A Renault Scenicet választották idén az Év Autójának, a címet pedig kényelmének és a hatótávolságának köszönhetően tényleg kiérdemelte. Nekem egyébként a formái is tetszenek, de ez már eléggé szubjektív dolog.
Mennyire forrósodik fel egy villanyautó üvegteteje?
A korábbi rövidebb ismerkedések után végre hosszabb ideig tesztelhettük a teljesen elektromos Renault Scenicet. A villanyautó meglepetést okozott a hatótávolságot illetően, ám beigazolódott az is, hogy az üvegtetős változatot mellőzném.
A Scenic 1996-ban forradalmat okozott az autók világában, hiszen ez volt az első európai kompakt családi MPV. Közel harminc évvel később a Scenic teljesen megváltozott, jelenleg már villanyautó, s Szlovákiában csak egyetlen kivitelben rendelhető meg.
Ami a méreteit illeti, a Scenic 4,47 méter hosszú, a szélessége pedig 2,78 méter, s ennek köszönhetően a hátsó sorban az utasoknak 278 mm-es tér áll a rendelkezésükre. Említést érdemel az érdekes kialakítású hátsó középső könyöktartó is, amely tovább növeli a kényelmet. Az aránylag mély csomagtartó 545 literes, és a padló alatt több rekeszt találunk különböző holmik, például a töltőkábel elhelyezésére.
Az üvegtető és a kánikula
Az utastér tágas, az ötletes üvegtető viszont nem bizonyult a legpraktikusabb megoldásnak. A Solarbay üvegtető folyékony kristályokat tartalmaz, amelyek gombnyomásra fokozatosan elsötétítik az üveg felületét. Ez az elsötétítés fokozatos, szegmensekben zajlik, mintha egy valódi napellenzőt húznának be. Így könnyedén besötétíthetik az üvegtetőt az elülső vagy a hátsó ülések fölött. A gyártó nem győzi hangsúlyozni, hogy a sötétített üveg jól elnyeli a napsugarakat, tehát attól sem kell tartani, hogy túlságosan felforrósodna az utastér. Mit mutatott a gyakorlat?
A Solarbay a tűző napon állva rendkívül felforrósítja az utasteret, amelyben emiatt sokkal melegebb van. Ezért a kezdeti, hosszabb és elkerülhetetlen szellőztetés után a légkondit is a vártnál nagyobb fokozaton kell futtatni. Utazás közben aztán az utastér értelemszerűen lehűl, s a tető már nem forrósodik fel annyira, érintésre viszont mindig meleg, tehát folyamatosan több meleget sugároz az utastérbe. Azon üvegtetőknél, amelyeket napellenzővel el lehet takarni, ilyen probléma nincs, az üvegtetővel nem rendelkező autókról nem is beszélve. A Solarbay a Scenic esetében 1500 eurós többletkiadást jelent, és csak a második és harmadik, Techno, illetve Iconic felszereltségi szintekben elérhető. Ezt a kiadást nyugodt lelkiismerettel mellőzném, hogy a lehető leginkább leszorítsam a Scenic árát, amely alapban 43 900 euróba kerül.
Ami a meghajtást illeti
Szlovákiában a Scenic erősebb változata elérhető, 160 kW (220 LE) teljesítménnyel, 300 Nm-es forgatónyomatékkal és 87 kWh kapacitású elemmel. Egyetlen feltöltésre 625 kilométert is megtehetnek, amihez jelentősen hozzájárul az is, hogy az autó meglepően könnyű, csupán 1,8 tonnás. A WLTP szabvány szerinti fogyasztás 16,8–17,3 kWh között mozog 100 kilométeren. Jó hír, hogy a Scenic egyedi fedélzeti töltővel rendelkezik, amelynek köszönhetően váltakozó árammal 22 kW teljesítményig tölthetik az elemeket. A konkurencia túlnyomó többsége legtöbb 11 kW-os fedélzeti töltőt kínál. A Scenic esetében ez más modellekhez képest a gyakorlatban feleannyi töltési időt jelent (a teljes feltöltés körülbelül négy órát vesz igénybe). Hosszabb utakon lehetőség van a 150 kW teljesítményig terjedő gyorstöltésre, amikor a villanyautót 30 perc alatt feltöltik 200 kilométeres távolság megtételére. Mivel a Renault töltőkártyát már nem szolgáltat a tesztautói mellé, a töltési idők kipróbálására nem volt lehetőségem, amit viszont kipróbálhattam, az a hatótávolság.
Azt kell hogy mondjam, a Renault villanyautója meglepett, ugyanis szinte minden mért és mérhető adat megközelítette a gyárilag meghatározott értékeket, ez pedig a gyakorlatban nem olyan szokványos dolog. A Scenic volánja mögött egyetlen feltöltésre 588 kilométert tettem meg, és még így is maradt körülbelül 60 kilométerre tartalék, tehát a gyárilag meghatározott 625 kilométer probléma nélkül teljesíthető. A tesztelés során körülbelül 100 kilométert autópályán is vezettem, ahol a 120 km/órás sebességet tartottam, de ha ezt a szakaszt mellőzöm, akkor a 650 kilométer feletti távolságot is elértem volna. Városban és országutakon mindenképp, a Scenic rekuperációja ugyanis nagyon hatékony. Ami pedig a fogyasztást illeti, 16,4 kWh-t mutatott a fedélzeti számítógép, ami ráadásul a gyári adat alsó határánál is alacsonyabb érték. Le a kalappal.
Tény, hogy nem leszek az üvegtető rajongója, de a Scenic ettől eltekintve meggyőzött. Elsősorban a dizájn, a tágas utastér és a meglepően nagy hatótávolsága. Nem csodálom, hogy az idén elnyerte a nemzetközi, Év Autója 2024 díjat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.