Elkerülhető-e az influenza?

Rendszerint a ködös, hideg hónapokban tör ránk az influenzajárvány. A szakemberek szerint napok kérdése, és kitör a járvány.

Az izomfájdalommal, levertséggel, hidegrázással, magas lázzal járó, vírus okozta heveny megbetegedés általában járványosan.

Az influenza cseppfertőzéssel, tehát köhögéssel, tüsszentéssel terjed, sőt beszéd útján is megfertőződhetünk. Fontos tudni, hogy a betegség már akkor is fertőz, amikor még nincsenek tüneteink. A lappangási idő általában egy-négy nap. Az influenzát okozó vírusnak három altípusa van. Az A és a B okozta betegség súlyos tünetekkel jár, a C típusúé enyhébb lefolyású. A járványokat okozó vírustörzsek az A típusból kerülnek ki. Az influenza tünetei nagyon jellegzetesek: hirtelen jelentkező magas láz, rossz általános közérzet, borzongás, száraz köhögés, orrdugulás. Minden esetben erős izomfájdalmak alakulnak ki, és ritkán hányinger is társulhat a tünetek mellé. Az elesettség miatt ilyenkor biztatni sem kell a pácienseket, hogy feküdjenek, mert képtelenek lennének dolgozni: szó szerint ágynak esnek. A lázas állapot egy-hét napig tarthat. Ha tovább tart, akkor valószínűleg szövődmények alakultak ki. A legyengült légutak könnyen felülfertőződhetnek. Legjellemzőbb szövődmény az arcüreg és a középfül gyulladása, a gennyes hörghurut és a tüdőgyulladás.

A betegség lefolyásában egyénenként különbségek lehetnek. Számít az általános állapot, a kor. Az idősek legyengült immunrendszere kevéssé tudja elhárítani a vírustámadást, a kisgyermekek ellenálló-képessége pedig még gyenge. A dohányosoknál a nikotin megbénítja a légutak nyálkahártyáját borító csillószőröket, amelyek védekező mechanizmusa így nem működik. Ezeket a csoportokat sokkal jobban megviseli az influenza, mint például azokat, akik rendszeresen mozognak, figyelnek étrendjükre, egészségükre.

A betegség megelőzése nem a járványos időszakban kezdődik. Az általános egészséges életmód, tehát elegendő sport lehetőség szerint a szabad levegőn , a vitaminokban, rostokban gazdag ételek erősítik a szervezetet, az immunrendszert, amely így képes felvenni a harcot a kórokozókkal. Ha kitört a járvány, ne szégyelljünk sebészmaszkot viselni buszon, villamoson. De jobb, ha igyekszünk kerülni a tömeget, csak oda menjünk ilyenkor, ahová muszáj. Fokozottan tartsuk meg az általános higiéniai szabályokat. Gyakrabban mossunk kezet, használjunk zsebkendőt, ha tüszszentünk, köhögünk. A már fertőzöttek ne menjenek közösségbe embertársaik megóvása érdekében.

A C-vitamin erősíti az immunrendszert. Mind a betegeknek, mind azoknak, akik még nem kapták el az influenzát, ajánlott lassan felszívódó C-vitamin-készítményeket szedni. A hirtelen, nagy adagban bevitt vitamin megterheli a vesét, mert koncentráltan ürül ki a szervezetből.

Egyre ismertebb az influenza elleni védőoltás, amely a vírus változékonysága miatt minden évben más összetételű. Az oltóanyag az előző évben leggyakrabban megbetegedést okozó vírustörzseket tartalmazza. Ajánlatos beoltani mindenkit, aki sok ember között fordul meg, valamint a hatvanöt éven felülieket és a kisgyermekeket, hiszen ők a veszélyeztetett csoportba tartoznak. Ha valakit beoltottak, de mégis jelentkeznek nála az influenza tünetei, ne ijedjen meg. Ezt a már említett vírusváltozás okozza. A betegség ilyen esetekben nagyon enyhe lefolyású, a szövődmények kialakulásának veszélye kisebb. Aki kezelés alatt áll, mindenképpen beszélje meg az orvossal, beoltathatja-e magát influenza ellen. Bizonyos krónikus betegségekben ugyanis nem ajánlatos, vagy kifejezetten tilos a védőoltás. Ebbe a csoportba tartoznak azok is, akik allergiások a tojásra. Ugyanis az oltóanyag tojás felhasználásával készül.

Védekezzünk!

Járványos időben szellőztessünk gyakran, mind otthon, mind a munkahelyen. A meleg, páradús környezet kedvez a kórokozók szaporodásának, terjedésének.

Napi húsz perc torna, úszás, kocogás vagy akár jóga kiváló hatással van az immunrendszerre, amely így felkészülten száll szembe a vírussal.

Ha rendszeresen szaunázunk, vagy váltogatjuk a hideg-meleg zuhanyt fürdéskor, edzettebbekké, ellenállóbbakká válunk.

Ha már megtörtént a baj

Az inhalálás segít a légutak felszabadításában, enyhíti az orrdugulást, főleg ha sót, kamillát, eukaliptuszt vagy kakukkfüvet is teszünk a forró vízbe.

Lázas állapotban a szervezet sok folyadékot veszít, ne feledkezzünk meg pótlásáról. Hatásos, ha hársfavirágból, bodzából készítünk teát.

A melegvizes nyakborogatás csillapítja a fejben érezhető nyomást, amit a homlok és az arcmelléküregek gyulladása okozhat.

A betegség idején könynyen emészthető ételeket, például párolt zöldségeket, vagy belőlük készült leveseket fogyasszunk.

Az influenzát vírus okozza, erre pedig nem hatnak az antibiotikumok. Ezért ne használjuk a házipatikában visszamaradt gyógyszereket többet ártunk velük, mint használunk!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?