezett fiataljaink körében az Amerikai Egyesült Államok, Izrael, Egyiptom, Ausztrália és Új-Zéland is kedvelt helyszín tanulmányaikhoz. A külhoni tanulmányi lehetőségek iránt érdeklődők az illető állam nagykövetségének vagy a Szlovák Akadémiai Információs Ügynökség www.saia.sk című honlapján találhatnak bővebb tájékoztatást. (ervé, hn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?