Talán növelni fogják a kitermelést

New York/Bagdad/Pozsony. Tegnap tovább drágult a kőolaj a szabadpiacon, elérve a 21 éves rekordot. A drágulás mögött az ellátási aggodalmak és a szabotázsveszélyes iraki helyzet áll. Egyes kitermelők azonban spekulánsokra gyanakodnak.

A jelek szerint hiába ígérte az OPEC elnöke, hogy a szervezet talán már a jövő héten növeli termelését, meg sem várva a június elejére tervezett, hivatalos miniszteri értekezletét. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolajfajta a legközelebbi, júniusi határidőre közép-európai idő szerint tegnap hordónként (159 liter) 41,74 dollár volt a New York-i árutőzsde elektronikus jegyzésében, s ez huszonegy éves rekord.

Az északi-tengeri Brent könynyűolaj a legközelebbi, júliusi határidőre tegnap hordónként 38,50 dollár volt a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén. A Slovnaft jelezte, ha a pénzügyminisztérium átmenetileg csökkentené az üzemanyag árába beépített jövedéki adót, akkor az olajfinomító és mérsékelné a benzin árát.

Az olaj tovább drágult tegnap arra a hírre, hogy bomba végzett Izzedin Szalmmal, az iraki ideiglenes kormányzótanács vezetőjével, előtte pedig több kisebb robbanás volt Törökországban. A dollár árfolyama az euróhoz képest pedig gyengülni kezdett. A dollár gyengülése már a hétvégi kereskedés során megkezdődött, miután bombák rongálták meg vasárnap este a HSBC brit bank négy érdekeltségét Isztambulban és Ankarában, ráadásul mindez Tony Blair brit kormányfő törökországi látogatásának előestéjén történt.

Szállítási gondok, szabotázsakciók (Irakban május 8-án robbantották fel az egyik legfontosabb olajvezetéket, így harmadával esett vissza a termelés) miatt ilyen magas az olaj ára – állítják elemzők. A kitermelők azonban spekulánsokra gyanakodnak.

Egy biztos, húsz éve, pontosabban 1983 óta nem volt ilyen magas az olaj világpiaci ára, ez pedig visszavetheti az amúgy is gyengélkedő gazdasági fejlődést. A világ olajkészletének felét birtokló OPEC-országok ígéretet tettek arra, hogy már a héten emelik kitermelésüket, így próbálják csökkenteni az árat. Az olajkitermelő országok már most kétmillió hordóval többet termelnek a kvótánál, hogy kielégítsék Kína és az Egyesült Államok egyre növekvő igényét. Az OPEC-országok május 22-i rendkívüli találkozójukon tárgyalják meg Szaúd-Arábia javaslatát, hogy emeljék a kitermelést legalább 1,5 millió hordóval. A második legnagyobb olajkitermelő Irán támogatja Szaud-Arábia javaslatát. Algéria olajipari minisztere szerint bármennyire növelhetik a kitermelést, az nem fogja csökkenteni az árakat. A magas ár ugyanis nem a hiány miatt következett be, hanem spekuláció hatására – nyilatkozta Chakib Khelil. (MTI, O-O, I)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?