Munkatábor vár a milliárdosokra?

Moszkva. A Jukosz olajcég volt vezérét, Mihail Hodorkovszkijt és az olajcéget ellenőrző Menatep holding volt fejét, Platon Lebegyevet nagystílű privatizációs és adócsalással vádolják, s akár tíz év munkatábort is kiróhatnak rájuk. A két cégvezér pere hivatalosan tegnap kezdődött, azonban máris egy héttel elhalasztották.

Balról Mihail Hodorkovszkij, jobbról pedig Platon Lebegyev a vádlottak padján. Politikai nyomásra akár 10 évig is rács mögött ülhetnek. TASR/AFP-felvételAz Oroszország leggazdagabb emberének számító Mihail Hodorkovszkijt és Platon Lebegyevet tegnap a moszkvai mescsanyi kerületi bíróság elé vezették, amely a múlt héten egyesítette perüket. A két milliárdos a gyanú szerint egymilliárd dolláros kárt okozott az államnak. A fő vádpont szerint fondorlatosan, bűnszövetkezetben megszerezték az 1994-ben privatizált Apatit műtrágyagyár 20 százalékát. A perben részt vevő adóhatóság 700 millió dollárnyi hátralékot kér számon Hodorkovszkijon, mint magánszemélyen.

Lebegyev tavaly július, Hodorkovszkij október óta ül vizsgálati fogságban. A Jukosz egy másik főrészvényesét nemrég másfél év felfüggesztett börtönre ítéltek adócsalásért, másik hármat pedig nemzetközi körözés alá vontak. Magát az olajkonszernt csőd fenyegeti egy másik adóper miatt. Ha a moszkvai döntőbíróság pénteki meghallgatásán az adóhatóság újra bizonyítani tudja hátralékkövetelésének megalapozottságát, akkor a cégnek a 2000-ről számon kért 3,5 milliárd dollárt be kell fizetnie az államkasszába, máskülönben az adóhatóság a Jukosz csődjét kezdeményezheti.

A Jukosz és főrészvényesei elleni jogi eljárásokat sokak szerint a Kremlből ösztönözték, azért, hogy letörjék Hodorkovszkij politikai ambícióit, és az engedetlen olajcég egyes vagyonrészeit a kormányhoz lojálisabb piaci szereplők kezére juttathassák. A letartóztatásukat Putyin elnök is kezdeményezhette, mivel Hodorkovszkij nyíltan két ellenzéki pártot támogatott és elnöki ambíciókat dédelgetett, valamint a hatalomnak szüksége volt a Jukosz-vagyon egy részére. Putyin ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy csak a hatályos törvények betartását kéri számon a két oligarchán az orosz hatóság. Azóta Hodorkovszkij a börtönből felszólította hasonlóan zavaros körülmények között meggazdagodott oligarcha-társait, hogy működjenek együtt a hatalommal, és vagyonukat osszák meg a rászorulókkal. Hodorkovszkij más oligarchákkal ellentétben nyíltan szembeszállt Putyin elnökkel politikai síkon is: a Jabloko párt támogatását Putyin a szabályok megsértésének foghatta fel. Azok az üzletemberek, akik hasonlóképpen politikai síkra tévedtek, hasonlóan börtönbe kerültek, majd elhagyták az országot. ĺgy történt ez a Szibur volt vezetőjével, Jakob Goldovszkijjal és az NTV volt tulajdonosával, Vlagyimir Guszinszkijjal is – mondta Lilja Sevcova, a Carnagie Moscow Center vezető politikai elemzője. Egy másik elmélet szerint a Kreml nem vette jó néven, hogy a legnagyobb orosz olajvállalat, a világ egyik legnagyobb olajvállalata egyre inkább külföldiek irányítása alá kerül. A kulcsfontosságú olajtársaság részvényeinek többsége a Menatep-holding, egy offshore vállalat tulajdonában van.

Hodorkovszkij és Lebegyev perét, amelyben tíz év munkatábort róhatnak ki rájuk, nemcsak a nyugati befektetők és kormányok, hanem az Európa Tanács és a különféle emberjogi szervezetek is árgus szemekkel követik nyomon, szerintük a per az orosz igazságszolgáltatás befolyásolhatóságának próbája. Az ügy egyértelműen komoly, nemzetközi színtéren is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy Putyin elnök tavaly év végén találkozott Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszterrel és Lord Jacob Rothschilddal, hogy tárgyalásokat folytasson a fejleményekről. Az amerikaiaknak és a briteknek is komoly érdekeltsége fűződik a Jukoszhoz és az orosz olajhoz. (MTI, o)

A per gazdasági kihatása térségünkre

Budapest. A Jukosznak a MOL és a Transpetrol révén komoly érdekeltsége van Magyarországon és Szlovákiában is. Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő: „Bármi történik is a Jukosszal, a MOL-lal és Transpetrollal kötött nemzetközi magánjogi szerződést mindenképpen be fogják tartani. Annak persze lehet következménye térségünkre nézve is, ha az orosz politika tartósan újabb konfliktusos periódusba lép, az elit nem tud konszenzusra jutni, és hosszú időn át megint viharos lesz az orosz belpolitika. Más közvetlen hatást én nem várok, de ez is csak a legrosszabb forgatókönyv esetén várható.” (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?