A Mini Paceman és a Countryman is megújult

<p>Néhány hónappal azután, hogy Londonban bemutatták a Mini új generációját, a márka két további modellje is átesett egy „ráncfelvarráson”. Szokatlan helyen, a dániai Koppenhágában tartották a megújult Paceman és Countryman bemutatóját. A járgányokon inkább minimális módosításokat hajtottak végre, tán az egyik legnagyobb újdonság, hogy a Countryman az első ötajtós Mini.</p>

ÚJ SZÓ-TESZT

Hogy miért épp Dániában és Svédországban tartották a német tulajdonban levő brit márkához tartozó modellek bemutatóját, senki sem igazán értette. Az egyetlen összefüggés az volt, hogy a dán Lego azokban a napokban mutatta be az első Mini játékát, az eredeti Mini Coopert 1077 darabból lehet összeszerelni.

Szerencsére valódi, s nem Lego modelleket tesztelhettem. Mindkét autóra kerek egy napom volt, városban, országúton és autópályán is vezettem, nagyrészt Svédországban. Két változat állt rendelkezésre, a Paceman John Cooper Works (JCW) illetve a Countryman Cooper S. Mindkettő négykerék-meghajtású volt. A Mini a hajtási nyomatékot normál körülmények között az első és a hátsó tengely között osztja el 50:50 arányban, szükség esetén viszont e nyomaték 100 százalékát képes a hátsó tengelyre küldeni, ami az eredetileg elsőkerék-meghajtású modellként tervezett autóknál nem olyan szokványos jelenség.

Közismert

motorkínálat

Mindkét modell nagyjából ugyanolyan hosszú; 4097 és 4133 mm. Négy motorból válogathatnak, az alap a közismert 1,6 literes benzines négyhengeres 122 lőerővel, a 160 Nm-es forgatónyomatékkal. A Cooper S változat már turbót is kapott, a teljesítménye azonnal 190 lóerőre ugrott, a motor forgatónyomatéka 240 Nm. A JCW változat már 218 lóerős, s szériában megkapják hozzá az all4 meghajtást.

A kínálatban két dízelmotor is szerepel, az egyik 1,6 literes 112 lóerős 270 Nm-es, a másik pedig a 143 lóerős 305 Nm-es Cooper SD. Az erőforrásokat manuális hatfokozatú vagy automata sebességváltóval lehet kombinálni.

Ismert utastér, kisebb újításokkal

Az utastérben minden Mini stílusú maradt, bár a BMW kézjegye már sok helyen meglátszik – remélem ebből nem lesz szokás a jövőben, mert kár lenne, ha ez a járgány még többet veszítene saját arculatából csak azért, mert a konszern ezzel akar spórolni.

Természetesen megmaradt a kör alakú tachométer dominanciája, melynek közepére egy monitor is került – bár ez a Miniben extrának számít. Egy 180 centiméter magas sofőr kényelmesen elfér a volán mögött és még saját háta mögé is befér.

A gyártó a Pacemant Sports Activity Coupéként jelöli, ami a BMW-nél megfelel az X sorozatnak. Az általam tesztelt modellben hatfokozatos manuális sebességváltó volt. Az ismert, már-már otthonos utastérben átdolgozták a műszeregységet, krómozott kapcsolókat szereltek a kocsiba. A sebesség- és fordulatszámmérő most már minden modellben szériában a sofőr elé került. Az utastere egyébként 4 különálló ülést kapott és elöl sportüléseket helyeztek el. A csomagokról pedig a 330–1080 literes csomagtér gondoskodik.

A négykerék-meghajtásnak köszönhetően a kavicsos úton kipróbálhattam a sportosabb vezetést, s már az első kilométerek után egyértelmű volt, hogy a Paceman sokkal kényelmesebb elődjénél. Egyrészt jobban hangszigetelt, másrészt lényegesen rugalmasabb az alváza, aminek köszönhetően az egyenetlenségeket is jobban elnyeli az úton. Persze ezt nem merem állítani százszázalékra, mivel az általam jól ismert és széttúrt pozsonyi utakon nem tudtam kipróbálni.

Összegezve

és aláhúzva

Ami a vezetés élményét illeti, a Pacmenan és a Countryman sem veszített igazi énjéből. Ugyanolyan élvezet száguldozni velük éles kanyarban, egyenes úton, dimbes-dombos vidéken, mint lassú tempóban gurulni a cél felé. S bár az egyenetlenségeket jobban bírják, mégis egyenes aszfaltozott úton a legmagabiztosabbak.

Bár jó ideje az automata sebességváltók híve vagyok, merem állítani, hogy a Mini váltóinak nincs konkurenciája. Pontosan, könnyedén sorolhatók az egyes sebességfokozatok, agresszívabb vezetésnél gyorsabb sorolásnál is ideálisan működik a váltó. Ebben az esetben határozottan letennék az automata váltóról, s mindenkinek a manuálisat ajánlanám.

A Mini nem hajtott végre gyökeres változásokat a Paceman és a Countryman modelleken, viszont minden változással egy kissé feljavították az autót. Amit én a leginkább díjazok, az az ötajtós karosszéria megjelenése, és az érezhetően kényelmesebb alváz, aminek köszönhetően vélhetőleg többé nem kell agyrázkódástól tartani, ha a gyatra szlovákiai utakon vezeti az ember a Mini modellek valamelyikét. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?