Mohó pénzügyi cápa?

Pozsony. A rendőrség újra vizsgálja a kassai vasmű (VSŽ) részvényeinek botrányos eladását. A Transpetrol tulajdonában volt 21,24 százalékos VSŽ-részvénycsomag 2001 decemberében került vitatható módon a Penta Group, a J&T és az Istrokapitál pénzügyi csoportjának birtokába.

Tavaly augusztusban az ügyet a rendőrség ugyan már lezárta, most azonban a Legfőbb Ügyészség javaslatára a nyomozók újra felülvizsgálják az adásvétel körülményeit. Egyelőre senkit nem gyanúsítunk – állítja Jozef Takáč ügyész, aki szerint a rendőrség bizalmas információkkal való visszaélés ügyében nyomoz.

A Penta Group, a J&T és az Istrokapitál, a Közép-európai Tőzsdeházon keresztül két nappal azután jutottak hozzá a részvényekhez, hogy az akkori gazdasági miniszter, Ľubomír Harach leállította a részvényekkel folytatott kereskedést. A Pénzpiaci Felügyelet szerint Harach ezt a nyilatkozatát nem módosította. Bizalmas információnak ez esetben az számíthatott, hogy a részvénycsomagot mégis eladják. Ráadásul a Transpetrol 2001 utolsó kereskedési napján, az utolsó órában vált meg a tőzsdén a részvényektől. Harach akkor azzal védekezett, hogy a részvénycsomag eladására, a pénzügyminiszterrel, az értéktőzsde igazgatójával és a Pénzpiaci Felügyeletet vezetőjével folytatott megbeszélést követően adta ki az utasítást. Ők – Harach szerint – nem kifogásolták az eladást, miközben a részvényárak stabilnak tűntek. A VSŽ saját részvényeiért részvényenként 200 koronás árat kínált. Harach szerint ez az ajánlat azonban rendkívül későn, csak januárban érkezett meg. A részvénycsomagon a Transpetrol így alacsony áron, részvényenként 160 koronáért adott túl, miközben korábban 209 koronáért vette őket. Ez mintegy 170 millió koronás veszteségnek számít. A Pénzpiaci Felügyelet által vizsgált cégek közül eddig csak a J&T Securities fizetett 2 millió koronás büntetést, mivel megsértette az értékpapírokról szóló törvényt.

A J&T ellen azonban a galgóci huzalgyár ügyében is nyomoz a rendőrség. Patrik Tkáč, a J&T igazgatótanácsának elnöke szerint az ügy még 1997-ben robbant ki, amikor az IRB gyanús pénzmozgást jelzett a Pénzügyi Rendőrségnek. A galgóci huzalgyár számlájáról ugyanis 278 millió koronát utaltak át a J&T Securities számlájára. Tkáč szerint az említett pénzösszeget részvények vásárlására szánták, a vétel azonban elmaradt. Annak idején Tkáč szerint mindent megmagyaráztak a rendőrségnek, és a tranzakció tisztaságát számlákkal is alátámasztották, így érthetetlen számára a mostani nyomozás. (t, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?