2004 óta Szlovákia és lakosai élvezhetik az uniós tagság által nyújtott hatalmas lehetőségeket, gazdasági növekedést és társadalmi fejlődést. Az európai alapoknak és a nyitott határoknak köszönhetően gazdasága növekedett, és ma már az egységes piac nélkülözhetetlen részét képezi.
Szlovákia húsz évvel ezelőtt csatlakozott az Európai Unióhoz. AZ UNIÓS TAGSÁG számokban!
• Szlovákia az EU-hoz való csatlakozása óta pozitív gazdasági növekedést tapasztalt, bruttó nemzeti jövedelme évente átlagosan 7%-kal nőtt.
• A szlovák gazdaság 2004 óta az EU27 átlagához közelít. 2004-ben az egy főre jutó bruttó hazai termék az EU27 átlagának 59%-áról 2022-re 71%-ra emelkedett.
• Szlovákia az egységes piac részeként élvezheti az áruk szabad mozgásának előnyeit az Európai Unión belül. Az EU ma a szlovák áruk és termékek fő exportcélja, a szlovák export több mint 77%-a az EU-ba irányul. Az EU-ba irányuló export értéke az elmúlt két évtizedben jelentősen nőtt, a 2004-es közel 19 milliárd euróról 2023-ra közel 84 milliárd euróra.
• 2009-ben Szlovákia bevezette az eurót, így a szlovák vállalkozások és polgárok teljes mértékben kihasználhatják az EU egységes piacának előnyeit.
• A szlovákiaiaknak az elmúlt 20 évben több munkalehetőségük nyílt, az ország foglalkoztatási rátája a 2004-es 64%-ról 2022-re 77%-ra emelkedett.
• Az uniós források támogatásával az internet-hozzáféréssel rendelkező szlovákiai háztartások aránya a 2004-es 23%-ról 2023-ra 91%-ra emelkedett.
A gazdaság és a társadalom támogatása
• 2004 és 2022 között a Szlovákiának szánt uniós költségvetési kiadások összesen több mint 36 milliárd eurót tettek ki, amelyből nemzeti projekteket és infrastrukturális beruházásokat támogattak. • Az elmúlt 20 évben az EU kohéziós politikája megerősítette Szlovákia gazdasági, társadalmi és területi kohézióját. 2004 óta több mint 25 milliárd euró kohéziós politikai támogatást fektettek be Szlovákiában, amelyből a szlovákiai polgárok profitálnak.
• Szlovákia a közös agrárpolitikának (KAP) köszönhetően jelentős előrelépést ért el a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés terén. 2004 óta 10,1 milliárd eurónyi KAP-forrást fektettek be az országban, ami hozzájárult a vidéki régiók fenntartható növekedésének és jólétének előmozdításához.
A szlovák autóipar támogatása
Az elmúlt 20 évben a szlovák autóipar az egységes piachoz való jobb hozzáférés előnyeit élvezhette, nem utolsósorban az összes uniós tagállam piacán fennálló alacsonyabb kereskedelmi korlátok miatt. Az uniós tagság lehetővé tette a szlovák autóipar növekedését. Csak 2023-ban közel 1 millió autót gyártottak Szlovákiában. A szlovák autóipar jelenleg a szlovák gazdaság fontos ágazata, amely közvetlenül több mint 170 000 embert foglalkoztat.
Európa energiabiztonságának bebiztosítása
Az EU Európai Összekapcsolódási Eszközének támogatásával Szlovákia csökkenteni tudta az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségét. Erre példa a Lengyelország és Szlovákia közötti gázvezeték-kapcsolat fejlesztése, amely közel 100 millió eurós beruházást jelentett és új ellátási forrásokhoz való hozzáférést tett lehetővé még több középés délkelet-európai tagállam számára, megkönnyítve az Észak- és Dél-Európa közötti piac fejlődését. Zökkenőmentes és biztonságos utazás Európában Szlovákia 2007 decembere óta tagja a schengeni térségnek, a világ legnagyobb szabad mozgást biztosító övezetének. A schengeni térségen belül az uniós polgárok milliói, köztük Szlovákia lakosai is, szabadon, határellenőrzés nélkül közlekedhetnek Európa-szerte, kihasználva a biztonsági kihívások közös uniós megközelítésének előnyeit is.
Kulturális örökségünk gazdagítása
A szlovák kultúra része az EU gazdag kulturális örökségének. 2004 óta az uniós finanszírozás segítette Szlovákiát abban, hogy megőrizze az ország gazdag kulturális kincseit, és olyan fontos védett helyszíneket, mint a Bojnicei vár és a kassai Szent Erzsébet-székesegyház. Az elmúlt 20 évben az EU emellett segített abban is, hogy Szlovákia kulturális örökségét az egész EU polgárai számára népszerűsítsék: 2014-ben Kassa elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet. 2026-ban a kulturális fővárosi címet hamarosan ismét egy szlovák.
AZ UNIÓS TAGSÁG számokban
LEHETŐSÉGEK ÉS NÖVEKEDÉS 2004 ÓTA
2023 végére a 2014-2020- as programozási időszakban a 16,78 milliárd eurós uniós keretből (kumulatív eredmények, a teljes programozási időszak alatt) a következőket sikerült elérni: INTEGRÁLT INFRASTRUKTÚRA OPERATÍV PROGRAM:
- 72 km felújított vasútvonal,
- 133 km újonnan épített autópálya és gyorsforgalmi út,
- 10,25 km újonnan épített út,
- 18,5 km korszerűsített villamosvonal,
- 137 új tömegközlekedési jármű és négy személyszállítási terminál építése,
- 188 kutatási intézményt támogatása,
- 5 870 vállalkozás támogatása a kis- és középvállalkozási (KKV) tanácsadó központokon keresztül,
- 2 600 vállalkozás részesül nem pénzügyi támogatásban a KKV-k fejlesztését szolgáló információs, tanácsadási és mentorálási szolgáltatások keretén belül,
- 1 900 vállalkozás nem pénzügyi támogatásban részesül a kreatív iparágak új üzleti modelljeinek fejlesztése keretében,
- 13 500 vállalkozás nem pénzügyi támogatásban részesül a nemzeti projektek keretében,
- 4 500 új vállalkozás támogatása,
- 760 támogatott vállalkozás, amely termék- vagy folyamatinnovációt vezetett be,
- 7 000 vállalkozás támogatása pénzügyi eszközökkel (visszatérítendő támogatási forma).
INTEGRÁLT REGIONÁLIS OPERATÍV PROGRAM
- 829 km út felújítása vagy rekonstrukciója,
- 242 integrált buszmegálló épült és korszerűsödött,
- 31 parkolási rendszer,
- 214 információs rendszer kiépítése,
- 500 km új kerékpárút-szakasz,
- 580 autóbusz lecserélése a városi és elővárosi közlekedésben,
- 31 általános kórház korszerűsítése,
- 9 kreatív központ támogatása,
- 355 támogatott óvoda, 33 245 tanulóval és 216 támogatott óvodai terület az iskolai infrastruktúra támogatása által,
- 580 támogatott általános iskola,
- 157 támogatott szakközépiskola, 62 561 tanulóval az iskolai infrastruktúra támogatása által,
- 10 támogatott létesítmény a gyermekek szociális védelmére és szociális jóléti intézkedések végrehajtására,
- 32 támogatott gyermekgondozási intézmény hároméves kor alatti gyermekek számára,
- 103 km kiépített csatornahálózat és 77 km kiépített vízvezeték-hálózat,
- 1 463 878 m2 szabad terület létrehozása vagy helyreállítása városi területeken.
VIDÉKFEJLESZTÉS
- 3318 mezőgazdasági üzem szerkezetátalakítása vagy korszerűsítése, beleértve a fiatal mezőgazdasági termelőknek nyújtott vállalkozásfejlesztési/beruházási támogatást (P2),
- 430 támogatott gazdaság, amelyek részt vesznek az állatjólét javításában,
- 322 hektár mezőgazdasági és erdőterület a természeti erőforrások hatékonyságának és az éghajlat javításának előmozdítása érdekében,
- 475 791 hektár mezőgazdasági földterület, melyek támogatják a biológiai sokféleséget, a vízgazdálkodást és a földgazdálkodás javítását,
- 1 160 ezer hektár mezőgazdasági földterület támogatása természeti vagy egyéb sajátos korlátozásokkal küzdő területeken,
- 876 művelet a vidéki területek alapvető szolgáltatásainak és infrastruktúrájának javítására,
- 108 helyi akciócsoport támogatása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.