Ellenőrzések kezdődnek a Kis-Kárpátok borvidékén – fókuszban az invazív fajok visszaszorítása

12
Pozsony |

A Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet (SIŽP) ellenőrzéseket indít a Kis-Kárpátok borvidéken található területek művelésének ügyében. Az ellenőrzések célja, hogy betartják-e a jogszabályokat az idegenhonos, invazív növényfajok eltávolításával kapcsolatban. Összesen 11 önkormányzat területét fogják ellenőrizni. 

„A SIŽP értesítette a bazini járásbeli Bazin, Modor, Szentgyörgy városok, valamint Horvátgurab, Tótgurab, Limpak, Hattyúpatak, Cserfalu, Senkőc, Csukárd és Kárpáthalas községek képviselőit az állami ellenőrzések megkezdéséről, amelyek célja az invazív idegen fajok terjedésének megakadályozása”

 – tájékoztatta a minisztérium a TASR-t. Az ellenőrzéseket az önkormányzatok képviselőinek jelenlétében végzik.

Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter (SNS-jelölt) szerint a Kis-Kárpátok borvidéke, szőlőültetvényei és gyümölcsösei különleges tájképi értéket képviselnek, és meghatározó elemei a helyi kulturális tájképnek. Bár sok ültetvény intenzív művelés alatt áll, és egész éves gondozást igényel, az elmúlt években ezek a területek átvonulási útvonallá váltak az invazív növényfajok számára. Ezek a gyomok és bozótosban megbúvó fajok könnyen elkerülik a földtulajdonosok, kezelők és használók figyelmét – tette hozzá a minisztérium.

„A borvidékek hihetetlenül elhanyagoltak. Vannak olyan területek, ahol a terület több mint fele gyomokkal és invazív növényekkel van borítva. Itt az ideje emlékeztetni minden tulajdonost, hogy a földjeiket gondozni kell. Az első körben az önkormányzati és állami földek kerülnek ellenőrzésre, ezt követően pedig a magántulajdonosok is” 

– jegyezte meg Taraba.

Az idegenhonos invazív fajok nemcsak az őshonos növény- és állatfajokat veszélyeztetik, hanem komoly károkat okoznak a természetben és a gazdaságban is. Emellett elősegítik a fertőzések és betegségek terjedését – magyarázta a környezetvédelmi tárca. Sok invazív faj erős allergén, és hatással lehet az emberi egészségre .

Az invazív fafajok közé tartozik például a gyapjas gyalogakác, a közönséges ördögcérna és a kőrislevelű juhar. A lágyszárú invazív fajok között található az ürömlevelű parlagfű, a kanadai aranyvessző, az óriás aranyvessző és a japán keserűfűfélék.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?